Номер 075 за 24.04.2009
ПОШУК
Розширений пошук
Республіка Крим  Херсонська  Запорізька  Донецька Луганська Дніпропетровська Харківська Миколаївська Одеська Кіровоградська   Полтавська Сумська Черкаська Чернігівська Київська   Вінницька Житомирська   Рівненська Хмельницька   Тернопільська Чернівецька Івано-Франківська Львівська Волинська Закарпатська
МЕНЮ
Архів
Про “УМ”
Реклама в “УМ"
Політична реклама в "УМ"
Передплата на “УМ”
Контактна інформація
Архів опитувань
Карта сайту
РОЗСИЛКА
Підписатися
Відписатися
ОПИТУВАННЯ
  За кого ви маєте намір голосувати на президентських виборах-2014?
Віталій Кличко
Юлія Тимошенко
Петро Порошенко
Арсеній Яценюк
Олег Тягнибок
Віктор Ющенко
Олег Ляшко
Сергій Тігіпко
Михайло Добкін
Ігор Марков
Петро Симоненко
інший представник колишньої опозиції
інший представник колишньої влади
ще не визначився
не піду на вибори
"проти всіх" / зіпсую бюлетень
Анатолій Гриценко
     

Ілля Кваша: Діти в Миколаєві носять мене на руках
21–річний лідер збірної України зі стрибків у воду розповідає про те, як здобувати «золото» власним коштом, та розгадує секрет успіху китайців
Петро ТРОЦЬ   

 (Фото Івана ЛЮБИША–КІРДЕЯ.)

Збірна України зі стрибків у воду може бути зразком для інших наших команд. Мало того що її кістяк складає молодь, так ця збірна ще й гідно виступає на світовій арені. Одним із ковалів регулярних успіхів є 21–річний Ілля Кваша — стрибун із Миколаєва вже встиг і вибороти «бронзу» на Олімпіаді в Пекіні, і чемпіоном Європи кілька разів стати. Зовсім недавно він разом із партнером у синхронних стрибках Олексієм Пригоровим повернувся додому з двома золотими медалями чемпіонату Європи в Турині. Дивлячись на його досягнення, віриш, що головні перемоги як Іллі, так і інших наших стрибунів у воду ще попереду. Навіть враховуючи всі негаразди, які заважають вітчизняним «пірнальникам».

 

«До Англії поїдемо за власні гроші — доведеться «викинути» тисяч десять»

— Ілле, нещодавно з’явилися чутки про проблеми з тренуваннями у вас та Олексія Пригорова.

— Справді, кілька останніх місяців для нас були найскладнішими, виникло чимало незручностей. Я така людина, що мені найпростіше займатися вдома, а база в Миколаєві, де я робив перші кроки в спорті, зараз переживає не кращі часи. Точніше, там зараз просто неможливо тренуватися. Із початку року ми з Олексієм змушені частково витрачати власні кошти, аби хоч якось підтримувати форму.

— Де ж ви тренуєтеся зараз?

— Їздимо до Мінська, залишаємося в Києві після цього — постійно над нами тяжіє складна фінансова ситуація, і з неї потрібно якось викручуватися.

Успішний виступ на чемпіонаті Європи — це повністю заслуга наших тренерів, які знаходили, де нам тренуватися і як це правильно робити. Тішить, що обіцяють добудувати базу в Києві і створити там належні умови. Якби ще не забували про провінцію, взагалі було б чудово. Я ж ще можу знайти собі місце для тренувань, а от майже три сотні миколаївських дітей такої змоги не мають.

— Скільки часу ви вже займаєтеся у рідному місті?

— Я 13 років провів у тамтешньому басейні, тож особливо сумно спостерігати його занепад. Наше обласне керівництво обіцяло посприяти у відновленні роботи цього об’єкта. Що з того вийде — побачимо. А ми навіть після тижня без тренувань втрачаємо відчуття трамплінів, води, уже не так упевнено почуваємося, а для відновлення потрібно витратити стільки ж часу.

— Нема бажання переїхати жити до Києва? Адже з потенційною новою базою будуть кращі умови для тренувань.

