Монетизація субсидій: відповіді Мінсоцполітики на найголовніші запитання

20.07.2021
Монетизація субсидій: відповіді Мінсоцполітики на найголовніші запитання

Фото з сайту if.gov.ua.

До травня цього року українці мали можливість отримувати субсидію як у грошовій готівковій формі («живими грошима» на банківську картку або через пошту), так і в грошовій безготівковій формі (коли Ощадбанк перераховував суми надавачам житлово-комунальних послуг). 92% тих, кому були призначені субсидії, отримували їх у грошовій готівковій формі.

 

З травня, згідно з Постановою уряду «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 14 квітня 2021 року, субсидію «живими грошима» отримують уже всі.

 

І якраз ця зміна викликає у громадян чимало запитань. Ми відібрали найтиповіші й отримали відповіді на них від Міністерства соціальної політики України.


— Якщо документи на субсидію подавалися на початку цього року, а кошти перераховувалися в Ощадбанк, який ­оплачував комунальні платежі, то чи треба заново все оформлювати?


— Так, потрібно. Тому що громадянин має вказати, куди саме потрібно перераховувати кошти: на банківський рахунок чи на відділення пошти. У таких випадках не передбачено автоматичного перерахунку. Нагадаємо, 19 травня 2021 року уряд прийняв рішення, згідно з яким розгляд питань щодо призначень житлових субсидій на наступний рік домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020-2021 років, проводитимуть без звернень громадян, окрім:


— домогосподарств, яким  грошова субсидія  надавалася у грошовій безготівковій формі;
—  якщо субсидія була призначена за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень, внутрішньо переміщені особи);
— коли субсидію призначили без урахування окремих осіб iз числа зареєстрованих у житловому приміщенні, які не проживають за місцем реєстрації.


— У квітні отримала немонетизовану субсидію за лютий-березень. У червні подала заяву в «Ощадбанк» для переведення залишку субсидії за квітень на картковий рахунок. Коли  можна буде отримати ці кошти?


— Для одержувачів безготівкової субсидії передбачено, що Ощадбанк перераховує суми субсидії за минулий опалювальний період, які зекономлені станом на 1 червня поточного року. Наразі таке перерахування здійснюється для одержувачів, які мають відкриті рахунки в Ощадбанку, тому відповідні кошти найближчим часом мають бути відображені на банківському рахунку. Якщо ж одержувач не має відкритого рахунку в Ощадбанку, то у такому випадку для отримання зекономлених сум субсидії рахунок слід відкрити до грудня поточного року.  


— Раніше субсидія надходила на карту ПриватБанку, з якої ми самі оплачували комунальні послуги. Чи треба зараз поновлювати документи?


— Питання про перепризначення субсидії на наступний період розглядатиметься автоматично без вашого звернення, оскільки ви отримували її до цього «живими грошима». У таких випадках, як зазначається у рішенні уряду від 19 травня ц.р., питання розглядається без звернення громадян, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020-2021 років.  


— Чи буде нарахована пеня за травень через невчасну сплату комунальних послуг, якщо винною в тому є затримка субсидії?


— Як зазначено у ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії.   


— Чи може онук на свій банківський рахунок отримувати субсидію, оформлену на бабусю?


— Ні, виплати йдуть тільки на заявника.


— Коли запрацює сайт отримувачів субсидій?


— Реєстр отримувачів субсидії, до якого є доступ за посиланням https://subsidii.ioc.gov.ua, працює у штатному режимі. Інформація у ньому оновлюється щомісяця. Найближчим часом до нього будуть завантажені дані про призначені органами соціального захисту населення у червні поточного року житлові субсидії (на неопалювальний сезон iз травня по вересень включно).