Внесок шпигуна у культурний обмін

20.01.2009
Внесок шпигуна у культурний обмін

«Я скажу: навіщо орден? Я погоджусь на медаль». Путін на церемонії у Дрезденській опері.

Прем’єр–міністр Росії Володимир Путін минулої п’ятниці в Дрездені отримав золотий «Саксонський орден вдячності» за заслуги в галузі німецько–російського культурного обміну. Рішення Саксонії відзначити найвищим орденом цієї землі саме Путіна, якого звинувачують у порушенні прав людини та норм демократії, Німеччина зустріла з подивом і гострими коментарями в пресі. Під час балу в Дрезденській опері «Семпера», вручаючи орден, прем’єр Саксонії Станіслав Тілліх заявив: «Тепер наші країни є справжніми партнерами. Ми завдячуємо цим свободі та демократії».

Натомість німецькі політики назвали нагородження Путіна «Орденом вдячності» великим цинізмом та скандалом. Дрезденці пам’ятають, що в 1985—1990 роках тодішній глава уряду Росії мешкав у їхньому місті як офіцер радянського КДБ. «Це вшанування чекіста, — заявив Вернер Шульц, колишній депутат Бундестагу від Партії зелених, а тепер член ради фонду, яка займається вивченням комуністичного минулого НДР. Тепер переслідують колишніх агентів «Штазі», а радянського шпигуна, який їх вербував, нагороджують». Під час мирних демонстрацій 1989 року полковник КДБ Путін погрожував, що якщо страйкарі наблизяться до приміщення КДБ, він віддасть наказ застосувати проти них зброю. «Німецька хвиля» нагадує, що цього року в Німеччині відзначатимуть 20–ту річницю мирної революції в НДР та падіння Берлінської стіни. Путін, який назвав розпад СРСР «найбільшою трагедією ХХ століття», міг би сказати приблизно таке ж і про об’єднання Німеччини.

Німецька газета «Тагесшпігель» пише, що відзначення високим земельним орденом особи, яка провела чотири з половиною роки над Ельбою резидентом КДБ, викликає щонайменше подив: «Багато дрезденців дуже здивовані цим. І не лише тому, що видатні досягнення Путіна на ниві культури пройшли непомітними повз їхню увагу, а з приводу деякої стурбованості тим, що в їхніх помешканнях невдовзі може значно похолоднішати, якщо російський газ найближчим часом не знайде дорогу до Дрездена». Газета нагадує, що 2006 року Путін як російський президент уже відвідував Дрезден. Тоді його зустрічали демонстранти з портретами вбитої російської журналістки Анни Політковської.

Орден присуджується товариством, яке організовує щорічні бали в Дрезденській опері. Він виготовлений з 18–каратного золота і містить зображення святого Георгія, який вважається символом перемоги добра над злом. «У Путіна добра навіть із допомогою мікроскопа не знайти», — зауважив згаданий Вернер Шульц. У попередні роки цим орденом нагороджували, зокрема, славетного футболіста і тренера Франца Бекенбауера та відомого політика Ганса–Дітріха Геншера, який на посаді глави МЗС ФРН зробив дуже багато для об’єднання двох німецьких держав.

 

ДОСЬЄ «УМ»

Бал в опері «Семпера» відбувся вперше 1925 року. Потім було 67 років перерви і лише чотири роки тому цю традицію відродили. На цьогорічну урочистість витрачено 1,3 млн. євро. Серед двох тисяч гостей були глава концерну «Порше» Венделін Відекінг, міністри уряду Ангели Меркель, глави урядів німецьких земель і кілька послів зарубіжних країн.

 

А ТИМ ЧАСОМ

Путін дорожчий від Пікассо

Картина, яку намалював спеціально для продажу на благодійному аукціоні Володимир Путін, ще будучи президентом РФ, була продана минулої суботи у Санкт–Петербурзі за 860 тис. євро. Полотно, на якому зображене вікно хатки, прикрашене українським рушничком, придбала Наталія Курникова, власник московської галереї. Курникова пояснила, що виклала таку велику суму за скромну, намальовану за 15 хвилин картину, тому що це, можливо, перша й остання картина Путіна. На аукціоні були виставлені картини інших відомих російських особистостей, але їм було далеко до путінського рекорду. На другому за ціною місці виявилася картина славетної оперної співачки Анни Нетребко, яка пішла з молотка за 31 тис. євро.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>