— Я поки не бачив цього центру, тому не хотів би забігати наперед. Завжди кажу, що приємніше займатися у Миколаєві. Там басейн практично поруч з моїм будинком. А коли придбав автівку, стало ще легше.

Я хотів би залишитися вдома, адже люблю своє місто — там усе рідне, знайоме.

— До яких змагань нині готуєтеся?

— Найближчий старт — етап світової серії в Шеффілді. На ці змагання ми поїдемо за власний рахунок. Загалом таких турнірів чотири, і на один ми вже добиралися власним коштом. Щоправда, тут витрачаємося лише на квитки до Англії, адже перебування в Шеффілді організатори беруть на себе. Однак доведеться «викинути» близько 10 тисяч гривень.

— Не простіше було б пропустити ці змагання?

— Їхати треба, бо це найпрестижніший турнір, на який приїздять найвідоміші стрибуни, і позмагатися з ними — неоціненний досвід. А потім знову вирушимо на збори до Мінська, днів на десять. Там перебуватимемо за рахунок міністерства. Далі — чемпіонат України, Універсіада та головний старт сезону — чемпіонат світу.

— Якісь новинки для суддів підготували?

— Зараз ми намагаємося освоїти стрибок «чотири з половиною вперед» — нова програма є дещо складнішою за попередню. У Пригорова цей стрибок уже виходив, я ж поки намагаюся розібратися.

«За «олімпійські» гроші придбав автомобіль»

— Ілле, ви є студентом, але до складу української делегації на Універсіаду вас поки не включили. Чому?

— Я навчаюся в Мико­лаївському державному університеті ім. Сухомлинсь­кого. Пропускаю українські студентські змагання, після яких формується команда на світові, але для нас внутрішній старт не такий важливий. Тож чому мене не включили до збірної — загадка й для мене самого.

— Тренери нічого не кажуть про цю ситуацію?

— На їхню думку, поїздка на Універсіаду не дозволить мені виступити в повну силу на чемпіонаті світу. У мене ж власна точка зору: студентський форум дає змогу перевірити себе перед важливішими змаганнями. Між цими стартами є два тижні, тому теза про проблеми з відновленням мені здається нелогічною.

— Якою є ситуація з винагородою, яку вам обіцяли після вдалого виступу в Пекіні?

— Обіцяну квартиру чекаю й досі. Щоправда, недавно таки побачив ордер на неї; якщо дадуть — буду щасливий.

Із отриманих преміальних (350 тисяч гривень) уже майже нічого не залишилося, адже одразу купив собі автомобіль.

«Китайці вміють берегти таємницю»

— У стрибках у воду зараз домінують китайці. На вашу думку, як сформувалося таке лідерство?

— У них своя методика підготовки, і про неї ніхто не знає. Ми були на зборах у Китаї, тренувалися з їхніми юнаками, але не вдалося бодай щось збагнути — вони вміють зберігати таємниці.

Стрибки там є дуже поширеним видом спорту. Якщо в нас у збірну обирають із 15—20 спортсменів, то в Китаї коло претендентів налічує сотню, а то й дві. Кожне місто має кілька басейнів — можливо, в цьому і є вся їхня таємниця.

Щоправда, у китайців, якщо людина потрапляє в збірну, то постійно живе лише нею. Десять років виступаєш за країну — десять років можеш не бачити батьків. На щастя, у нас інший підхід. Гадаю, я б не витримав такої ізоляції.

— Кажуть, що частими успіхами китайці завоювали собі авторитет у суддів, і він «грає» за азіатів навіть на невдалих для них стартах…

— Справді, багато що вирішує ім’я, яке заробляється не один рік. Чим довше ти виступаєш стабільно вдало, тим більше тобі пробачатимуть якісь незначні помилки, ставитимуться до тебе лояльніше.

— Представники Китаю є для вас основними опонентами?

— Так, китайці є головними конкурентами у світовому масштабі. Хоча є ще й американці. У Європі змагаємось передусім із росіянами, які виграли останній континентальний чемпіонат у Турині, та німцями.

