Література переднього краю

Література переднього краю

На нашому постколоніальному книжковому ринку найбільш український сеґмент — після дитячих книжок — історична література. Дивини тут немає: суспільство потребує розібратися зі власною минувшиною. Водночас на «Петрівці» (найбільшому книжковому базарі України) та у книгарнях, що належать російським операторам, історична література також посідає чільне місце — одразу після популярної белетристики.

Родовід як історія повсякдення

Родовід як історія повсякдення

Книжка «Український палімпсест. Оксана Забужко у розмові з Ізою Хруслінською» (К.: Комора, 2014) розпочинається дуже точною ринковою констатацією пані Оксани: «Такого жанру — «розмови» — в українській літературі давно бракує.

Повоєнна проза:

Повоєнна проза:

Ремарка особливо представляти не треба. Надто для старших читачів, котрі пам’ятають, як соціалістичне літературознавство позиціонувало його чи не найбільшим німецьким письменником — звісно, після Ґете, Гайне і Томаса Манна. Совєтські ідеологи «любили» його за те, що викликало лють у їхніх нацистських колег, — за пацифізм.

Деконструкція брехні

Деконструкція брехні

Про перший том історії зародження та занепаду комунізму в Україні (Станіслав Кульчицький. Червоний виклик. — К.: Темпора) наша газета вже писала в номері від 14 серпня ц.р. Тоді ми окреслили цілком нову в історіографії концепцію автора, а головне — аналізували винайдений Леніним (і реставрований Кульчицьким) механізм найефективнішої диктатури ХХ століття, котра жива й понині у формі режиму Путіна.

Підручник «Ден Браун»

Підручник «Ден Браун»

Як свідчать іноземні рейтинґові аґенції, новий роман Дена Брауна «Інферно» став найбільшим світовим бестселером минулого літературно-книжкового сезону. Так само очолювали міжнародні топи й попередні його твори, з «Кода да Вінчі» починаючи. Зрештою, не він один такий читацький герой.

Чи стануть козаки добровольцями АТО?

Чи стануть козаки добровольцями АТО?

Поваги гідна наполегливість нового київського видавництва «Небесний ключ» (або, як вони пишуть на титулі, — «Nebeskey»), яке третій рік поспіль прищеплює українському читачеві європейський книжковий стандарт — комікси, або ж мальовані історії.

Українська Месопотамія: збагнути і допомогти?

Українська Месопотамія: збагнути і допомогти?

Напівміфічний Шумер — країна біженців із зони всесвітнього Потопу. Різномовнокультурні втікачі з усіх усюдів об’єдналися були в одну державу, але все скінчилося кепсько: нездатність чути Іншого завершилася падінням Вавилонської вежі. Місцина, де все те коїлося, зветься Месопотамія.

Про скіфське залізо, український Клондайк і зниклий «нобелівський» фонд

Про скіфське залізо, український Клондайк і зниклий «нобелівський» фонд

Коли щороку з’являються новинки київського, львівського, одеського чи харківського краєзнавства — це вже давно сприймається за норму. А от коли два роки поспіль виходять подарункові альбоми Кривого Рогу — це вже подія. Подія має ім’я: Ігор Рукавіцин, колекціонер-дослідник місцевої минувшини.

Навіщо Путіну корупція

Навіщо Путіну корупція

На третьому місяці роботи шефом московського бюро британської газети «Гардіан» Люк Гардінґ помітив, що до його помешкання на околиці російської столиці хтось таємно навідався: вікно у кімнаті сина, молодшого школяра, розчахнуто (а це 10-й поверх), шипить відеокасета, котрої не вставляв, а під ранок дзвонить будильник, якого не заводив.

Як Путін «покращив» Лєніна

Як Путін «покращив» Лєніна

Трикнижна історія комунізму в Україні від Станіслава Кульчицького під назвою «Червоний виклик» (К.: Темпора) — з тих творів, рецензування яких наражається на небезпеку впасти у захмарний пафос. На кшталт того, що такі праці, мовляв, з’являються раз на сто років. Спробуймо обійти спокусу, але уникнути оцінок вищого регістру, либонь, не вдасться.