Україна виконала більшість критеріїв кандидатки на вступ в ЄС — Єврокомісія

13:01, 07.11.2023
Україна виконала більшість критеріїв кандидатки на вступ в ЄС — Єврокомісія

Завершеним повністю ЄС не вважає подальше посилення боротьби з корупцією.

Повністю виконаними чотири з семи критеріїв, що супроводжували надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу вважає Єврокомісія. Водночас інші три критерії супроводжуються рекомендаціями від Єврокомісії щодо подальшого виконання.

 

Як інформує УМ, про це стало відомо зі звіт щодо України – внутрішній документ Єврокомісії, що опинився у розпорядженні Радіо Свобода.

 

Єврокомісія вважає, що Україна повністю виконала наступні критерії:

 

впровадження законодавства щодо процедури добору суддів Конституційного суду України, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії;

завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради юстиції й створення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

відповідність законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам FATF і схвалення стратегічного плану реформування всього правоохоронного сектору;

реформа медіагалузі – приведення українського законодавства у відповідність з Директивою ЄС про аудіовізуальні медіапослуги.

 

Водночас інші три критерії супроводжуються рекомендаціями від Єврокомісії щодо подальшого виконання.

 

Зокрема, завершеним повністю не вважається подальше посилення боротьби з корупцією. В рамках цього кроку Єврокомісія очікувала, зокрема, призначення нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та директора НАБУ.

 

У документі Єврокомісії йдеться про те, що "Україна все ж повинна прийняти закон про збільшення штатного розкладу НАБУ та вилучити із закону про запобігання корупції норми, які обмежують повноваження НАЗК продовженням перевірки активів, які вже пройшли процес перевірки, та обмеження повноважень НАЗК щодо перевірки майна, придбаного декларантами до вступу на державну службу".

 

Щодо обмеження надмірного впливу олігархів, якого в Брюсселі також очікували від Києва, сказано, що "Україні все ж варто схвалити закон про лобіювання відповідно до європейських стандартів".

 

У частині реформи законодавства щодо нацменшин, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії, нагадується, що виконані не всі з них. Єврокомісія зауважує на необхідності впровадити решту зауважень, згаданих "у висновку від червня 2023 року та її подальшому висновку від жовтня 2023 року, зокрема шляхом внесення змін до законів про державну мову, ЗМІ та освіту".

 

Нагадаємо, що за неофіційними даними, Єврокомісія готується оприлюднити 8 листопада позитивну оцінку прогресу України у реформах для подальшого руху в ЄС, проте ця оцінка може містити додаткові умови.

Напередодні стало відомо, що Європейський Союз, імовірно, підтримає початок переговорів про вступ для України та Молдови й надасть Грузії статус кандидата на членство, але з певними умовами.

 

Як повідомляла УМ, президентка Єврокомісії обіцяє невдовзі представити 12-й пакет санкцій проти рф.