У день Покрови Пресвятої Богородиці, яку здавна вважають покровителькою війська, по всій Україні вшановуватимуть захисників свободи — вояків Повстанської армії. Щоправда, може статися, що ці святкування у Києві «розпорошаться», так і не ставши для громадськості єдиним потужним променем правди про УПА. Річ у тім, що два окремі, паралельні і багато в чому подібні заходи планують на святкові дні Українська народна партія і громадська комісія «Армія безсмертних». Обидва ініціатори святкувань організовують молебен, концерт і презентацію підписів, зібраних у різних регіонах України за визнання УПА. От тільки УНП запланувала все це на 14 жовтня, а «Армія безсмертних» — на 15-те.
«4 жовтня на засіданні Секретаріату УНП було вирішено підтримати ініціативи обласних організацій з ушанування УПА, — розповів «УМ» заступник голови УНП, керівник секретаріату партiї Богдан Соколовський. — Надійшла ініціатива від кількох областей, найперше Львівської, відзначити 63-ю річницю створення УПА в контексті примирення. І ми прийняли ухвалу в обласних і районних центрах здійснити відповідні заходи з ушанування УПА як сили, що боролася за свободу України». У Києві УНП планує провести «академію» з відзначення річниці УПА — громадські читання і дискусію науковців, панахиду по загиблих, вечірній концерт, на якому пролунають повстанські пісні. Також партійці збираються презентувати зібрані підписи за визнання УПА під час ініційованої УНП акції «Вимагай справедливості». У шести регіонах та в Києві їх зібрано аж мільйон. Ці підписи представники фракції УНП планують презентувати в парламенті на початку сесійного тижня, 17 жовтня. Як нагадав нардеп, член УНП Олександр Гудима, ще в лютому цього року партія на своєму з'їзді прийняла вимоги до уряду, Президента і ВР — законодавчо врегулювати визнання УПА. «Ані президент, ані уряд не відреагували на ці вимоги», — каже пан Гудима.
Тим часом преса та інтернет-видання вже гудуть про «парад ветеранів УПА» на київському майдані Незалежності, який буцімто готує на 14 жовтня УНП. Про нього, до речі, заявив у Чернівцях керівник центрального виборчого штабу партії Володимир Мойсик. Однак параду навіть не планували. Так що пікети комуністів і «православних», про які вмить, у відповідь на промову пана Мойсика, заявили КПУ і Наталя Вітренко, виявляться недоречними...
«Ми радо вітатимемо вояків УПА, які прийдуть на наші заходи, але спеціально привозити їх до Києва не плануємо», — повідомив «УМ» пан Соколовський. Те, що партія не запрошувала на ці заходи і київське братство УПА, керівник секретаріату УНП пояснив тим, що партія хоче, щоб цей захід «не обмежувався якоюсь однією організацією, а був для всіх». Нардеп Олександр Гудима на зауваження, що 15 жовтня «Армія безсмертних» також планує заходи з ушанування повстанців, відповів: «Це добре, але було б ще краще, аби вони долучилися до збирання підписів».
Утім у різних регіонах України до збору підписів за державне визнання статусу учасників національно-визвольної боротьби за незалежність України долучилися всі організації, що ввійшли до створеної в липні цього року громадської комісії «Армія безсмертних» — Всеукраїнське братство УПА, Конгрес українських націоналістів, Спілка офіцерів України, Народний рух України, Всеукраїнське об'єднання ветеранів ІІ Світової війни (Ігоря Юхновського), Молодіжний націоналістичний конгрес. Як свідчать документи, розміщені на сайті Молодіжного націоналістичного конгресу, у березні-травні 2005 року МНК провів низку акцій у межах громадянської кампанії «Вимагаємо справедливості!» і тоді ж, у травні, Українська народна партія розпочала власну акцію збору підписів за визнання УПА «Вимагай справедливості». «Списки підписів з паспортними даними продовжують надходити з областей», — повідомив інформаційний референт МНК Андрій Клименко. До «Армії безсмертних» УНП не зверталася, готуючи свої заходи на Покрову. «Армія безсмертних» також не зверталася до УНП, однак Андрій Клименко зізнався: «Нам хотілося б, щоб це був один, спільний захід».
Отже, координацiї мiж двома «таборами» iнiцiаторiв ушанування УПА не сталося з якихось iнших, не заявлених для преси, причин.
А що ж самі ветерани УПА? До речі, колишніх вояків Української Повстанської армії на сьогодні в Україні близько 12 тисяч. Голова Київського крайового братства вояків УПА Орест Васкул розповів, що близько 5 тисяч ветеранiв повстанського руху зберуться на святкування 15 жовтня. Об 11 годині святкування розпочнеться на майдані Незалежності зі святкового молебня, який проведуть представники українських традиційних церков. Опісля учасники свята покладуть квіти до Аскольдової могили, пам'ятників Володимиру Великому, Тарасу Шевченку, Мирону Орлику та до монумента жертвам Голодомору. З 15.00. до 20.00. на Майдані відбудеться Козацька рада. Козацтву доручено запросити на подію Президента Віктора Ющенка. «У нас є оргкомітет з відзначення річниці, — пояснює пан Васкул, маючи на увазі громадську комісію «Армія безсмертних». — І кожна організація має в ньому свої завдання».