Черкащина лишилась єдиною областю в Україні, де досі працює МСЕК: чому?
Черкащина є єдиною областю в Україні, де досі працює МСЕК. >>
Сергій Штриголь є одним із розробників препарату. (suspilne.media)
Науковці з фармацевтичного університету Харкова розробили кровоспинний препарат PLANTOR для потреб Збройних сил України, який дозволяє швидко зупинити кровотечу.
Його вже випробували в лабораторних умовах і запустили у виробництво.
«Принцип дії полягає в тому, що при контакті з кров’ю цей засіб миттєво поглинає у ній воду, — повідомив «Суспільному» один з авторів ноу-хау Сергій Штриголь. — Кров не може текти зневоднена, тому кровотеча досить швидко зупиняється. Ми маємо документи, в тому числі висновок державної експертизи, які засвідчують, що цей засіб відповідає всім умовам і вимогам».
Препарат був винайдений ще кілька років тому для потреб військових, які перебували в зоні АТО. Але його виробництво вдалося налагодити у Дніпрі лише з початком повномасштабної війни. PLANTOR зареєстрували за спрощеною процедурою як виріб медичного призначення.
За цей час науковці відправили на фронт понад 10 тис. пакунків, урятувавши життя не одному пораненому бійцеві.
«Ми маємо зворотний зв’язок, — каже винахідник. — Тобто позитивну інформацію про результати клінічної апробації тих випадків, коли допомогу надавали на етапі евакуації або на етапі вже лікувального закладу».
Купити ліки в аптеці не можна — на їх упакуванні зазначено, що це препарат для ЗСУ. За словами Сергія Штриголя, винаходом харків’ян уже зацікавилися колеги з Латвії.
А розробка українського стартапу Esper Bionics узагалі потрапила на обкладинку відомого журналу Time, оскільки була визнана одним із кращих винаходів 2022 року.
Йдеться про інноваційний протез «розумної руки», який може функціонально замінити ампутовану кінцівку. Подібні вироби вже є на міжнародному ринку, але вони дорожчі і повільніші за український.
У своїй моделі розробники використали спеціальний нейрокомп’ютерний інтерфейс для обміну інформацією між мозком і пристроєм.
У складі «роборуки» також є цифровий сигнальний процесор, який забезпечує обробку сигналів, передаючи дані в хмарне сховище. З часом протез починає «розуміти» шаблони рухів конкретної людини та її звички й надалі починає їх передбачати й підлаштовуватись під них.
«Наприклад, власнику руки треба взяти зі столу чашку, — каже один з авторів ноу-хау Дмитро Газда. — Він напружує м’язи у місці ампутації. Інформацію зчитують міосенсорні датчики і надсилають сигнал руці, яка виконує необхідну дію. Раз на тиждень такі сигнали відправляються у «хмару».
Судячи з офіційного сайту компанії, Esper Hand уже зареєстрований в Управлінні з продовольства і медикаментів США. Винахід отримав дозвіл на продаж у цій країні та співпрацю з американськими страховими компаніями.
Хочеться вірити, що і в Україні, де протезування потребують сотні бійців, розумна рука з’явиться вже найближчим часом.
Черкащина є єдиною областю в Україні, де досі працює МСЕК. >>
Доноркою кісткового мозку для іноземця вперше стала Українка -автоматизована система визначила реципієнтом пацієнта з Італії. >>
Науковці намагаються зрозуміти виявилений феномен: чому використання лайливих слів допомагає не лише краще переносити біль, але й посилює фізичну силу. Дослідники хочуть з”ясувати, як саме це працює і чи можна використовувати лайку в медичних цілях. >>
Взаємозв’язок між тривалістю життя чоловіка та якістю його сперми завдяки багаторічним дослідженням виявили вчені: науковці зробили висновок, що чим якісніша у чоловіка сперма, тим довша його тривалість життя. >>
На Черкащині в одному з обласних медичних закладів, де надають паліативну та реабілітаційну спеціалізовану допомогу, оновили дитяче відділення. >>
Відтепер люди в Україні, які пережили незаконне ув’язнення та катування під час війни, зможуть отримати статус інваліда та відповідну державну допомогу. >>