Правда про терор 1941–го

03.07.2013

За даними опитування Центру досліджень визвольного руху, 86% громадян України стикалися з проблемою доступу до архівних даних. «Вважаю, що з перших років незалежності Україна не зробила важливих кроків у доступі до архівних даних, — каже в коментарі «УМ» голова вченої ради ЦДВР Володимир В’ятрович. — Певні спроби були у 2008—2010 роках, але вони залишилися розробками (В’яторович тоді був головою архіву СБУ. — Ред.). На сьогодні ж кардинально змінилася політика доступу до архівних матеріалів, і причиною цього є керівництво, яке не надає належної інформації».

Проте розкривати темні плями історії, які досі лишалися невідомими, можна і в таких умовах. Позавчора ЦДВР опублікував на сайті архіву визвольного руху (avr.org.ua) списки людей, розстріляних в Україні НКВС у тюрмах 1941 року.

Наразі опубліковано всі зібрані списки. Проте, як зазначає Володимир В’ятрович, це ще далеко не повний перелік жертв, і Центр продовжуватиме пошуки архівних документів з цього приводу.

«Ми збирали ці списки протягом двадцяти років. На жаль, із кожним роком робити це стає важче, оскільки керівництво архівних цехів не бажає надавати такі матеріали. Працівники користуються недолугостями нашого законодавства і з кожним роком вигадують нові відмовки. Найчастіше — це те, що інформація конфіденційна або ж потрібно одержувати дозвіл у родичів, яких уже немає в живих. Відмовки абсурдні, оскільки нам не можуть пояснити, в чому ж полягає конфіденційність цієї інформації», — каже керівник ЦДВР.

Матеріали, які вдалося опублікувати, — це електронні копії документів з архіву Управління СБУ у Львівській області. Заходи з масового знищення в’язнів були санкціоновані наказами наркома державної безпеки Меркулова та начальника тюремного управління НКВС УРСР, капітана державної безпеки Філіппова від 23 червня 1941 року.

«Спочатку застосовували звичну для НКВС практику: індивідуально, у спецкамері, постріл у потилицю, — розповідає науковий співробітник львівського меморіального музею «Тюрма на Лонцького» Ігор Дерев’яний. — Коли наближався фронт, а плани не було виконано, — розстрілювали масово: зганяли в’язнів до камер підвалів та через дверцята для передачі їжі стріляли з автоматичної зброї».

За словами історика, в останні перед окупацією дні працівники НКВС кидали до камер гранати. Або, коли відчиняли двері камер і в’язні виходили в коридор, гадаючи, що їх звільняють, — у цей момент людей розстрілювали з автоматичної зброї. Тіла вивозили вантажівками та ховали у спецмісцях, котрі сьогодні поступово відкривають археологи та інші пошуковці.

 

СТАТИСТИКА ТЕРОРУ

Із проміжного звіту начальника тюремного відділення УНКВС Львівської області Лермана відомо, що станом на 24 червня 1941 року у тюрмах Львова та Золочева було розстріляно 2072 особи, а 26 червня затвердили розстріляні списки — ще 2068 осіб. Їх убили 24—28 червня. Таким чином, лише у Львівській області було розстріляно 4140 в’язнів. Загалом у тюрмах України на початку німецько–радянської війни протягом кінця червня — початку липня 1941 року радянська влада знищила близько 24 тисяч політичних в’язнів.

Найбільше розстріляних було українців, а також поляків, євреїв, росіян. Більшості інкримінували злочини за статтею 54 Кримінального кодексу УРСР, тобто контрреволюційну діяльність.

  • Викинемо орду із Храму

    Кремлівський цар Ірод, прикидаючись миротворцем, винайшов нову формулу брехні, твердячи, що, мовляв, «русскіє і украінци — єдіний народ». Але ж звідки тоді споконвічна війна вовків в овечій шкурі проти нашої Вітчизни, чому геніальний Василь Симоненко писав: «Україно, ти моя молитва, ти моя розлука вікова, гримонить над світом люта битва за твоє життя, твої права»? >>

  • «Марусю, мовчи! Тут на базарі яєць більше, ніж у нас картоплі»

    Весна вже покликала господарів у поле. На базарах не проштовхнутися: люд вибирає насіння та міндобрива, шукає, чим би земельку покропити, щоб бур’яни не росли і зайвий раз не брати сапу до рук. «Візьміть ще оцей перепарат, під корінь внесете. Він стимулює ріст і зміцнює рослину», — припрошує продавець молоду жіночку, яка купує яскраві пакети з імпортним насінням. >>

  • Загиблих треба шанувати, а не робити з них дороговкази

    У 2012 році в лісовому урочищі поблизу села Мощена, що біля Ковеля, з’явилося нове військове кладовище. Навесні 1944 року тут точилися кровопролитні бої за Ковель, тому солдатських поховань у цій місцині є ще чимало. Відшукати їх і навіть ідентифікувати — справа благородна й необхідна. Бо війна справді не закінчена доти, доки не похований її останній солдат. >>

  • За бабці Австрії і під Російською імперією

    На початку ХХ століття Українська держава відновила свою незалежність, яку два її історичних сусіди — західний (Польща) та північний (Росія) — хитрощами, підступністю та збройною агресією ліквідували, а Україну загарбали та поділили між собою. >>

  • Рахівниця й тоталітаризм

    Як відомо, минулорічної весни наше Міністерство культури заявило про необхідність створення в Україні музею тоталітаризму, який би розкривав весь масштаб злочинів комуністичного режиму проти українського народу. >>

  • Норвезькі остарбайтери

    Лубенський благодійний фонд «Надія і Батьківщина» впродовж багатьох років розшукує в Україні громадян, які під час Другої світової війни були вивезені на примусові роботи до Норвегії, і підтримує творчі контакти з відповідними норвезькими установами. >>