Осип Зінкевич: Я не належу до генерації професійних нарікальників

Осип Зінкевич: Я не належу до генерації професійних нарікальників

Якщо щастить усе життя, значить у долю втручаються вищі сили. У житті Осипа Зінкевича, крім розчарувань і втрат, були випадки, які не назвеш інакше, ніж диво. Якась невідома сила виводила його з в’язниць, допомагала перетнути кордони і вирватися з пазурів більшовиків. Він відпрацював аванс долі сповна, зробивши колосально багато, йому нема від кого ховати очі.

Розмову з Осипом Степановичем «УМ» веде у виставковій залі заснованого ним Музею українського самвидаву в будинку видавництва «Смолоскип».

Сергій Жадан: У літературі існує лише дві теми — любов і війна

Сергій Жадан: У літературі існує лише дві теми — любов і війна

Це інтерв’ю я взяла у Сергія Жадана на «Махно–фесті». 23 серпня відомому письменнику «стукнуло» 35. Його колега, поет, перекладач, драматург, прозаїк Олександр Ірванець за столом прочитав Жаданові поетичну «здравицю»:

У місті Старобільську вродилося хлоп’я.

Дано йому талантів ізроду до фіга.

Тож німцям і полякам, кацапам і жидам

Він віршики каляка, Сергійко наш Жадан.

По світу він мотається там–сям, туда–сюда,

Та зі своїм народом до столу він сіда,

І зі своїм народом виходить на Майдан

Назустріч хліборобам Сергійко наш Жадан!

Сергій Жадан дозволяв собі вносити корективи в програму фестивалю «День Незалежності з Махном», робити імпровізовані виступи з маловідомими гуртами та забувати слова віршів. Публіка аплодувала і пробачала все, закидавши улюбленця подарунками.

Анархія у стагнації

Анархія у стагнації

Четверте святкування Дня Незалежності в Гуляйполі (23–24 серпня) показало, що фестиваль утрачає свій потенціал: нібито цікава на перший погляд програма на місці розчаровує багатьма «недо» — недопрацьованістю, необдуманістю, необґрунтованістю. Але все ж цікаві моменти там були.

Бруно — анархіст

Непокірні українці знову вирішили здійснити спробу переглянути заборонену в Україні комедію «Бруно». Нагадаємо, що приватний журналістський показ у Києві закінчився вибухом димової шашки. Тепер за справу взялися «анархісти» з мистецького об’єднання «Остання барикада», які покажуть «Бруно» в Гуляйполі на «Махно–фесті».

П’янкі дари данайців

П’янкі дари данайців

Аркадій Райкін жартував, що пити, курити і говорити він навчився одночасно. Складається таке враження, що скоро це може стати реальністю. Не секрет, що алкогольна і тютюнова індустрії за допомогою реклами постійно вербують нових курців і алкоголіків замість тих, що померли чи позбулися цих звичок. 1 січня цього року мала нарешті набути чинності заборона зовнішньої реклами алкоголю і тютюну. Проте 25 грудня 2008 року Андрій Шевченко (БЮТ) разом зі ще чотирма БЮТівцями, трьома «регіоналами» та НУНСівцем вносять законопроект, у якому пропонують на рік відтермінувати ці заборони. Слід нагадати, що ще дев’ять місяців тому цей самий Андрій Шевченко добивався заборони пропаганди шкідливих звичок. Аргументом такої суттєвої зміни позиції депутат називає бажання запобігти негативним наслідкам фінансово–економічної кризи в рекламній галузі та електронних ЗМІ.

Андрій Любка: Я помру або молодим поетом, або старим президентом

Андрій Любка: Я помру або молодим поетом, або старим президентом

20–річного Андрія Любку називають найперспективнішим поетом Закарпаття. Він каже, що це занадто слабо. Колись він читав вірші в гуртожитку, після чого його назвали найкращим поетом «общаги». Для Андрія ці два звання фактично рівні — слабкі. Адже плани на майбутнє в поета значно масштабніші, вони виходять далеко за межі Закарпаття.

