До «бацькової» лампочки

21.01.2009
До «бацькової» лампочки

Віктор Ющенко та Олександр Лукашенко майже день провели у засніженому Чернігові. (Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА.)

Учора вперше за весь час свого президентства Віктор Ющенко офіційно зустрівся зі своїм білоруським колегою Олександром Лукашенком. Для цієї зустрічі, на якій наполягала білоруська сторона, Лукашенко, якого називають «останнім диктатором Європи», на один день прибув до Чернігова. Невелике обласне місто заледве знайшло, де зустріти гостя, що не кажіть, а все–таки президентського рівня. Дякувати Богові, знайшовся «двозірковий» готель, колишній обкомівський.

Зустріч була і справді плідною — президенти обговорили перспективи економічної співпраці, і за підсумками цих переговорів були підписані чотири важливі міжурядові документи. Один із них відкриває шлях для продажу Україною Білорусі трьох мільярдів кВт/год. електроенергії.

 

Обкомівський готель, який бачив ще Кучму

Ще позавчора ввечері «губернатор» Чернігівщини Володимир Хоменко особисто проконтролював, як чистять сніг на стадіоні ім. Гагаріна в Чернігові, де 20 січня повинні були приземлитися гелікоптери президентів України та Білорусі. У вівторок зранку першим прилетів Віктор Ющенко. Його білоруський колега затримався майже на годину.

Віктор Ющенко особисто зустрічав Олександра Лукашенка біля входу до готелю «Придеснянський». Це колишній обкомівський готель, сьогодні — єдине місце в Чернігові, так–сяк придатне для зустрічі на рівні президентів. Понад п’ять років тому в «Придеснянському» зустрічалися Лукашенко та тодішній Президент України Леонід Кучма. За останні роки готель пережив кілька косметичних ремонтів. Однак таких високих гостей він приймає нечасто, можна сказати, раз на п’ятирічку.

До зустрічі президентів готувалися ретельно. До Чернігова приїхали навіть кухарі президентів із власним набором продуктів, зокрема, кухар Олександра Лукашенка привіз білоруську картопельку, бурячок і суниці.

Навіки разом. Але без лінії кордону

Після бесіди президентів віч–на–віч були підписані чотири міждержавні документи, зокрема Меморандум про співпрацю між урядами в енергетичній сфері, міжурядову угоду про спрощений порядок перетину ділянки автомобільної дороги «Славутич — ЧАЕС», що пролягає через білоруську територію.

Загалом президенти здавалися задоволеними зустріччю. Зробивши необхідний комплімент у бік сусіднього народу, «з яким у нас велике історичне минуле і надзвичайно активне сьогоднішнє життя», Президент Ющенко перейшов до більш актуального, тобто до реальної економіки. Відзначивши, що на сьогодні між нашими країнами немає жодних серйозних проблем, він назвав питання, які обговорював з Олександром Лукашенком, — співпраця в енергетиці, нафтопереробній галузі, транспорті й торгівлі. Віктор Ющенко нагадав, що лише за останній рік торговельні відносини між Україною та Білоруссю зросли більш ніж на 70 відсотків. Але чи буде так наступного року? Керівники обох держав разом заявили, що питання, «як мінімізувати наслідки світової кризи для України та Білорусі», забрало в їхніх перемовинах чимало часу.

При пресі Олександр Лукашенко подякував Вікторові Ющенку «за колосальну постійну підтримку Україною Білорусі на всіх рівнях спілкування з європейськими та американськими партнерами» і розповів, що на чернігівській зустрічі було обговорено спільні проекти з країнами–сусідами, які є членами ЄС, — Польщею та Литвою.

Білоруський «бацька» гостинно запросив українського очільника з візитом до Мінська «у будь–який зручний для нього час». На жаль, питання, яке бентежить українську сторону, — коли ж парламент Білорусі ратифікує підписану ще 1997 року угоду про державний кордон, — так і залишилося наразі без відповіді. Принаймні на брифінгу для преси Лукашенко про це жодним словом не обмовився.

Як боротися з кризою і полагодити сантехніку на Банковій

Поки спілкувалися президенти, перші віце–прем’єри урядів устигли поспілкуватися з пресою. Перший заступник голови уряду Республіки Білорусь Володимир Семашко розповів про особливості майбутніх українсько–білоруських відносин у торговельно–економічній сфері та в енергетиці. Зокрема, згаданий вище меморандум передбачає підписання низки документів, серед яких — угода про постачання до Білорусі трьох млрд. кВт/год. електроенергії. Окрім того, на рівні урядів буде обговорено заходи щодо зменшення наслідків світової економічної кризи для торговельно–економічних стосунків двох держав. Сьогодні товарообіг між Україною та Білоруссю — 5 млрд. доларів, а ще п’ять років тому він складав лише 700 млн. доларів. Серед шляхів подолання кризи Володимир Семашко бачить створення спільних українсько–білоруських підприємств, міждержавну торгівлю та імпорт електроенергії.

Олександр Турчинов, у свою чергу, крім слів, які підтвердили позицію білоруського віце–прем’єра, розповів також про особливості ціни на газ у світлі щойно підписаних українсько–російських газових угод. Також пан Турчинов не втримався від коментарів щодо критики головою секретаріату Президента Віктором Балогою нової українсько–російської газової угоди. Турчинов заочно порекомендував Віктору Балозі не критикувати дії уряду, а зайнятися сантехнікою в секретаріаті Президента, що є його прямим обов’язком.

 

ДОВІДКА «УМ»

Президенти Ющенко та Лукашенко востаннє зустрічалися 6 червня 2008 року в рамках неформального саміту глав держав СНД у Санкт–Петербурзі. Остання зустріч прем’єр–міністрів відбулася в Мінську 23 травня 2008 року в рамках засідання глав урядів країн СНД.

Серед торговельних партнерів України Білорусь посідає нині третє місце серед країн СНД (після Росії і Туркменістану) та восьме місце серед країн світу (частка Республіки Білорусь у загальному товарообігу України зі світом становить 3,29 відсотка).

 • «Як тебе не любити, Києве мій!»

  Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

 • Кровна залежність

  У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

 • «По-моєму, чувак, нас кинули»

  Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

 • Конвеєр репресій

  Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

 • «Херсон» наснився

  У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>