Темнота довкола АЕС

08.10.2003

      Другий енергоблок Хмельницької АЕС, згідно з урядовим рішенням, має бути введений у дію до 24 серпня 2004 року. Враховуючи те, що перший кілок на новому майданчику було забито ще два десятиліття тому, стає очевидним: будівництво вже обросло густою бородою. Звісно, цьому були й об'єктивні причини, зокрема оголошений свого часу мораторій на спорудження об'єктів ядерної енергетики в нашій державі, який тривав до 1994 року.

      Після зняття «блокади» робили певні, подекуди й рішучі кроки, аби наблизити пусковий день. Та вони усе-таки були недостатніми.

      Сьогоднішня ситуація з добудовою енергоблока № 2 викликала серйозне занепокоєння у народних депутатів України від Хмельниччини, які звернулися навіть із відповідним запитом до Президента Леоніда Кучми та Прем'єр-міністра Віктора Януковича. Народні обранці зазначають, що для того, аби вкластися у визначений термін, потрібно трохи більше 1,1 мільярда гривень. Цьогоріч заплановано освоїти 440 млн. грн. капіталовкладень. Проте за сім місяців атомникам перепало лише 29,5 відсотка цієї суми. Щоправда, в серпні розпочалося фінансування об'єкта зі спеціального фонду держбюджету України. Отож до кінця року очікується надходження ще 133 млн. грн.

      Решту коштів для покриття дефіциту (понад 300 млн. грн.) планується отримати за рахунок запозичень шляхом випуску боргових цінних паперів ДП НАЕК «Енергоатом». На жаль, постанову Кабміну, яка б визначала механізм функціонування цього рахунку, досі не прийнято. Наслідок очевидний — графік будівництва блока № 2 не дотримується. Зрозуміло, що ставиться під загрозу і вистражданий день його пуску.

      Особливу стурбованість нардепів, а радше населення, викликає фінансування об'єктів соціального призначення у 30-кілометровій зоні ХАЕС. На це передбачено 60,6 млн. грн. (43 млн. — для хмельничан і 17,6 млн. — для жителів сусідньої Рівненщини). З огляду на те, що на прилеглій до «атомки» території дороги розбиті, більшість сіл не газифікована, виникають перебої з постачанням світла, тепла і води, реальні гроші конче потрібні. Та вони десь заблукали на далеких підступах до Подільського краю.

      Хмельницькі посланці у парламенті просять главу держави і Прем'єра підштовхнути негайне вирішення питань, що стосуються добудови другого енергоблока ХАЕС та фінансування 30-кілометрової зони. А про гостроту проблеми свідчить промовистий факт: депутатський запит був підтриманий у Верховній Раді 320 голосами.