Кандидати йдуть на старти

01.04.2008
Кандидати йдуть на старти

Завтра виповниться тиждень, як у Києві офіційно почалася кампанія з виборів мера та міської ради. Фаворити перегонів поки що не зареєструвалися у столичному тервиборчкомі. Головна причина в тому, що досі тривають переговори про кандидатів у мери та виборчі списки.

 

Півтора місяця на «розкрутку»

Віталій Кличко, так і не отримавши офіційної підтримки політичних сил, вирішив балотуватися шляхом самовисування. Учора вранці лідер політичних симпатій киян заніс документи у київську територіальну виборчу комісію. Водночас, Віталій усе ще сподівається на те, що його кандидатуру підтримають найближчі союзники із демократичного табору — Блок Юлії Тимошенко та «Наша Україна — Народна самооборона». «Демократичні сили повинні висунути єдиного кандидата. Ним має бути людина із максимальним рейтингом довіри київської громади», — сказав Віталій.

Кличко також заявив, що на виборах до Київради балотуватиметься його блок. Його оприлюднять до кінця тижня. «Ми ведемо переговори з усіма політичними силами, що представлені в Києві», — сказав Віталій.

Щодо виборів мера, то Кличко може сподіватися на підтримку «НУНС». Принаймні, перші особи блоку — Юрій Луценко та В’ячеслав Кириленко — вже заявляли про готовність підставити плече Кличку. Із БЮТ не все так просто. Сьогодні відбудеться засідання фракції, як сказав голова київських БЮТівців Анатолій Семинога, «скоріш за все», нарешті буде оприлюднено прізвище кандидата в мери від БЮТ. Офіційно ж кандидатуру буде затверджувати міжпартійна конференція, котра запланована на 11–12 квітня. Враховуючи, що вибори відбудуться 25 травня, кандидатові в мери від «тимошенківців» залишиться на кампанію півтора місяці. Чи встигнуть БЮТівці розкрутити свого претендента, якщо ним, скажімо, буде «5–відсотковий» Турчинов? Чи таки підтримають більш рейтингового кандидата?

«Попе–попереду Тимошенко...»

За словами Семиноги, БЮТ також продовжує працювати над формуванням списку для участі у виборах до Київради. «Єдине, що можу сказати — відомі перші два місця в п’ятірці, — сказав Семинога. — Перша буде Юлія Володимирівна Тимошенко, другий — Турчинов Олександр Валентинович».

Похід Прем’єр–міністра та його першого заступника на вибори в Києві вже став предметом критики і навіть кпин. Але БЮТівці заявляють, що нічого протизаконного тут нема. Олександр Турчинов в інтерв’ю на каналі ICTV пояснив, що «Прем’єр не може бути депутатом Верховної Ради, але ніщо не заважає Прем’єр–міністру бути депутатом Київради». Він висловив упевненість, що їм під силу працювати на два фронти, і люди зможуть побачити Тимошенко на сесіях Київради. «Депутати місцевих рад, у тому числі й Києва, працюють на громадських засадах, і сесії відбуваються раз на місяць протягом половини дня. Я думаю, це не дуже серйозне навантаження», — відзначив Турчинов.

«Наша», «твоя», «моя»...

Одразу кілька блоків можуть виставити на вибори в Києві ті сили, які зібралися в блоці «Наша Україна — Народна самооборона». Наприклад, колишній мер столиці Олександр Омельченко збирається висунути на вибори до Київради власний політичний проект. Очевидно, Сан Санич хоче скористатися своєю популярністю в Києві: його підтримує близько 10 відсотків мешканців столиці.

«Я вважаю, що Омельченко має і моральне, і політичне право йти на вибори в Київраду окремо від нас, — розповів газеті «Коммєрсант–Україна» лідер «Народної самооборони» Юрій Луценко (Омельченко балотувався у ВР за квотою «НаСа»). — Така стратегія вигідна для перемоги над командою Леоніда Черновецького». Цілком імовірно, що Омельченко візьметься реанімувати партію «Єдність», у якій він головував, перш ніж стати депутатом за списком «НУНС». Також Омельченко не виключив, що буде балотуватися на виборах мера.

Додамо, що «Народна самооборона» теж може піти на вибори окремо від своїх партнерів із «Нашої України». Це в тому випадку, якщо матиме претензії до кандидатів зі списку «НУ».

«Народна самооборона» хоча є й невеликою силою, зате виявилася багатою на кандидатів. Так, готовність піти на вибори висловив амбітний лідер Європейської партії Микола Катеринчук. У останньому числі «Дзеркала тижня» він виступив зі статтею, в якій закликав демократів не висувати єдиного кандидата в мери, а дати киянам «самим розібратись у своєму виборі».

 

А ЩО Ж КИЇВРАДА?

Київська міська рада до виборів, схоже, не запрацює. Принаймні цього би хотіли сили Леоніда Черновецького. Секретар Київради Олесь Довгий заявив, що не має наміру проводити сесії столичного парламенту у квітні–травні, під час виборчої кампанії.

Команда чинного мера боїться форс–мажорів. Наприклад, після реєстрації депутатами Київради 15 списочників–БЮТівців у міськраді може сформуватися нова більшість, не підконтрольна Черновецькому. Можливо, саме такого сценарію найбільше боїться чинна мерія. Тим часом БЮТ наполягає на проведенні позачергової сесії Київради 10 квітня.

 

А ТИМ ЧАСОМ...

Олександр Пабат — лідер «Громадського активу Києва», «прочерновецької» фракції в Київраді — заявив, що має намір звернутися до Вищого адміністративного суду з метою оскаржити постанову Верховної Ради про позачергові вибори в Києві в частині перевиборів міської ради. Депутата нібито не цікавлять «політичні розборки» парламенту й Черновецького, і він хоче просто захистити «добре ім’я депутатів свого блоку». «Наші юристи зараз прораховують всі ризики і, в принципі, впевнені в позитивному рішенні суду, бо до постанови №22–20 у правознавців дійсно дуже багато запитань», — цитує Пабата сайт INTV–inter.net.