Володимирівна у Володимировича

02.07.2008
Володимирівна у Володимировича

Під час переговорів у Будинку прийомів уряду РФ. (Фото Рейтер.)

Це була не просто субота, а річниця української Конституції. Саме в цей день у Москві приземлився літак із Прем’єром Юлією Тимошенко. Метою поїздки були переговори з керівником російського уряду Володимиром Путіним. Лідерка БЮТ уперше їздила до Путіна в статусі рівноправного колеги.

Тимошенко розмовляла з Путіним дві години. Очевидно, бесіда була змістовною, адже лідери майже на годину перебрали час, відведений протоколом.

Після переговорів російський прем’єр висловив комплімент на адресу своєї візаві, назвавши її «ефективним і популярним політиком в Україні», який «не потребує порад». Комплімент сподобався Тимошенко — вона не приховувала радісних емоцій. Могло здатися, що Юлія Володимирівна приїздила до Москви саме для того, щоб почути такі слова.

Путін не скупився на добре слово. Він похвалив уряд України за те, що той конструктивно працює над вирішенням газових питань і не має поточних боргів перед російськими постачальниками. Російський прем’єр сказав, що існують лише газові борги за минулі роки.

Тема газу була найважливішою на переговорах. Перед візитом Юлія Тимошенко сказала, що хоче обговорити з Путіним концепцію довгострокової угоди про забезпечення газом. Росія хоче ввести для України європейські ціни на газ, про що вкотре повторив голова уряду РФ. «Нам хотілося б, щоб ми виходили на європейське ціноутворення з Україною поступово», — додав Путін. Але з цим може не скластися, бо, як сказав Путін, «середньоазійські постачальники газу висловили бажання перейти на європейські ціни на свою продукцію з січня 2009 року».

На підсумковій прес–конференції прем’єри відзначили, що в стосунках між державами з’явилась «конструктивна динаміка і взаємовигідний алгоритм дій».

Вдалося накреслити конкретні кроки в інших напрямках. Насамперед ідеться про взаємовигідне співробітництво у космічній і авіабудівній галузях, у галузях транспорту і ядерної енергетики, прийнято важливе рішення про створення єдиного центру зі збагачення урану в Ангарську.

Сторони похвалили зростання товарообігу, який у минулому році досяг 30 мільярдів доларів. Головним же, за словами Юлії Тимошенко, є те, що між урядами України й Росії було «створено атмосферу взаєморозуміння і довіри», «налагоджено інтенсивний діалог».

Так і здалося б, що в стосунках між Україною та Росією панує ідилія, якби журналісти не спитали про можливий вступ України до НАТО і Чорноморський флот. Господар Білого дому назвав кроки нашої держави в Альянс «контрпродуктивними». За словами Путіна, у разі вступу України до НАТО Росія перенесе виробництво низки військових технологій на свою територію. «За чутливими технологіями ми, звичайно, заздалегідь подумаємо про це, — а до таких технологій відносяться ракетні технології, високі технології, — такі технології ми, незважаючи ні на які витрати, перенесемо на територію Російської Федерації», — цитує Путіна УНІАН. Юлія ж Тимошенко дуже дипломатично сказала, що остаточне рішення про вступ до НАТО прийматиметься на референдумі.

Відповідаючи на запитання про долю ЧФ, Тимошенко сказала, що Україна неухильно має дотримуватися договору про перебування флоту, котрий, як відомо, діє до 2017 року.