Другого Чорнобиля не буде

28.06.2023
Другого Чорнобиля  не буде

Олексій Толкачов.

Щодо ситуації на Запорізькій АЕС, можу всіх заспокоїти. Другого Чорнобиля не буде і бути не може. Ось чому.


Це було давно. Я тоді був головою громадської ради Державної інспекції ядерного регулювання. І на засіданнях колегії ми розглядали і слухали результати стрес-тестів на українських АЕС.


Нагадаю історію. Після катастрофи на АЕС Фукусіма в Японії країни ЄС вирішили провести стрес-тести, щоб переконатися, що аналогічна біда на АЕС Європи не трапиться. Україна також приєдналася до цього процесу.


30 грудня 2011 року Державна інспекція ядерного регулювання опублікувала результати стрес-тестів. За їх результатами на українських АЕС були запрова­джено технологічні рішення, які виключають можливість повторення аварії на АЕС Фукусіма.

 

Зокрема, були створені системи перетворення водню, щоб виключити можливість вибуху реактора навіть за умови втрати електропостачання, втрати рідини охолоджувача, землетрусу та інших несприятливих обставин.


Отож, кажу.


Ніякого вибуху реакторів на Запорізькій АЕС не може бути.


Коли нас лякають Чорнобилем, то забувають сказати про принципову відмінність реакторів на Запорізькій АЕС (ВВЕР-1000, проєкт В-320) від чорнобильських реакторів РБМК-1000.


По-перше, всі реактори ВВЕР-1000 сховані у герметичний конфайнмент — оболонку з півтораметрового напруженого залізобетону, яка має витримати як зовнішнє падіння легкого літака, так і внутрішній ви­бух, аварію і викид радіоактивних матеріалів.


На Чорнобильській АЕС такого конфайнменту не було. До речі, його немає і на Ленінградській, Курській та Смоленській АЕС, де досі експлуатують чорнобильські реактори РБМК. Не варто там необачно курити.


Отож, реактор закритий у герметичній оболонці, за яку нічого не вийде, хіба що орки почнуть планомірно бомбардувати конфайнмент декількома надпотужними бомбами. Та навіть після цього ще треба зруйнувати корпус реактора...


По-друге, на ЗАЕС, у реакторах ВВЕР-1000 — лише 66 тонн урану в кожному реакторі. В чорнобильських реакторах РБМК було значно більше — 192 тонни.


По-третє, реактори на Запорізькій АЕС — докритичні, на відміну від Чорнобильської АЕС, де були надкритичні. Це означає, що в реакторі не може статися самовільний розгон потужності, як це було на ЧАЕС.


Якщо реактор ВВЕР-1000 залишити без нагляду, то він самовільно заглохне. На ЧАЕС було навпаки. Максимум, до чого може призвести катастрофа на Запорізькій АЕС, — це розплавлення активної зони і незворотне руйнування самого реактора всередині конфайнменту. В такому разі ми не зможемо відновити роботу ЗАЕС, адже реактор ремонту не підлягає.


Всі прогнози, за якими Україну і Європу накриває хмара радіоактивного забруднення після аварії на ЗАЕС, — це маячня для жовтої преси.


Перший радіоктивний контур теплоносія теж розташований усередині конфайнменту. Якщо станеться витік, то це буде внутрішня аварія на ЗАЕС, але не катастрофа національного масштабу.


Потенційною загрозою на майданчику ЗАЕС є сховище відпрацьованого ядерного палива. Це близько 100 дуже міцних залізобетонних контейнерів, що стоять просто неба. Вони дуже надійні, але непередбачені на випадок цілеспрямованого бомбардування. Проте навіть у такому разі при підриві може статися розгерметизація декількох контейнерів зі ста наявних, але ніяк не всіх одразу.


Масштабна біда може статися хіба що у випадку удару по ЗАЕС тактичною ядерною зброєю. Та це буде вже зовсім інша історія.


Руйнування дамби Каховської ГЕС уже наробило поки що значно більшої шкоди, ніж будь-яка потенційно можлива аварія на ЗАЕС. Тому поки що можете спати спокійно. Якщо взагалі можете.

Олексій ТОЛКАЧОВ,
засновник БФ «Омріяна країна» (Fb)