Там Руссю пахне. Підкарпатською...

28.10.2008
Там Руссю пахне. Підкарпатською...

Самопроголошення «автономної республіки Підкарпатська Русь» — той випадок, коли сама подія затьмарена пошуками замовника. Бо сто людей, що зібрались минулої суботи на так званий «Європейський конгрес підкарпатських русинів» і мітингували під міськрадою Мукачева з вимогою визнати своє «тридев’яте царство», не справляють враження авторитетної сили. Має рацію політолог Андрій Єрмолаєв, коли говорить, що справді вагому проблему — проблему кримських татар — наші політики цнотливо замовчують, тоді як русинів охоче коментують. Зокрема, й колега Єрмолаєва — Вадим Карасьов, котрий, будучи наближеним до секретаріату Президента, вже побачив у цій акції намагання «підставити» Віктора Балогу.

Пошуки внутрішнього ворога, які так любить політбомонд, зайвий раз доводять, що «русинське питання» — штучне й надумане. «Підстав вимагати автономії в русинів немає, — каже Єрмолаєв. — Вони не мають власної території, власної економіки. Як народ вони тісно інкорпоровані в інфраструктуру України. Зате певні організації отримають нагоду розігрувати «русинську карту» як каталізатор політичних подій. Центр обов’язково використає регіональну тематику в боротьбі за владу. Прикро лише, що таким регіоном стає Закарпаття, яке завжди пишалося національною самосвідомістю».

Утім і на Закарпатті «пригріто змію». Прикро читати русинські інтернет–форуми та сайти. Виявляється, що всі 17 років українська влада гнобила і тероризувала русинів. До нашої влади можна мати безліч претензій, але тільки не стосовно утисків тієї чи іншої народності. Подібні настрої пояснюють «східний вектор» у зібраннях русинів. У суботу вони мітингували під прапорами російської громадської організації «Родіна» — «матінка Росія» їм ближча і дорожча. Хоча співголова Конгресу русинів — відомий на Закарпатті отець Димитрій (Сидор) — твердив про те, що «республіку ми хочемо у складі України, але визнану республіку». Водночас, грозився закарпатський священик, «якщо нас ігноруватимуть, ми знайдемо інші шляхи для відновлення державності».

Відомо, що у вільний від державницької роботи час пан Сидор охоче контактує з російський послом в Україні Віктором Чорномирдіним та депутатом Держдуми Костянтином Затуліним. Злі язики подейкують, що Сидор (який, до речі, у 2006 році працював на виборчий штаб Наталії Вітренко) пов’язаний із російськими спецслужбами. Тим паче що «русинське питання» було вигадане ще в радянські часи аналітиками КДБ — для обґрунтування боротьби з «націоналістичними проявами» на Закарпатті. Офіційна позиція СБУ, як повідомила «УМ» річниця Служби Марина Остапенко, зараз полягає в тому, що будь–які зміни територіального устрою України можливі тільки внаслідок загальнодержавного референдуму. У зв’язку з цим Служба безпеки неодноразово попереджала активістів Конгресу, а в червні 2006 року порушила кримінальну справу за статтею про зазіхання на цілісність України. Нинішні події будуть розслідувати в рамках цієї справи, сказала Остапенко.

А поки правоохоронці працюють, політики наввипередки висловлюють обурення останніми подіями. «Конгресменів» із Мукачева вже засудили «Свобода» Олега Тягнибока, закарпатська «Наша Україна» та БЮТ, зайвий раз наголосивши на своїх патріотичних позиціях.

 

ДО РЕЧІ

Згідно зі всеукраїнським переписом населення 2001 року, русинами себе визнали 10 тисяч осіб. У березні 2007 року депутати Закарпатської облради проголосували за внесення терміну «русин» до переліку національностей краю. На практиці це означало, що русинів включали до переліку громад, чия громадська діяльність фінансується на регіональному рівні. Місцева влада, таким чином, пішла назустріч вимогам русинів. А от що вона думає про останні події сьогодні, «УМ», на жаль, дізнатись не вдалося. Обіцяний коментар із Закарпатської ОДА ми так і не отримали.