Мінімальний розмір аліментів на дитину зріс до 1559 гривень: як їх отримати

11.09.2018

Доброго дня, пане міністре! Скажіть, чи це правда, що ви добилися підвищення аліментів для дитини? Бо я отримувала по 930 гривень, хоча добре знаю, що батько мого сина міг би сплачувати більше. Ці гроші дуже потрібні нашим дітям, бо тих копійок, які ми отримуємо зараз, ні на що не вистачає.
 
Хочу поінформувати шановну читачку, що на початку липня ми домоглися прийняття другого пакета законів у рамках проекту уряду та Мін’юсту #ЧужихДітейНеБуває. Новації цих законів по­кликані захистити економічні права найменших українців та убезпечити їх від можливого економічного насильства з боку дорослих. 
Серед іншого ми прописали й норму, яка стосується підвищення мінімального розміру аліментів на одну дитину. Ця норма, як й інші положення пакета законів, почала діяти 28 серпня.

 

Який розмір аліментів запроваджується цим законом?

 
Відповідно до при­йнятих змін, мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Однак ця сума може бути присуджена лише в тому випадку, коли у батька чи матері, які проживають окремо, не вистачає коштів для того, щоб платити більші аліменти.
Натомість мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину прирівнюється до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
З 28 серпня він становить:
— 1559 грн. для дитини до 6 років,
— 1944 грн. для дітей від 6 до 18 років.
З 1 грудня планується підняття відповідних сум до:
— 1626 грн. для дітей до 6 років,
— 2027 грн. для дітей 6 років і старших.

 

Чи готові органи юстиції до запровадження цих положень?

 
З упевненістю можу сказати, що всі органи юстиції загалом, і органи виконання судових рішень Мін’юсту зокрема, на 100% готові до роботи з громадянами в рамках нового закону.
Для їхньої підготовки ми провели величезну кількість тренінгів та семінарів, підготували чіткі покрокові інструкції щодо того, як саме реалізовувати законодавчі новації.

 

Яким чином здійснюватиметься контроль за цільовим витрачанням аліментів?

 
Одне з важливих запитань, які нам ставили як представники громадськості, так і депутати перед прийняттям другого пакета законів, стосувалося посилення контролю за використанням коштів. Адже багато хто побоювався, що сплачені аліменти можуть використовуватися не на потреби дитини.
Хочу наголосити, що орган опіки та піклування проводитиме регулярні інспекції батьків, з якими живуть діти і які, відповідно, отримують аліменти. Порядок та періодичність таких інспекцій визначатиметься Мінсоцполітики. 
Окрім того, за заявою платника аліментів, який не має заборгованості зі сплати аліментів, інспекції можуть проводитися позапланово, але не більше, ніж один раз на три місяці.
Також у законі ми передбачили санкції до того з батьків, котрий витрачає отримані кошти не на потреби дитини, зокрема, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Де можна отримати детальнішу консультацію щодо кожного конкретного випадку?

 
Для того щоб отримати детальніші консультації чи роз’яснення, слід звернутися до одного з наших центрів чи бюро без­платної правової допомоги. Дізнатися, де розташований найближчий із них, можна на сайті 
http://legalaid.gov.ua/ua/ або за телефоном гарячої лінії: 0(800)213-103. 
 
Соломія Довгопляс