Голуб миру заговорив голосом, «схожим на голос Президента»

24.10.2003
Голуб миру заговорив голосом, «схожим на голос Президента»

«Нi, це не Рiо-де-Жанейро. Це Тузла», — думав Президент Кучма, спостерiгаючи з острова за роботами на дамбi. (РЕЙТЕР.)

      Учора приблизно о 14-й годинi надійшло повідомлення від Держприкордонслужби України про те, що росіяни припинили будівництво дамби. На той час на «хвості» коси, що зупинилася за кількадесят метрів від лінії державного кордону, завбачливо позначеної нашими прикордонниками двома поперечними понтонами, мітингували козаки. Приблизно 50 самоскидів завмерли на дамбі, антураж доповнили кілька машин із мигалками та пара представницьких «мерседесів».

      Наказ про припинення будівництва, як повідомляють російські ЗМІ, дав їхній прем'єр-міністр Михайло Касьянов. Сьогодні у нього в гостях побуває Віктор Янукович. Переговори проходитимуть з урахуванням учорашнiх заяв Леоніда Кучми, зокрема про відмову участі України в ЄЕП, якщо росіяни перетнуть кордон. Спрацьовують хитрі сценарії, вигадані політтехнологами Росії й України?

      Ситуація на Тузлі та навколо виглядає бадьоріше. Президент походив по острову, літаки-винущувачі політали над ним, чайки покричали, пристрасті вихололи, прикордонники виставили на кордоні, поперек шляху дамби, два понтони завдовжки 38 метрів — щоб росіянам краще видно було, куди не треба ступати. Пік кризи минув без втрат. Попереду — період переговорних небезпек. Позаяк за столом українсько-російських перемовин на всіх рівнях, від найвищого до міністерського, люди з Москви почуваються впевненіше, ніж люди з Києва.

      Леонід Кучма перехопив миротворчу ініціативу у Віктора Януковича (котрий позавчора у беседі з послом РФ Віктором Черномирдіним ініціював зустріч зі своїм російським колегою Михайлом Касяновим) — і після нічної телефонної розмови з Володимиром Путіним доручив Прем'єрові сьогодні злітати до Москви. Випередив Леонід Данилович Віктора Федоровича і у відвідинах Тузли, куди Янукович планував прибути в четвер. Що ж, Кучма мав право. Постояв, як Пушкін, «на берегу пустынных волн», позазирав у бінокль — хто там, на дамбі, хоче «ногою твердой стать при море» (на той вранішній час хотіли водії приблизно 80 самоскидів, які працювали, попри нічну обіцянку Путіна пригальмувати роботи). Попитав у прикордонників, як воно, життя служиве, в таку погоду. Шкода, не попитав у Віктора Медведчука, який саме стояв поруч, чому Тузла перші тижні була в телевізійних «темниках». Повернувся з печаттю стурбованості на чолі до Керчі, заявив: усе, що там, на дамбі, роблять одноосібно росіяни, — «неповага до українського народу».

      У той самий час нарешті став надбанням гласності президентський указ, підписаний ще над океаном, коли Кучма гнав літака з Бразилії додому, — про намір захищати кордон, використовуючи і сили Міністерства оборони, і заклики до Ради Безпеки ООН. Кмітливі політичні оглядачі в Києві, побачивши цю впевнену державницьку ходу, сказали «ага», версія про те, що кризу навколо Тузли вигадано інтелектуальними зусиллями політтехнологів обох країн задля творення образу Кучми -рятівника територіальної цілісності Вітчизни, підтверджується. Розмірковувати над цими химерними політичними конструкціями — справа невдячна, бо поки що не проглядається конкретний зиск, отриманий і російською стороною, й українською владою від такого сценарію. Що, в Леоніда Кучми відтак шалено зріс рейтинг? Що, Москва вибачилася і відступилася від острова, на знак примирення підірвавши дамбу під звуки фанфар і спалахи салюту? Де результат?

Український кордон тепер позначено понтонами. Дамба — за кiлька десяткiв метрiв. (Фото РЕЙТЕР.)

