Триєдина Полярна зірка і «цуценя» Сиріуса

Триєдина Полярна зірка і «цуценя» Сиріуса

Уперше вдалося побачити всі три складові Полярної зірки, повідомили астрономи на конференції Американського астрономічного товариства, яка відбулася минулого тижня. Однією з найпоширеніших астрономічних помилок, яка прижилася у свідомості людей, є визнання Полярної зірки найбільш яскравою оздобою зоряного неба. Кожен із нас чув про цю зірку і нам здається, що своєю популярністю вона завдячує яскравості.

Мрійник із бомбою для російського царя

Мрійник із бомбою для російського царя

Кілька днів поспіль у країні тривають урочисті заходи, присвячені пам'яті видатного українця Миколи Кибальчича. Зокрема, у Дніпровському районі столиці відкрито меморіальну дошку вченому-ентузіасту. На рідній Чернігівщині Кибальчича згадували у Чернігівському льотному ліцеї, дев'ять вихованців якого стали льотчиками-космонавтами. А позавчора естафету святкових заходів підхопила батьківщина вченого — селище Короп, куди приїхав перший космонавт України Леонід Каденюк. У рамках святкувань було закладено алею космонавтів, відбулися запуски спортивних ракет. Адже до таємниць космосу Микола Кибальчич наблизився значно раніше, ніж його послідовник Ціолковський.

Повернення блудного Гермеса

...30 жовтня 1937 року співробітник Гайдельберзької обсерваторії Карл Райнмут, проглядаючи знімки зоряного неба, зроблені двома ночами раніше, побачив на кожному з них довгу чорну «подряпину». При ретельному вивченні вона виявилась «автографом» невідомого раніше астероїда — небесного каменя дiаметром близько кілометра, що блукав у міжпланетному просторі. Яскравість і швидкість руху серед зірок свідчили про те, що об'єкт перебував напрочуд близько до Землі. Провести додаткові спостереження не вдалося — астероїд, віддаляючись від нашої планети, опинився поблизу Сонця. На щастя, довгий чорний «трек» був знайдений на фотопластинках, отриманих раніше спостерігачами з інших обсерваторій. З'ясувалося, що астероїд розминувся з Землею на відстані близько 800 тисяч км — ближче тільки Місяць. Але спостережень виявилося замало для надійного визначення орбіти об'єкта, отже, він не отримав порядкового номера, проте — всупереч правилам астрономічної номенклатури — отримав ім'я. Астероїд назвали Гермесом — на честь грецького бога, покровителя мандрівників, дипломатів, торговців та шахраїв.

А тепер — медовий місяць!

А тепер — медовий місяць!

Нарешті перша в історії космосу сім'я, яку створили, перебуваючи по різні сторони «барикад» Всесвіту російський космонавт Юрій Маленченко та американка російського походження Катерина Дмитрієва, може вважатися повноцінною. Днями Юрко спустився на Землю (у прямому сенсі) і уперше обійняв свою дружину, хоча у шлюбі обоє перебувають вже два місяці.