«Касетне» повернення Кваснєвського

03.04.2007
«Касетне» повернення Кваснєвського

Александр Кваснєвський: чую, треба вертатися в полiтику. (Фото РЕЙТЕР.)

      Українське «турне» екс-президента Польщі Александра Кваснєвського майже збіглося з його поверненням у велику політику. Щоправда, це повернення, за фатальним збігом обставин, почалося оприлюдненням чергових польських «плівок Мельниченка» (попередній скандал у Польщі, нагадаємо, стосувався непростих переговорів із переформатування парламентської коаліції і жертвою його стали політики з правлячої партії «Право і справедливість»).

      На новому аудіокомпроматі, «злитому» у центральні мас-медіа, міститься запис приватної розмови бізнесмена Александра Гудзоватого з Юзефом Олекси, колишнім прем'єр-міністром Польщі. У цій бесіді Олекси, один із колишніх партійних бонз лівого руху, вкрай критично оцінює решту лідерів, підозрюючи їх у корупції та у приховуванні статків. Пролунало звинувачення, зокрема і в бік Кваснєвського. Запис розмови нібито проводили охоронці Гудзоватого. «Касетний удар», завданий по партії Кваснєвського «Союз лівих демократів» (СЛД), виявився настільки дошкульним, що керівництво СЛД швиденько змусило балакучого Юзефа Олекси покласти заяву про вихід із партії . Водночас на запитання «УМ», чи Кваснєвський не побоюється, що справа загрожуватиме йому особисто або його політичним соратникам судовими позовами, винуватець (чи то жертва скандалу) пояснив, що «немає жодних причин, аби з оприлюднених плівок виникли якісь правові чи прокурорські наслідки». «Це розмова за келихом вина двох панів, котрі переповідають одне одному плітки з таблоїдів, — сказав Кваснєвський. — Жодна з цих пліток не підтверджена. Для мене значно важливіше — з'ясувати, чому все це опинилося в газетах, а не зміст цієї розмови. Особисто я не беру участі в подібних балачках, не обговорюю те, чого не знаю і що мене не цікавить. Коли ж я даю політичні характеристики, то беру за це повну відповідальність».

      Щоправда, у політичну «цнотливість» даної операції не увірував майже ніхто, ба більше навіть: опосередковано нейтральна сторона, лідер демократичної опозиції (партія «Громадянська платформа») Дональд Туск, заявила про «свідомий витiк інформації». Відповідь офіційної Варшави теж не забарилася: генпрокурор і за сумісництвом міністр юстиції від урядової коаліції Збігнєв Зьобро пригрозив судовою справою проти Туска за заяву, що «касетний витік» було свiдомо здійснено з прокуратури. Очільник же «Громадянської платформи» продовжує наполягати: «Підслуховування з подальшим «зливанням» нелегально записаних матеріалів через журналістів є неприпустимим у правовій державі».

      Обіцянка розпочати справу проти Туска призвела до гучного міжнародного резонансу, адже ситуацію вже почали кваліфікувати в ЄС як переслідування лідера опозиції. Побувавши з візитом у Берліні, керівник «Громадянської платформи» голосно заявив, що не боїться судового процесу й готовий до нього, адже так «з'ясується, хто в Польщі послуговується прослуховуванням, записуванням». «Може, цей процес виявиться подією, котра покаже полякам, наскільки погані тенденції формуються у польській державі», — переказує слова Дональда Туска агенція ПАП. Це саме турбує й Александра Кваснєвського. «Операція з плівками може стати ударом для лівих сил, бо добре знайомі люди втрачають взаємну довіру, — коментує екс-президент у розмові з «УМ». — Можна припустити, що ця акція мала характер дезінтеграції лівоцентристських сил Польщі. Якщо подібні матеріали з'являтимуться регулярно, тоді в Польщі варто бити в усі дзвони. Бо це означатиме, що «прослушка» (провідник СЛД, перфектно володіючи російською мовою, вжив саме цей сленговий термін. — Ред.) стає головним аргументом».

      Наразі Кваснєвський чітко наголосив, що підтримуватиме лівоцентристів з трьох партійних відгалужень, що об'єднуються у виборчу коаліцію «Лівиця і демократи» (ЛіД). До коаліції входитимуть СЛД, соціал-демократи, Демократична партія та Союз праці. Щоправда, Кваснєвський не дуже рветься повернутися до ролі партійного фронтмена, на голову котрого одразу б почали лити бруд з усіх «загашників», і намагається обмежитися роллю «радника». Втім, схоже, йому не вдасться залишитися в «дорадчому» форматі, адже Александр Кваснєвський є найпотужнішою фігурою в «Союзі лівих демократів», котрий прагне оновитися, позбувшись «племінних старійшин». До того ж усі союзники з «лівої коаліції», що матиме яскраво виражений «антиПіСовський» характер, схвально відгукнулися щодо повернення екс-президента. Так, зокрема донедавній віце-спікер Європарламенту Януш Онишкевич, провідник польських демократів, оцінив повернення як необхiдне. А шеф соціал-демократів Марек Боровський у цьому кроку побачив навіть символічний момент, адже нинішня коаліція «підважує доробок усієї ІІІ Речі Посполитої, тому рішення Александра Кваснєвського є зрозумілим і добрим».

      Свою позицію Кваснєвський пояснив «УМ» у такий спосіб: «Те, що зараз робиться в Польщі, пов'язане з істотними політичними помилками, і вважаю, що формацією, котра може усунути ці помилки, пропонуючи програмну альтернативу до урядуючих середовищ, є центролівиця, і я буду їй допомагати. Чи це вдасться? Переконаний, що так. Є величезна потреба в альтернативі правим урядам у Польщі. Люди чекають на таку альтернативу». І саме на Кваснєвського покладається місія формування спільної для всіх коаліціантів програми, яка позиціонуватиме лівоцентристське об'єднання як потужну альтернативу для «Права і справедливості» та «Громадянської платформи».

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>