Гра на мінному полі переможця не виявила

07.10.2003

«Суддівська тема» щодо центрального поєдинку не тільки 11-го туру, а й усього першого кола — «Динамо» — «Шахтар» — мусувалась ще задовго до початку недільного матчу в Києві. Напередодні львів'янин Шандор (який, за офіційною версією, перебуває у нервовому стані після звинувачення його у неякісному суддівстві зустрічі між запорізьким «Металургом» і сімферопольською «Таврією) відмовився навіть за великі гроші працювати арбітром на «битві гігантів». У такій ситуації «паличкою-виручалочкою», кинутою на амбразуру, став сімферополець Мельничук. Ніхто, звісно, у кваліфікації пана Василя не сумнівається, але звітний поєдинок навряд чи став кращим у його кар'єрі. Хоча, власне, за такої напруги важко було розраховувати на ідилію у стилі П'єрлуїджі Колліни — футбольне поле цього вечора дуже скидалося на мінне саме для «представника Феміди». Як тут не пригадати вже задавнені, але все ще слушні ідеї про можливість призначення на матчі вітчизняних лідерів суддів з-за кордону — щоб ні в кого не виникало анінайменших сумнівів щодо симпатій «людини в чорному»...

Один з ключових епізодів поєдинку на переповненому стадіоні «Динамо» стався на 50-й хвилині — у боротьбі з Предрагом Пажиним у штрафному майданчику «Шахтаря» разом із захисником (навіть пізніше за нього) впав Максим Шацьких, і Мельничук вказав на 11-метрову позначку. «Арбітр своїх рішень не відміняє», — скільки разiв ми чули цей вислів у епізодах, коли гравці атакують рефері, доводячи свою рацію. Так було і цього разу — Мельничук опинився у кільці гірників, вислухав від гостей все, що вони про нього думають, навіть дістав із кишені «гірчичника», але замість заклику до того, щоб хтось із футболістів «Динамо» виконав «вирок», пішов радитись із боковим арбітром. Результат — пенальті скасовано, хоча Пажин (напевно, «за розмови») отримав жовту картку.

До честі суперників, у післяматчевих коментарях вони винесли арбітра «за дужки» (хоча навіть Бернду Шустеру арбітраж не сподобався). А згадаймо ж: три голи у цьому принциповому двобої не було зараховано через офсайди, і треба було бачити, як вони фіксувались — м'яч уже влітав у ворота, і лише потім нерішучі лайсмени здіймали вгору прапорці. І ще одна майже історична подія для українського футболу: червона картка гравцеві «Динамо». Найцікавіше, що дізнатися, яку оцінку виставив делегат ФФУ житомирянин Стародубов арбітрам за їхню кропітку працю ... неможливо. Чому? Відповідь проста: раніше про це повідомляли на офіційному сайті Професіональної футбольної ліги (www.PFL.com.ua), але після останніх скандалів навпроти прізвищ рефері ніяких чисел із комами не знайдеш. Зроблено це для того, щоб... не нервувати тих самих арбітрів, яких досить часто і, найголовніше, справедливо «поливають брудом» на сторінках газет. За допомогою колег вдалося дiзнатися, що Мельничук отримав 5,0, читай «двiйку».

Від «ліричного» відступу перейдемо безпосередньо до гри «Динамо» — «Шахтар». Господарі розпочали поєдинок активніше, і вже на перших хвилинах м'яч побував у воротах гірників. Мельничук зарахував офсайд у Белькевича. Відповідь донеччан стала голевою — Тимощук на 6-й хвилині пробив штрафний, м'яч спочатку влучає у «стінці» в Рінкона, потім — у Федорова і залітає у лівий від Шовковського кут — 0:1. Який це вже рикошет у кар'єрі Сашка, сказати важко. Це традиція.

Здавалося, відкривши рахунок, гості відтягнуться у захист, і в киян з'явиться простір для атакуючих випадів. Далебі: гірники впродовж найближчих хвилин провели три «контри», та пробити Шовковського не змогли. Після цього «Шахтар» ледь не повним складом усе ж відійшов в оборону, і «Динамо» заграло значно активніше у нападі, створивши кілька слушних нагод зрівняти рахунок. Просто зобов'язаний був це зробити у кінцівці тайму Шацьких — опинившись майже віч-на-віч із Плетикосою, узбек довго обробляв м'яч, а потім... тихенько відправив його у руки голкіперу «кротів». «Ми віримо в Максима й допоможемо йому вийти з кризи», — скаже після гри Михайличенко.

На початку другої половини матчу стався описаний вище епізод із пенальті, який лише більше розізлив киян. Розпочалась справжня облога воріт «Шахтаря», і нарешті на 67-й хвилині «Динамо» зрівнює рахунок — той самий Шацьких виграє повітряну дуель у захисника, скидає м'яч на Рінкона, і бразилець без проблем влучає у «рамку» повз Плетикосу.

Після цього епізоду темп гри впав — стало зрозуміло, що кияни ще не пережили втому після двобою у Мілані проти «Інтеру». У час, що залишився до фінального свистка, гірники, одержавши оперативний простір, могли навіть вирвати перемогу, але Брандау, який замінив інертного Агахову, і двічі Левандовський «запороли» вигідні моменти.

Ще було «полювання на Тимощука», купа інших навмисних фолів, згадана вище червона картка Несмачного, і останній епізод, який слід виділити, — на другій доданій хвилині з досить вихідної позиції Белькевич невдало виконав штрафний удар. На цьому закінчуємо — «фініта ля комедія». У спектаклі актори виконали свою роботу досить вдало, але кращу з двох труп виявити так і не вдалось. Хоча більш задоволеними результатом виглядали гравці «Шахтаря» — вони й далі випереджають чемпіона на 5 очок.

«Шахтар» перервав свою серію з 11 перемог у чемпіонаті, не побивши рекорд «Динамо». Зате динамівці не змогли виграти 22-й поспіль матч удома...

ПIСЛЯМОВА

Олексій Михайличенко (тренер «Динамо»):

— Гра була досить цікавою, але нам, на жаль, не вдалося використати свою перевагу, як за гольовими моментами, так і в цілому. До футболістів нашої команди у плані самовідданості ніяких питань не маю — всі відпрацювали «від дзвінка до дзвінка». Невдача в «Мілані» «Динамо» зовсім не зламала — настрій на сьогоднішній поєдинок був дуже хороший. Однією з головних причин того, що ми не змогли завдати «Шахтарю» першої у сезоні поразки, вважаю відсутність індивідуальної майстерності гравців у тих моментах, які вони не змогли викристати, а їх було сьогодні вдосталь для перемоги.

Бернд Шустер (тренер «Шахтаря»):

— Результатом я зовсім не розчарований, а, найголовніше, я дуже радий вперше зустрітись із київським «Динамо». Мої великі перемоги ще попереду, тим паче, що сьогодні ми грали дуже добре. Після цієї нічиєї у нас просто ідеальний стан справ у чемпіонаті.

Прокоментувати роботу Мельничука? Вона мені відверто не сподобалась, але, можливо, ви у чемпіонаті звикли до такого суддівства, рівень якого сьогодні був явно недостатній.