«Вести далі переговори — все одно що стригти брудну свиню»

03.10.2006
«Вести далі переговори — все одно що стригти брудну свиню»

Малюнок Миколи КАПУСТИ.

      Коаліційні переговори між «антикризовою» коаліцією та «Нашою Україною» від самого початку були складними. В окремі моменти вони супроводжувалися оптимістичними коментарями, в інший час їхні перспективи знову окреслювали скептично. І зараз з'являється дедалі більше підстав вважати, що коаліції, де «Наша Україна» з'єднається з «Регіонами», не буде. Скандальне засідання Кабінету Міністрів впало великою краплею в чашу терпіння обох сторін конфлікту й переговорів одночасно. Тепер пропрезидентська фракція погрожує «вихлюпнутися» в опозицію.

 

«Якщо ні» — то Безсмертний в опозиції

      Учорашнє засідання політради блоку «Наша Україна» було присвячене темі дотримання Універсалу національної єдності. Оскільки із цим є проблеми, то й висновки політради були прогнозованими: «Наша Україна» висловила обурення кроками «коаліціонерів». Голова політради «НУ» Роман Безсмертний також озвучив вимогу блоку: ввести до угоди про коаліцію національної єдності весь текст Універсалу. А ще — прописати позиції, що стосуються гарантій виконання положень підписаних документів. «І тільки за такої умови й надання відповідних гарантій ми поставимо свій підпис під цим документом», — цитує Безсмертного прес-служба «Нашої України». При цьому голова політради «НУ» каже, що їхній блок піде на угоду з «антикризовиками», «якщо там не буде жодного застереження». «Якщо ні, — пригрозив Роман Петрович, — я ініціюватиму розгляд радою і політрадою блоку питання про наш перехід в опозицію».

Комуністи як зачіпка

      Шансів на те, що інша сторона переговорів прийме вимоги «Нашої України», — мізерні. Хлопці ніяк не можуть виписати попередній текст угоди, не кажучи вже про те, щоб вносити до нього якісь нові пункти. Щодо самої угоди, то в ній найбільше суперечностей виникає між «Нашою Україною» та Компартією. Нагадаємо, що лідер КПУ Петро Симоненко, хоч і підписав Універсал, проте доповнив його своїми застереженнями. Через це спроектувати Універсал на нинішні переговорні-об'єднувальні документи майже неможливо. Тому й шанси на підписання коаліційної угоди виглядають примарними.

      До того ж учора перший віце-спікер парламенту від комуністів Адам Мартинюк вкотре запевнив, що Компартія ніколи не відмовиться від своїх застережень, висловлених під час підписання Універсалу. На думку Мартинюка, «Наша Україна» «чудово знає», що КПУ не відмовиться від своїх позицій, тому через заяви Безсмертного хоче «красиво вийти з процесу», повідомляє «Українська правда».

Удар по громовідводу

      Натомість інша сторона обвинувачує в зриві переговорів саме комуністів та Партію регіонів. «На жаль, тон у переговорах між існуючою коаліцією та «Нашою Україною» задають комуністи за мовчазної позиції Партії регіонів і Соцпартії, — зазначив у коментарі «УМ» лідер УРП «Собор», член фракції «НУ» Анатолій Матвієнко. — Отже, ці сили не демонструють готовності до відвертого діалогу, до пошуку компромісів. Комуністи — це певний громовідвід для «Регіонів», що, у свою чергу, зумовлює гальмування переговорного процесу. Це зменшує шанси на створення коаліції».

      На питання, чи погодяться комуністи на вимоги «НУ» щодо включення в текст угоди Універсалу національної єдності, Матвієнко відповів: «Мене мало турбує позиція комуністів. Мене турбує рівень відповідальності сьогоднішніх політиків перед українським суспільством». Ясно, що Анатолій Сергійович натякає насамперед на Партію регіонів.

Багато «смороду» даремно — і міністри у відставці?

      Наразі постає питання: чи означають висновки, зроблені на вчорашній політраді «Нашої України», те, що «коаліціада» завершується провалом? Відповідаючи на це питання, «нашоукраїнець» Юрій Оробець у коментарі «УМ» зазначив: «Якщо відчуваєш щось затхле — необов'язково його їсти до кінця». На думку народного депутата, вести переговори далі — «все одно що стригти брудну свиню: шерсті мало, а крику та смороду — багато». «Ми вже сьогодні де-факто в опозиції, — зазначає Юрій Миколайович. — Не треба намагатися вхопитися за якісь рядки Універсалу, який, звичайно, для Партії регіонів нічого не означає. Треба призвичаюватися до опозиції».

      Справді, шлюб із розрахунку розпадається, так і не оформившись офіційно. «Наша Україна» обурена «наїздами», котрі лунають із вуст Януковича на адресу «помаранчевих» міністрів та «губернаторів». «Швидше за все, це цілеспрямовані дії на торпедування переговорного процесу між «Нашою Україною» і представниками «антикризової» коаліції», — дає свою оцінку Роман Безсмертний.

      Керівник фракції «НУ» також сказав, що у випадку переходу «Нашої України» в опозицію ті міністри, що представляють блок, вийдуть з уряду. Однак це не стосуватиметься міністрів оборони та закордонних справ, яких, за Конституцією, визначає Президент.

      Таку потребу й такий розподіл визнав в інтерв'ю каналу НТН і речник «Регіонів» Євген Кушнарьов. Ну, хоч у цьому порозумілися...

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>