ЄС про зняття санкцій з Білорусі: режим Лукашенка має реабілітувати 600 політв’язнів

13:43, 08.08.2021
ЄС про зняття санкцій з Білорусі: режим Лукашенка має реабілітувати 600 політв’язнів

Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. (Фото ERA)

Євросоюз назвав умови для зняття санкцій з Білорусі: зокрема, режим Лукашенка повинен звільнити і реабілітувати понад 600 політв'язнів і взяти участь у всеосяжному політичному процесі, що призведе до вільних виборів під наглядом ОБСЄ.

 

Як повідомляє Україна молода, про такий єдиний спосіб припинити політичну кризу в Білорусі заявив Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у неділю.

 

Свою заяву він зробив з нагоди першої річниці виборів президента Білорусі, закликавши режим Олександра Лукашенка до загальнонаціонального діалогу та поваги до прав людини.

 

Текст заяви оприлюднено на сайті Ради Європи в неділю, 8 серпня.

 

Зокрема, пан Боррель зазначив, що протягом року після виборів режим Лукашенка "розправлявся з власним суспільством, послідовно поглиблюючи розрив з білоруським народом".

 

"Представники опозиційних і демократичних сил разом з тисячами громадян з усіх верств суспільства або загинули при незрозумілих обставинах, були затримані або змушені залишити країну і жити в еміграції", - йдеться в заяві.

 

Зазначається, що через рік після виборів запит громадянського суспільства щодо вільних демократичних виборів залишається без відповіді.

 

Боррель нагадує, що ЄС був одноголосним, закликаючи режим Лукашенка припинити свою репресивну практику. Брюссель також готовий розглянути подальші заходи в світлі відвертого ігнорування Мінськом міжнародних зобов'язань.

 

"Єдиний спосіб припинити політичну кризу - це всебічний національний діалог. Скасування санкцій ЄС стане можливим тільки тоді, коли влада Білорусі буде повністю дотримуватися принципів демократії та верховенства права, поважати зобов'язання з прав людини і припинить всі репресії. Режим повинен беззастережно звільнити і реабілітувати понад 600 політичних в'язнів і взяти участь в серйозному, надійному та всеосяжному політичному процесі, що призведе до вільних і чесних виборів під наглядом ОБСЄ/БДІПЛ", - йдеться в заяві.

 

Після того, як Білорусь приступить до демократичного переходу, ЄС зобов'язується допомогти їй стабілізувати економіку, реформувати свої інститути, щоб зробити їх стійкими і демократичними, створити нові робочі місця і підвищити рівень життя людей, в тому числі шляхом Комплексного плану економічної підтримки до 3 млрд євро для демократичної Білорусі.

 

"ЄС продовжить підтримувати демократичну, незалежну, суверенну, процвітаючу і стабільну Білорусь. Голоси і воля народу Білорусі не будуть замовчуватись", - резюмував Боррель.

 

Нагадаємо, 7 серпня Литва і Польща закликали ЄС розширити санкції щодо Білорусі у зв'язку з тим, що "Лукашенко перетворив нелегальну міграцію в інструмент політичного тиску на ЄС".