В Україні обурені приниженням затриманих під Радою

11:33, 04.03.2018
В Україні обурені приниженням затриманих під Радою

Затриманих протестувальників поставили на коліна в сніг під Радою.

Фотографії з затриманими учасниками протесту під Радою, що стоять на колінах, викликали обурення в соцмережах. Йдеться про світлини під час знесення наметового містечка на вулиці Грушевського в Києві, яке відбулося в вранці 3 березня.

 

Зокрема, народний депутат від БПП Мустафа Найєм заявив, що ініціюватиме проведення спеціального розслідування цих фактів у рамках парламентського контролю.

 

"Це в яких інструкціях прописано - ставити затриманих на коліна і позувати на камери, тримаючи людей за комір як худобу?!", - обурився Найєм у Facebook. І доає, що усе дуже нагадує безмір МВС 4 роки тому. 

 

Відтак, Мустафа Найєм закликав парламентські фракції викликати керівництво МВС для звітування щодо подій у суботу.

 

Київська прокуратура порушила провадження перевищення влади поліцейськими. Тривають перевірки.

 

Віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко також обурилася тим, що затриманих ставили на коліна. Вона зазначила, що її ставлення до наметового містечка й депутатів, "які його розбили й мучили Киів 6 місяців, незмінно-критичне".

 

"Але я не можу сприймати ці фото, де людей тримають на колінах (про кого б не йшлося)... Затримувати правопорушників із застосуванням сили - це зрозуміло й це право поліції. Затримувати і принижувати - це неправильно й також перекреслює справедливі дії поліції", - написала пані Геращенко у Facebook.

 

Керівник секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини Богдан Крикливенко також заявив про намір поставити питання про таке поводження з затриманими в офіційних запитах до слідчих органів.

 

"Виникають питання, які ми поставимо слідчим органам в офіційних запитах: Що за дивний статус "свідки" у більше 100 осіб, яких силою доставлено до різних відділень поліції, опитано та відпущено? Які були підстави для застосування сили та спецзасобів, що призвело до таких тілесних ушкоджень? Що це за методи поводження з людьми, коли їх ставлять на коліна, в мороз (-7), на снігу та інше?", - написав пан Крикливенко.

 

 

У свою чергу, речник МВС Артем Шевченко заявляє, що нетривале перебування затриманих мітингувальників на колінах під час штурму наметового містечка під Верховною Радою в суботу не було приниженням.

 

Коментуючи обурення, яке викликали в соцмережах фото правоохоронців, які тримають затриманих на колінах у снігу Шевченко написав на своїй сторінці в Facebook  у неділю: "Щодо зойків про нібито приниження затриманих. Нетривале перебування затриманого на колінах перед посадкою до транспорту це - ніяке не приниження, а загальновживана поліцейськими різних країн тактика забезпечення особистої безпеки співробітника шляхом приведення затриманого у підконтрольне становище, яке виключає можливість раптового нападу на нього".

 

За його словами, такий спосіб контролю було обрано саме для того, щоб не класти затриманих на снігу обличчям вниз.

 

Шевченко висловив здивування, що цих базових тактичних правил "не знає нардеп Мустафа Найєм, який сам був причетний до набору у патрульну поліцію у декількох містах у 2015-2016 роках".

 

"При цьому вчора зранку під ВР вже затриманим, які сиділи на корточках чи стояли на колінах, дозволяли спілкуватися, курити і не били", - додав речник МВС.

 

На його переконання, ступінь жорсткості дій поліції в суботу зранку не була надмірною, враховуючи "досвід постійних сутичок, спровоковних мітингарями; їхню налаштованість на агресію; наявну оперативну інформацію про можливу наявність зброї (яка підтвердилася під час обшуків), а також трагічний досвід 31 серпня 2015 року, коли під ВР граната забрали життя 4 гвардійців".

 

Водночас, користувачі соцмереж нагадують Шевченку в коментарях, що з усіх затриманих лише чотирьом закидали дрібне хуліганство, тоді як близько 100 затриманих були відпущені у статусі свідків. 

 

"Невже у мороз, на колінах у снігу стоять свідки?", - обурюються користувачі. 

 

Як повідомляла «УМ», правоохоронці штурмували наметове містечко під Верховною Радою в суботу вранці, після чого затримали близько 100 осіб і демонтували намети з вулиці Грушевського.