Ну й гади!

27.06.2012
Ну й гади!

За даними Міністерства охорони здоров’я України, цього року від укусів павуків та змій уже постраждало 10 осіб. Як уберегтися від отруйних гадів та членистоногих, на прес–конференції у «Главкомі» розповіла Оксана Мороз, зоолог сектору «Акватераріум» Київського зоопарку.

За словами фахівця, найбільша активність павуків розпочинається з другої половини червня або ж у липні, залежно від температури повітря. Змії більш активні у період iз початку липня до кінця вересня. Кусають отруйні плазуни надзвичайно швидко, тож відреагувати на таку несподівану зустріч дуже важко. Найнебезпечнішим є укус у шию або голову. Особливо зустрічей iз отруйними зміями слід остерігатися дітям віком до 12 років та людям зі слабким імунітетом. Утім, втішає фа­хівець, у більшості випадків людину все–таки вдається врятувати: за останні роки випадків укусів змій та павуків зi смертельними наслідками не реєстрували.

 

Гадюка звичайна, значить, отруйна

В Україні налічується близько 13 видів різноманітних змій, з яких отруйними є лише три види: гадюка звичайна, гадюка степова та мідянка.

Оксана Мороз зазначає, що гадюку звичайну та гадюку степову можна побачити фактично в усіх регіонах України. Раніше у більшості випадків у південних регіонах «царювала» гадюка степова, а в північних — гадюка звичайна. У зв’язку з потеплінням ці два види почали сходитися, а в деяких регіонах зоологи навіть відзначають перекривання ареалів. Водночас у Києві, зазначає фахівець, отруйні змії не зустрічаються, окрім гадюки звичайної, але й вона є рідкістю.

Ознаки, що свідчать про укус отруйної змії, — запаморочення, підвищення температури, розширення зіниць, підвищення частоти дихання, біль у м’язах.

Бійся «чорної вдови»!

Не треба забувати й про отруйних павуків, до яких у наших широтах належить каракурт (більш відомий як «чорна вдова»), тарантул південно–російський, а також аргіопа. Причому тарантули та каракурти поступово наближаються з півдня до півночі України. Зареєстровано випадки появи цих павуків у Кіровоградській, Харківській, Дніпропетровській та Сумській областях, куди їх завозять разом із фруктами та овочами з південних регіонів. Аргіопа найчастіше зустрічається на півдні України. Але також її можна зустріти на Сумщині, Харківщині, Кіровоградщині, Волині. Зафіксовано її перебування навіть у деяких остепнених ділянках на Київщині.

Каракурт — чорний павук невеликих розмірів: тіло самця завдовжки становить близько 5–7 мм, самиця вдвічі більша — до 1,5 см. На черевці самиці зазвичай помітні чотири червоні плямки, хоча у деяких особин їх може й не бути.

Тарантул живе в норах, не плете сітки, але будує невеличкі павутинки, маскуючи вхід до свого «будиночка» й заманюючи тим самим до себе комах.

Отруйними є й аргіопи — рід павуків розмірами до 1,5 см із жовто–чорним забарвленням, за яке їх інколи називають у народі «павук–оса».

Павуків не чіпайте, а в ліс не забудьте прихопити палицю

Після укусу павука постраждалого слід терміново доставити до медичного пункту, де йому зроблять деінтоксикацію, щоб вивести отруту з організму. Розпізнати укус каракурта можна за такими симптомами: хвилин через 30—40 синіє обличчя, наступає задуха, вражається дихальний центр, турбує сильний біль у м’язах. Від укусу тарантула нестерпний біль виникає одразу, запаморочення буває дуже рідко. Кусаються ці членистоногі лише задля оборони, тож якщо ви їх не потурбуєте, боятися нападу немає підстав.

До того моменту, як постраждалий від укусу павука або змії опиниться в лікарні, рекомендовано зафіксувати вражену кінцівку, перемістити людину в тінь або ж знизити температуру навколишнього середовища до 15—17 градусів. Існує ще й народний засіб — відсмоктування отрути. Він може бути ефективним лише при неглибокому проникненні зубів. Але слід пам’ятати, що на слизовій оболонці ротової порожнини рятівника не має бути ушко­джень.

Щоб уникнути укусів змій та павуків, фахівець радить захищати частини тіла одягом iз цупкої матерії. А вирушаючи в ліс, треба брати палицю, щоб «обмацувати» кущі, тоді змія обов’язково залишить своє місце перебування.

Анжеліка ПЕТРЕНКО
  • А прикидалася печерицею...

    Ще одна небезпека, яка підстерігає нас улітку — гриби. «Тихе полювання» на смачний продукт може виявитися смертельним: як повідомляє Міністерство охорони здоров’я, останнім часом випадки отруєння грибами в Україні почастішали. І вже традиційно більшість із них обумовлені вживанням блідої поганки, яку недосвідчені грибники плутають із печерицями чи сироїжками. До смертельно небезпечних грибів належить і свинушка тонка, яка росте під Києвом — багато хто споживає цей гриб, проте в окремих людей він може викликати сильну алергічну реакцію, що призводить до смертельного захворювання крові. >>

  • Губить людей вода

    Із відкриттям купального сезону збільшується кількість надзвичайних ситуацій на воді. Лише цього року станом на 20 червня в Україні втопилося 434 людини, з них 48 — діти. Торік це число було майже вдвічі більшим — 854 людини. Основна причина всіх смертей — порушення елементарних правил поведінки на водоймищах, каже начальник відділу координації державних (спеціальних, воєнізованих) підрозділів та підготовки сил цивільного захисту Міністерства з надзвичайних ситуацій Віктор Михайлов. >>

  • Володимир Шандра: Чутки про «вибухи на ЧАЕС» або «прорив дамби» можуть запускати іноземні спецслужби

    Міністри, які пройшли в уряд за квотою «Нашої України» як учасника коаліції, вже фактично кілька місяців сидять на кріслах із підпиляними ніжками — більшість у парламенті ось–ось може змінитися, і на їхні місця прийдуть учасники нової коаліції. >>