      Найважче, як гадається, тільки чекає Україну, зокрема, першим етапом цього найважчого стануть переговори 30 жовтня на рівні міністрів закордонних справ про лінію кордону на Азові і в Керченській протоці, і збудована дамба стане добрим, твердим опертям для російської делегації у відстоюванні свого бачення міждержавної межі і права Росії владарювати у водах.

      Сьогодні всі в Україні, хто стежить за цією кризою, остаточно впевнилися: зухвала дамба є провокацією Москви. Одна з помітних цілей цієї провокації — перевірити реакцію українського політикуму, а також світової спільноти, прозондувати глибину поступливості України як у морі, так і в глобальніших національних інтересах. Наразі «перевірка» не дала бажаних для Росії результатів. Ефективними були дії як дипломатів, так і силовиків, і депутатського корпусу. З найсвіжіших новин — учорашня ухвала Верховною Радою постанови про усунення загрози територіальній цілісності Україні, якою доручається нашій делегації на сесії Генасамблеї ООН порушити в Об'єднаних Націях питання стосовно Тузли, а спікерові Литвину — звернутися до керівництва Парламентської Асамблеї ОБСЄ з проханням відреагувати й спрямувати спостерігачів цієї організації у кризовий район Азову. Несприятливою для подальшої агресії Росії стала інформація про готовність окремих країн, які надали Україні гарантії безпеки згідно з Меморандумом про відмову від ядерної зброї, насамперед Сполучених Штатів, підтвердити свою прихильність до існування України в її нинішніх територіальних обрисах. Не отримано мовчазної згоди на свавілля росіян на Азові і в деяких країн Заходу. Щоправда, вголос про це заявила наразі тільки Канада, посол якої в Україні Ендрю Робінсон учора, зокрема, нагадав, що Канада, котра першою визнала незалежність нашої держави, «визнала Україну з її визнаними кордонами».

      Так добігає кінця Рік Росії в Україні. Почався він концертом фольклорного танцювального колективу «Бєрьозка», завершується ревінням самоскидів за десять метрів від нашого кордону. Ні, надалі треба оголошувати в Україні роки тих країн, які подалі від нас, про всяк випадок — щоб не культивувати небезпечну традицію. Пропоную, приміром, Рік Бразилії в Україні. І втіха їм буде деяка — в залік за моральні втрати від перерваного президентського візиту, і карнавалів на Хрещатику надивимося, і про Болівара більше дізнаємося, і прикордонники наші виспляться спокійно.

  • У Верховній Раді оголошено перерву

    Після ранкових голосувань щодо програми діяльності уряду та законопроекту про пропорційну виборчу систему відбулося екстрене засідання фракції “Наша Україна”. >>

  • Почати знизу

    Доки український парламент, попри майданні обіцянки, не поспішає саморозпускатися, а ідея загальної децентралізації влади лишається в проектах, політики місцевого рівня вирішили взяти ініціативу в свої руки і почати ділитися досвідом та налагоджувати співпрацю з колегами, не чекаючи вказівок згори. >>

  • Вiдставили до лiкарнi

    Прокурор Черкаського району Руслан Олійник, він же син екс-мера Черкас і відомого народного депутата України Володимира Олійника, нині у реанімації. Туди він потрапив після того, як районну прокуратуру пікетували черкаські активісти, вимагаючи його відставки. >>

  • «УДАР» коліном

    Верховна Рада, котра ніяк не зважиться на «суїцид», помалу викликає гостре роздратування у найбільш палких прихильників дострокових парламентських виборів. Цього тижня із незвичною для себе різкою риторикою виступив депутат від «УДАРу» Павло Розенко, котрий заявив наступне: «УДАР» наполягатиме, щоб на одному з перших засідань через два тижні було все-таки проголосовано постанову (про саморозпуск), яка була підписана трьома політсилами... >>

  • Морозу відріжуть зв'язок,

    Як уже повідомлялося, спікер розпущеного парламенту Олександр Мороз планує скликати 4 вересня сесію ВР. На заваді цьому можуть стати досить цікаві чинники. >>