Екзотика на... підвіконні

12.12.2012
Екзотика на... підвіконні

Олег Тихий та його фруктовий «сад».

Мандарини, гранати, ананаси, лимони, банани, інжир, суничне та кавове деревця ростуть у хаті Олега Тихого з Підгайців. Загалом вирощуванням екзотичних рослин пан Олег займається більше 10 років, нині це його основне заняття. Свого часу чоловік працював у лісництві, а згодом потрапив під скорочення. В езотичній колекції Олега Тихого близько 200 заморських деревець (житлові умови це дозволяють, адже в чоловіка двоповерховий будинок). Зазвичай усі деревця стоять на підвіконнях, а більші — банани, наприклад, — посеред кімнати. Інжир господар тримає у підвалі — каже, що там для нього найкращі умови для зимівлі.

 

«Фруктова» колекція

«Улітку більшість дерев тримаю в теплиці, однак, коли похолодає, опалювати її дуже затратно, тому десь у листопаді заношу рослини до хати, — каже пан Олег. — Догляд за екзотикою займає весь мій час. Маємо ще шість соток саду. Дружина мені в усьому допомагає, вона за фахом біолог».

Першим у «фруктовій» колекції подружжя Тихих з’явилося деревце великоплідного лимона — його пані Люба замовила поштою. «Лимон ми деякий час тримали в батьків, щотижня приїжджали до них і чи не відразу бігли дивитися до кімнати, де він росте, — усміхається жінка. — Нам було цікаво спостерігати за ним. А коли лимон зацвів, а згодом заплодоносив — радості не було меж! Тепер у нас шість сортів лимонів, серед них є як великоплідні, так і дрібноплідні, найсмачніші — сорт «Мейра», а найстійкіші до кімнатних умов — «Пандуроза» та «Павлівський».

Подружжя запевняє, що заморські деревця не потребують особлививого догляду, головне — вберегти їх від шкідників. «Особливо треба ретельно стежити, щоб на рослинах не завелася щитівка та павутинний кліщ, — зауважує господар, — а її особливо приваблює ароматний запах цитрусових. Для боротьби з шкідниками ми винайшли спосіб: заливаємо водою часник, настоюємо та кропимо настоєм деревця. Раз на місяць також влаштовуємо для рослин холодний душ. Цікаво, що у всіх наших приятелів, котрим ми подарували щепи лимона, жодного разу не завелися шкідники, і вони особливо за ними не дивляться. Напевне, через те, що у них по одній рослині, а у нас їх близько шістдесяти».

Схованка в зубі

Подружжя розповідає, що після того, як у них уперше заплодоносив лимон, вони вирішили на цьому не зупинятися. Відтак у них з’явилися апельсин, мандарин, гранат, інжир, ананас, суничне дерево... «Усі деревця ми обміняли на щепи нашого лимона. Ми спілкуємося з любителями екзотики з усієї України, — розповідає Люба Тиха. — Чи не найцікавіший випадок був із суничним деревом. Малесеньке зернятко я заховала у... зубі. Добре, що напередодні не встигла його полікувати (усміхається). А було ось як: через газету я познайомилася з однією жіночкою з Івано­Франківська, з якою домовилася обмінятися щепами. Відтак коли спеціально приїхала на ринок до Івано­Франківська, ми зустрілися, і вона запросила мене до себе — хотіла похвалитися своєю колекцією екзотики. За розмовою її чоловік пригостив мене плодом із суничного дерева, але попередив, щоб часом не залишила собі зернятка, і навіть попросив відкрити рот, щоб переконатися в цьому. Тоді я миттєво зреагувала і заховала зернину у незапломбований зуб. Погляньте, яке деревце виросло розкішне. Воно у мене вже три роки, а торік восени з’явилися жовтуваті плоди зі смаком суниці. Загалом чи не всі екзотичні дерева плодоносять на третій рік після висадки. Їх також можна до цвітіння простимулювати. Так, горщик із бананом ставимо на деякий час на батарею. А для того, щоб зацвів ананас, посередині листкової розетки кладемо грудочку карбіду кальцію. Речовина виділяє газ етилен, що є у квітці ананаса, й рослина швидше зацвітає».

Свою екзотику Олег та Люба продають на ринку, за одну щепу просять близько 40 гривень. «Найчастіше щепи купують у подарунок. За нашими спостереженнями, любителі вазонів зазвичай — дуже добрі люди, адже в недобрих вони просто не ростуть», — переконана пані Люба».