І непрохідні стануть прохідними

22.10.2010
І непрохідні стануть прохідними

БЮТівці змушені були перенести гасла із президії на свої місця. (Фото Тетяни ШЕВЧЕНКО.)

Черга блокувати парламентську трибуну вчора перейшла до Партії регіонів. Остерігаючись, що фракція БЮТ, як і в середу, зірве засідання, «регіонали» першими з міркувань профілактики першими оточити президію. Тож засідання відкрилося безперешкодно.

Одним із найбільш резонансних рішень учорашнього дня стало ухвалення в першому читанні змін до закону про вибори народних депутатів. Цей документ дозволяє партіям виключати зі свого виборчого списку кандидатів, які не пройшли у парламент. Інакше кажучи, політична сила зможе легко позбутися неугодного кандидата зі свого списку. Проти цього проекту виступив навіть «регіонал» Ярослав Сухий. «Політичні партії ніколи не стануть дорослими, якщо не навчаться нести відповідальність за свої ж списки», — заявив він. За ухвалення проекту в першому читанні висловилися 238 депутатів.

Це голосування цілком узгоджується з тим, що дев’ятеро представників коаліції всупереч закону залишаються сумісниками — більшість уперто не голосує за позбавлення їх мандатів народних депутатів. Зокрема, голова Львівської облдержадміністрації «регіонал» Василь Горбаль порушує Конституцію вже 185–й день, «губернатор» Вінниччини від ПР Микола Джига — 142–й, глава Держкомрезерву від «Регіонів» Микола Злочевський — 210–й, комуніст Ігор Калетник із Держмитслужби та «литвинівець» Микола Шершун (Держлісгосп) — 214–й. «НУНСівець» Роман Зварич відзначив, що Партія регіонів спеціально не ставить на голосування питання про складення повноважень депутатами–сумісниками, бо на підході в їхньому списку «не зовсім лояльні люди, і вони не хотіли б бачити їх депутатами». Ще трохи — і «не зовсім лояльних» можна буде «відшити».

Що ж до звичайної законотворчості, то вчора Рада «запорола» один знаковий акт, на ухваленні якого наполягає Парламентська асамблея Ради Європи. За законопроект про доступ до публічної інформації, що зобов’язує органи влади хутчіше реагувати на запити, проголосувало 174 депутати (лише один «регіонал»). Але це було «сигнальне» голосування, тож до проекту повернуться пізніше. Володимир Литвин попросив депутатів, аби наступного разу голосували позитивно, «і щоб я особисто не позичав очі в Сірка, спілкуючись із представниками європейських структур, пояснюючи, що ми запрягаємо воза і скоро це питання дотягнемо до фінішної прямої».

 

АКЦІЇ

Підприємці протестують

Учора під стінами Верховної Ради відбувся пікет підприємців, які виступають проти ухвалення Податкового кодексу, підготованого урядом, та збільшення пенсійного віку. На плакатах можна було прочитати: «ВР проти народу — хто виграє?», «Великим вареником можна вдавитися», «Уряд Азарова, бери шинель...» тощо. Пікетників було близько тисячі, серед іншого вони принесли поховальні вінки.

Голова «податкового» комітету ВР Віталій Хомутинник спрогнозував, що Податковий кодекс буде ухвалено до кінця листопада. Коментуючи протести, «регiонал» Хомутинник сказав, що йому «самому цікаво, хто стимулює підняття мітингів», адже, за словами депутата, комітет ВР постійно співпрацює з підприємницькими асоціаціями для унормування положень кодексу.

Як і в багатьох інших випадках з опозиційними мітингами в Києві, й цього разу є дані, що влада перешкоджала доправленню учасників маніфестації з областей. Зокрема, повідомляє сайт ProUA, співробітники Держ­автоінспекції заважали виїзду підприємців з Умані — «у водіїв орендованих автобусів забирали документи, арештовували машини».