У рецензії на його нову збірку «Тероризм» автора порівняно з давньогрецькими поетами, у яких все має бути красиво. У віршах Любки постає така собі неолюбов: на тлі сучасного життя з його постійними стресами, нанотехнологіями та шаленим ритмом нуртує таке ж сучасне кохання — на межі смерті чи нервового зриву, у стані стресу чи ранкової ніжності. Кохання в умовах тероризму.

Поети готують державний переворот

Поети готують державний переворот

«Українська культура має бути або агресивною, або мертвою!» — заявляв Олесь Доній із транспаранта на другому літературно–мистецькому фестивалі «Київська барикада», що тривав із 19 по 21 вересня. Першого дня поети, розбившись на групи, збирали аншлаги в різних університетах Києва. Проте найбільше дійство — Головний київський слем — пройшло в актовому залі Києво–Могилянської академії, де для кожного знайшлося 25 квадратних сантиметрів тимчасової «житлової площі». Тут зібрались переможці всіх попередніх регіональних слемів. Ходили чутки, що знову переможуть білоруси, які нібито викупили один комплект оцінок. На заваді несправедливості став Ярослав Мінкін зі своїм вірним помічником — кавуном, яким він кидав у присутніх. Він і розділив перемогу з білорусом Андрієм Хадановичем. Наступного дня на полігоні Внутрішніх військ МВС України неподалік Вишгорода, де проходили «Поетичні стрільби», поети взяли до рук автомати.

Заведемо корову й назвемо її «Акциз»!

Заведемо корову й назвемо її «Акциз»!

«Скільки–скільки коштує «LM»? Три п’ятдесят? Гм... А було три...», — молода дівчина, затиснувши в руках три гривневі купюри, не особливо обурюючись, доклала необхідну суму «мідяками». Інші покупці до прикрої новини — подорожчання цигарок — також поставилися по–філософськи. На тлі загального подорожчання більшості товарів платити «зайвих» 50 копійок — одну гривню за пачку нікотину виглядає навіть якось логічно. ««Парламент» тепер — вісім гривень замість 7.50, «Честер» зріс у ціні на 60 копійок і нині коштує чотири гривні, «Мальборо» подорожчали на одну гривню і коштують шість», — продавець тютюнового кіоску неподалік від метро із радістю розповідала про зміни в прейскуранті, спричинені зростанням акцизного збору на тютюнові вироби. Утім охочі заощадити ще мають кілька тижнів, аби в іншому магазині цілком легально придбати ті самі цигарки трохи дешевше. Адже зростання акцизу стосується товару, який виготовлено у вересні. Серпневі ж партії розпродають за старими цінами.

Головне тепер, аби «Газпром» не підвів...

Головне тепер, аби «Газпром» не підвів...

Найголовнішою інтригою вчо­рашнього засідання Кабміну була дуже приземлена проблема — прийдуть чи не прийдуть до зали міністри–«нашоукраїнці»? Самі винуватці торжества затягували інтригу до останнього: стрілки на прем’єрському годиннику стрімко наближалися до позначки «десята нуль–нуль», а очікуваної частини міністерського корпусу все ще не було. Першим рамку металошукача, коли рахунок уже йшов на секунди, перетнув міністр юстиції Микола Оніщук.

ГМО Сапієнс

Не вірите? Перевірте самі! Вирішила відвідати найближчий супермаркет — «Фуршет». Озброївшись переліком генетично модифікованих організмів (ГМО) та ароматизаторів і лупою, мандрую між стелажами з наїдками. Шукаю «Супер–контіки», в котрих, якщо вірити рекламі, немає ГМО. І от, із 12 наявних у продажу видів лише на двох стоїть знак «Без ГМО». Більше, ніж нічого. Крабові палички «VICI» майорять такою самою емблемкою. Чіпси. Їх зазвичай роблять із ГМ–картоплі. Приміром, «Pringles» на пачці не мають нічого підозрілого, а от у складі — Е 471, що має «неприродне» походження і входить ще до багатьох продуктів. Перечитала склад ковбасних виробів, соєвих соусів, дитячих харчувань, йогуртів та морозива і… нічого. І все таким дрібненьким шрифтом! Очима шукаю три заповітні літери «ГМО». Не судилося... Шкода, бо ще рік тому набула чинності постанова Кабінету Міністрів, відповідно до якої вводиться маркування зі вказівкою якісного складу продуктів харчування, що містять генетично модифіковані складові.