— На останньому європейському форумі медалі взяли п’ять збірних, тоді як на попередньому — дев’ять. Є тенденція до виокремлення країн–лідерів?

— Як на мене, справді існують держави, які приділяють більшу увагу нашому виду спорту. Хоча, можливо, кількість країн–медалістів зменшилася через те, що дехто, як–от, скажімо, британці, не привезли своїх лідерів.

«Вважаю, що про Олімпіаду в Лондоні говорити ще зарано»

— Ілле, а як це — бути лідером збірної в 21 рік?

— Це приємно, але водночас і доволі складно. Від тебе постійно чекають високих місць, і це накладає тягар відповідальності. Навіть посередній результат буде провалом. Психологічно це тисне.

Ось зараз уже починають говорити про Лондон–2012, хоча це трохи зарано, як на мене. Однак про майбутню Олімпіаду я думаю і, якщо все буде гаразд, збираюся виступити на ній. Результат ми та наші тренери забезпечимо — головне, щоб були відповідні умови підготовки.

— Чи є у вас людина–орієнтир у спорті? І чи є розуміння того, що сам уже став таким кумиром для молодших стрибунів?

— Повчитися є в кого — хоча б у китайців, які виграли олімпійське «золото» в тому виді, де ми з Олексієм узяли «бронзу». Вони виконують стрибки з такою легкістю й точністю, що це зачаровує.

Хоча, коли я потрапляю до Миколаєва після змагань, то опиняюсь у протилежній ситуації — діти практично носять мене на руках, постійно щось розпитують, на вулицях упізнають. Одного разу зайшов до перукарні, а мені кажуть: «А ми тебе знаємо. Ти той хлопець, який медаль здобув».

— А як з особистим життям? Спорт не заважає?

— Я вже звик до постійних роз’їздів. Із моєю дівчиною зустрічаюся вже п’ять років, тому вона доволі спокійно до цього ставиться. Звісно, інколи тяжко, але я сам обрав цей шлях — спортом займаюся більшу частину життя.

Вільний час намагаюся провести з дівчиною, сходити в кіно — у такі моменти повністю абстрагуюся від спорту. А до нічних клубів уже давно не заходив — нецікаво.

 

ДОСЬЄ «УМ»

Ілля Кваша

Майстер спорту міжнародного класу зі стрибків у воду

Народився 5 березня 1988 р. у Миколаєві.

Бронзовий призер Олімпійських ігор 2008 р. у синхронних стрибках із триметрового трампліну. Срібний призер чемпіонату світу 2006 р .у стрибках із метрового трампліна. Багаторазовий призер чемпіонатів Європи 2004–2009 рр. у стрибках із метрового та триметрового трамплінів.

Тренери — Світлана Мар’янко та Сергій Гуменюк. Перший тренер — Сергій Гуменюк.

Студент Миколаївського державного університету ім. В. Сухомлинського.

Виступає за спортивне товариство «Україна» (Миколаїв).

Зріст — 176 см, вага — 70 кг.

Захоплення — автомобілі.

Неодружений.

 

СИТУАЦІЯ

Михайло Угрюмов,
державний тренер збірної України зі стрибків у воду:

— Миколаївський басейн — показовий приклад того, що відбувається в нашій країні з подібними спорудами. Його будували як складову структури глиноземного заводу, а за часів незалежності його приватизували. Спочатку обіцяли утримувати, але потім перепродали новим господарям, які вже не давали обіцянок. Справа дійшла до того, що басейн узагалі не функціонує, а величезна кількість спортсменів просто опинилася на вулиці.

Статті по темі Друкована версія
Обговорити у форУМі
РОЗДIЛИ
ІнФорУМ
Політика
Світ
Освіта
Культура
ТелебУМ
Мандрівки
Спорт
Калейдоскоп
ПОГОДА
Погода в Києві і по всій Україні.
КУРСИ ВАЛЮТ

НБУ

ГОРОСКОП
НОВИНИ САЙТУ
Реклама (06.09.10)
 Разрешение на работу для иностранцев