Правий кулачок

17.04.2007

      Авторитет Бориса Тарасюка «перетиснув» — і передвиборчий блок найстаріших в Україні національно-демократичних партій отримав назву «Рух — Українська правиця». А сам екс-міністр закордонних справ, а нині тільки керівник Народного Руху — перше місце у виборчому списку блоку. Домінанта НРУ (чи, радше, поступка амбіційності Тарасюка) вчувалася навіть у ритуалі вчорашнього установчого з'їзду «Правиці»: він почався, як зазвичай з'їзди Руху,  із козацького маршу (що викликало ностальгію не так за бравурною козаччиною, як за фільмом «Пропала грамота»), а вже потім пролунав Гімн України. Лідер Української народної партії Юрій Костенко зціпив зуби і погодився — попередні вибори підказали, що самотужки УНП не здолає 3-відсотковий бар'єр. Отже, Костенко поступився Тарасюку першістю і йде другим у списку «Правиці». Третє місце — за головою ще однієї блокотворчої партії, УРП «Собор», Анатолієм Матвієнком.

      Загалом партії, що склали «Українську правицю», домовилися про такі квоти у списку блоку: по 37 відсотків — для Руху і УНП, 26 відсотків — представникам «Собору». На бліц-брифінгу, який провели більшою мірою через те, що освятити початок з'їзду запізнювався патріарх УПЦ КП Філарет, лідери трьох партій запевнили: у виборчий список  не потраплять «коти у мішку». Було обіцяно також, що «чужаків», тобто впізнаваних персон, яким традиційно надають місця тільки для того, щоб підняти рейтинг блоку в очах тривіального виборця, у «Правиці» теж не буде. Тож четвертий номер отримав рухівець Куйбіда, п'ятий — Заєць iз УНП, шосте — голова секретаріату НРУ Коваль, сьоме — УНПіст iз «Оболоні» Слободян. Є у списку, в третiй десятцi, також Степан Хмара.

      Хоч місця у спільному виборчому списку учора було розподілено, керівники блоку запевняють: «Українська правиця» не є закритим акціонерним товариством і в разі приєднання інших партнерів із числа національно-демократичних партій кожен із учасників об'єднання виділить їм по парі відсотків. У «Правиці» добре розуміють, що вибори не відбудуться 27 травня, і, ймовiрно, їх буде перенесено на осінь, а тому вважають, що блок може розширитися. «Досвід довів, що тільки об'єднання, створені на ідейній основі, є життєздатними й ефективними — так лідер УНП мотивує потребу створення широкого блоку патріотичних сил. Анатолій Матвієнко додає, що «Правиця» заснована не тільки ситуативно, як страва до виборів, а може стати базою для нової потужної правої партії.

      Утім кого може чекати «Правиця»? Присутність у ній радикалів із ВО «Свобода» заблокував Борис Тарасюк. Розколоту «Пору» теж не виглядають, та вона й не просилася, хоча недавні вигнанці з «Пори» Євген Золотарьов та Андрій Юсов були помічені на вчорашньому з'їзді в Будинку вчителя. Не чекають у «Правиці» і УНА-УНСО. Отже, єдиним реальним кандидатом на входження на сьогодні є хіба що КУН.

      Проте в кулуарах з'їзду гаряче дискутували про політичні сили, якi слід запросити до участі в блоці. З цього приводу було прийнято звернення до інших націонал-демократичних партій, а раді блоку дали протокольне доручення розіслати цей документ насамперед «Народному союзу «Наша Україна», Конгресу українських націоналістів та ВО «Свобода» Олега Тягнибока.

      Установчий з'їзд «Правиці» назвали робочим, і під цим соусом отримали привід не запрошувати на зібрання гостей, зокрема і з «Нашої України». Політична банальність, яку в цьому контексті не зайве й повторити: «злука» з НСНУ неможлива, бо «Наша Україна» натиснула своєю масою і зігнорувала інтереси міноритарних партій — учасниць свого блоку, УРП «Собор» і НРУ. Тому БЮТ і НСНУ, які не вельми поспiшали сісти за стіл переговорів для формування спільного списку, теж значною мiрою несуть відповідальність за те, що демократичні сили України йдуть на нові вибори чотирма різними колонами.

      «НСНУ пропонувала нам (із Тарасюком. — Ред.) місця у списку як приватним особам, — не приховує Анатолій Матвієнко. — Це означає, що ми мусили відмовитися від своїх партій, кинути їх задля місця в списку НСНУ. Ми на це не могли піти».

      Водночас керівники «Української правиці» заприсягаються, що виборчу кампанію вестимуть без взаємопоборювання колишніх колег із «Нашої України», а також інших партій демократичного табору.

 • У Верховній Раді оголошено перерву

  Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

 • Почати знизу

  Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

 • Вiдставили до лiкарнi

  Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

 • «УДАР» коліном

  Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

 • Морозу відріжуть зв'язок,

  Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>