Без легіонерів краще?

26.02.2009

Максим Пустозвонов зробив помітний внесок у перемогу «Києва» над німецьким клубом. (Фото ФІБА–Європа.)

Вівторкові матчі для обох українських чоловічих клубів на євроарені мали особливий характер. «Київ» мав показати уболівальникам і фахівцям, наскільки він конкурентоспроможний без легіонерів, а «Азовмаш» у Валенсії хапався за останню соломинку в надії потрапити до «фіналу восьми» Єврокубка. Підсумок — знову «один із двох».

«Київ» — таки український

Здається, це вже набиває оскому, але, на жаль, дуже багато спортивних матеріалів нині неодмінно пов’язані зі світовою економічною кризою. Адже, як не крути, професійний спорт не може існувати без гідного фінансування. Минулого тижня ця проблема торкнулася столичних «вовків».

Після того як керівництво клубу не змогло вчасно виплатити заробітну платню, іноземні гравці відмовилися виходити навіть на тренування. Патрон «Києва», депутат–«регіонал» Олександр Волков, панькатися зі страйкарями не став і відправив їх на всі чотири боки. Принагідно легіонерам пригадали, як вони не змогли пробитися до вищого за рангом Єврокубка крізь кваліфікаційне сито, через що команда змушена грати лише в Кубку виклику.

Тож шестеро «варягів» — американці Брент Райт, Скуні Пенн, Клей Такер, боснієць Кенан Байрамович, серби Йово Станоєвич і Го­ран Єретин — залишили столицю України. Вигнанців викреслили з фінансової відомості, викинули з серця й оперативно видалили з офіційної сторінки клубу. Погодився миритися з тимчасовими негараздами лише дружній грузин Манучар Маркоїшвілі.

За таких умов чудовий шанс проявити себе отримали українські гравці. Оновлений «Київ» перевірив свої сили гостьовою перемогою над «Хіміком» у чемпіонаті країни, а позавчора довів, що може гідно виглядати й «на Європі». Звісно, німецький «Еве баскетс» не віднесеш до грандів континентального баскетболу, але свою міць клуб з Ольденбурга продемонстрував, обігравши італійський «Віртус».

Із перших хвилин у киян на майданчику були четверо українців, тоді як у гостей із Німеччини стартова п’ятірка складалася з легіонерів. Українців вів уперед капітан команди Артур Дроздов, котрий нарешті вийшов із тіні іноземців: у потрібні моменти він не тільки набирав очки та збирав м’ячі на кошиках (у підсумку оформив «дабл–дабл»), а й підказував менш досвідченим партнерам, що й як робити.

Навіть програючи в третій чверті в вісім очок (40:48), «вовки» не здалися, а влаштували вражаючий фінішний спурт. Під щитами проявили себе Олег Салтовець і В’ячеслав Кравцов; аж 39 хвилин провів на майданчику Максим Пустозвонов, вчасно закинув два штрафні Денис Лукашов. Феєрично роз­трощивши суперника в завершальній 10–хвилинці, господарі заслужили від свого сербського наставника Саші Обрадовича неабиякий комплімент: «Я пишаюся тим, що треную таку команду, — ми билися за перемогу з першої хвилини до останньої».

Перекоси лідерства

А от чемпіон країни, «Азовмаш», фактично втратив шанси продовжити боротьбу за Єврокубок у «плей–оф». Два тижні тому маріупольці розіграли з іспанською «Памесою» трилер зі щасливим кінцем — на останній хвилині другого овертайму перемогу команді Рімаса Гірскіса приніс американець Діжон Томпсон. У повторному побаченні суперники позавчора знову влаштували виставу не для слабких духом, але тепер успіх прийшов до валенсійців.

Більшу частину двобою перед вели господарі, та українська команда спромоглася ліквідувати відставання в десять пунктів (31:41) і навіть вийшла вперед (53:52). Такі «гойдалки» завершилися на останній хвилині. Програючи два очки, «Азовмаш» мав право на повноцінну атаку. Американський плеймейкер Халід Ель–Амін, у якого гра явно не клеїлася, егоїстично потягнув ковдру на себе. Утім рятівника з нього не вийшло — м’яч після кидка з–за триочкової лінії в кошик не провалився.

Тепер пробитися до «фіналу восьми» маріупольцям може допомогти неймовірно сприятливий збіг обставин. Треба вигравати обидва матчі в сербських клубів і сподіватися, що «Хемофарм» поступиться ще й «Памесі».

Єврокубок. 2–й груповий етап. 4–й тур. Група К. «Памеса» (Іспанія) — «Азовмаш» (Україна) — 68:66 (20:11, 16:20, 15:16, 17:19; Нільсен (19) — Ліщук (17), Гуїнн (14)), «Црвена звезда» (Сербія) — «Хемофарм» (Сербія) — 65:91.

Турнірне становище: «Хемофарм», «Памеса» — 7, «Црвена звезда», «Азовмаш» — 5.

Кубок виклику. Група J. «Київ» (Україна) — «Еве баскетс» (Німеччина) — 64:54 (16:10, 13:19, 11:19, 24:6; Маркоїшвілі (16), Дроздов (15+13 підбирань), Пустозвонов (13), Кравцов (10) — Майстрович, Полдінг (по 11)).

Турнірне становище: «Київ» — 7, «Віртус» — 5 (3 матчі), «Еве баскет» — 5, «Галатасарай» — 4 (3).