Дивитися, щоб читати

14.10.2003

      Цеглиною у фундамент протистояння засиллю на українському книжковому ринку російських видавництв стала виставка-ярмарок «Хортицькі джерела-2003». Упродовж трьох жовтневих днів свою продукцію презентували представники двадцяти семи видавництв, книготорговельних і поліграфічних фірм не лише Києва і Запоріжжя, а й Одеси, Тернополя, Львова, Харкова... Оглянувши виставку, начальник Запорізького облуправління з питань преси та інформації Любов Діденко зауважила: «Дуже прикро, що нас прагнуть перетворити в націю, котра повинна тільки працювати, працювати і працювати!..». Як не додати, що зазвичай — за копійки. Відтак сьогодні книга стає дедалі недоступнішою для пересічного читача. Така ситуація стовідсотково влаштовує лише ту владу, котра прагне утримати народ на рівні свого інтелекту (високоосвіченим не покермуєш з вигодою для винятково своєї родини чи клану!..). Тому й «маємо те, що маємо» — трактовку українських реалій російськими не лише ЗМІ, а й книгами.

      Українські видавництва завдяки спонсорам не почили в Бозі, що засвідчили і власне «Хортицькі джерела». Приємно вразив асортимент дитячої, наукової і краєзнавчої літератури, навчальних посібників. Дещо можна було придбати за помірними цінами, а  харківське видавництво «Фоліо», приміром, запропонувало зібрання творів Павла Загребельного — і подарунковий чотиритомник у шкіряній оправі придбали за 300 гривень! Тішить, що юрмився люд і біля новинки запорізького письменника Володимира Супруненка «Українці. Енциклопедія українознавства» (видавництво «Дніпрокнига»), котра повернулася з міжнародної виставки, що днями завершилася в Москві; затребуваними були і книги «махновської тематики», котру плідно освоїло запорізьке «Дике поле», а також новинки львівського «Світу», одеського «Ярослава»...

      «Хортицькі джерела» визначили книжки-переможці у п'яти номінаціях. «Теплі сни» Василя Війтовича і «Деякі пісеньки» Ігоря Калинця (видавництво «Світ», Львів), визнано кращими книгами для дітей. У номінації «Шлях у майбутнє» (видання для вищої і загальноосвітньої шкіл) лаври переможців дісталися видавництвам Запоріжжя («Дике поле» представило «Основи логіки» В'ячеслава Толока й Андрія Ткаченка, «Прем'єр» — «Українську мову. Х-ХI класи»), Одеси («Ярослав» презентував «Рідну мову. II-III класи») і Львова («Світ» видав посібник тандему Яцьків—Гісь «У країні роздумів»). Поміж енциклопедичних новинок «Фоліантом» визнано довідник Якова Бердичевського «Закордонні країни. Випуск 1-й: 1998—2003 роки» («Прем'єр»), у номінації «Світ науки» (тут конкурували і спеціалізовані видання) журі відзначило книгу «Вибери антену сам», представлену видавництвом «Розбудова» (Запоріжжя). Специфічна номінація «Запорізький край» долучила до плеяди відзначених видавничий комплекс «Мотор Січ», де віддруковано енциклопедію Володимира Супруненка «Запорізький край» і видавництво Запорізького держуніверситету, котре дало світу «Історію запорізького краю: 1770—1917 роки».

      На підсумковій прес-конференції книговидавці обмінялися враженнями і пропозиціями. Усі висловили побажання, аби другий ярмарок не став лебединою піснею «Хортицьких джерел». А завуч запорізької школи №21 Лариса Черкасова порадила відтермінувати виставку з жовтня якомога ближче до початку навчального року. Найоптимальнішим є серпень, вважає не тільки пані Черкасова. За статистикою, саме у переддень 1 вересня люд у поході за новинками видавництв максимально спустошує свої гаманці.