Лiсовий бiзнес. Вихiд iз тiнi

04.07.2007
Лiсовий бiзнес. Вихiд iз тiнi

Хочеш збирати ягоди - плати. (Укрінформ.)

      Цьогорічні весняні морози добряче пошкодили цвіт чорниці, а тому сподіватися на щедрий урожай цієї традиційної волинської ягоди нинішнього літа не доводиться. За попередніми прогнозами, стартова ціна кілограма чорниць буде не менш ніж 13 гривень. Хто не полінується і кому пощастить знайти ягідні місця, зможе суттєво поповнити свій сімейний бюджет. Чорничний сезон традиційно поліщуків цілий рік і годує, й одягає, і взуває, бо «лісовими» грошима багатодітні родини навіть у найгірші часи рятувалися від безгрошів'я.

      Нещодавно голова Волинської облдержадміністрації Володимир Бондар підписав розпорядження про затвердження такс на заготівлю другорядних лісових матеріалів та побічні лісові користування. У переліку цін найдорожчим задоволенням для тимчасових лісокористувачів є білий гриб - його кілограм коштує 90 копійок. Із лісових ягід найдорожче цінуються журавлина і брусниця - по 48 коп./кг. За чорницю треба буде сплачувати по 30 копійок за кілограм, ожину - 20, лохину - 24, горобину - 14. А ось кілограм лисичок, якi нашi бізнесмени продають за кордон за величезні гроші, обійдеться у 54 копійки. До речі, навіть очерет, який експортують у Західну Європу як найекологічніше дахове покриття, коштує 10 копійок за сніп. Березовий сiк -  це найдешевша лісова сировина. Цьогоріч на Волині суттєво піднялися такси на чорницю, а особливо на білий гриб. А це значить, що фірми та приватні підприємці, які займаються їх заготівлею, сплачуватимуть більше коштів до бюджету. Як ділитимуться ці кошти між бюджетами різних рівнів, ще поки не відомо. Раніше 20 відсотків отримували сільські ради, 60-районний бюджет і 20 - обласний. Тепер мають бути зміни, але на чию користь - не знають ні заготівельники, ні лісівники.

      Щодо масової заготівлі лісових дарів населенням, яке й постачає в основному сировину заготівельним фірмам та приватним підприємцям, то тут проблема залишається невирішеною. Як довести, що людина заготовляє ягоди на продаж, а не для своїх потреб? Це майже неможливо. Навіть зустрівши в лісі віз чи машину ягід, люди кажуть, що сім'ї в них великі і все це - для сім'ї. Хоч насправді ягоди та гриби є предметом прибуткового бізнесу. Якщо в населення чорниця скупляється по 13-18 гривень за кілограм, а продається за кордон підприємцями навіть удвічі дорожче, то місцеві бюджети отримають з цієї суми лише 30 копійок. Що не кажіть, а замало. Дякувати, хоч щось їм перепадає, а не як раніше, коли всі надприбутки осідали в кишенях бізнесменів.

      Ягідно-грибний бізнес є чи не найрентабельнішим, бо вкладати в нього багато грошей не треба, а прибутки течуть солідні. Лише б наші нещасні ліси витримали таку експлуатацію. Офіційно встановлені ліміти для заготівлі, лісові квитки, дозволи - все це добре, звичайно. Але проконтролювати прозорість цього процесу дуже складно. Лісовий бізнес - справа не зовсім чиста, він тінь любить...

      Із цьогорічних нововведень ліміти на заготівлю другорядних лісових матеріалів уже не затверджуватимуть сесією облради, як раніше, а лише погоджуватимуть за поданням не екологів, а лісівників. Затверджувати такси і ліміти буде облдержадміністрація.