А вночі «приходить» мелатонін: лікарі радять майбутнім мамам спати щонайменше вісім годин

20.04.2021
А вночі «приходить» мелатонін: лікарі радять майбутнім мамам спати щонайменше вісім годин

Повноцінний сон — запорука здоров’я. (Фото з сайтаslk.kh.ua.)

Висипатися — дуже важливо для здоров’я. Особливо — жінкам, які бажають успішно зачати, виносити і народити здорового і міцного малюка.

 

Такі поради лікарів базуються на наукових дослідженнях співробітників Техаського університету в Сан-Антоніо. Під час сну в організмі виробляється дуже важливий гормон — мелатонін.

 

І, як показали дослідження, можливості гормону сну набагато ширші й різноманітніші, ніж регулювання добових ритмів, яким підкоряється робота всіх внутрішніх органів і систем.


З’ясувалося, що мелатонін не тільки полегшує засинання, уповільнює процес старіння і захищає організм від онкозахворювань та інших серйозних проблем. Він також відіграє важливу роль у терапії жіночого безпліддя, запобігає розвитку різних ускладнень під час вагітності та пологів.

 

Що цікаво, добовим і сезонним коливанням рівня гормону в крові підпорядковується жіноча сексуальна активність і фертильність, тобто здатність до зачаття і народження дитини.


Раніше було прийнято вважати, що мелатонін виробляється в епіфізі, розташованому в головному мозку. Однак нині стало відомо, що гормон сну може вироблятися в сітківці очей, шкірі, щитоподібній залозі і навіть у шлунково-кишковому тракті.

 

Концентрація мелатоніну в крові нестабільна і змінюється залежно від часу доби і сезону. Лікарі стверджують: рівень гормону досягає піку о другій годині ночі, а до ранку його вміст у крові падає до мінімальних значень. А також вміст мелатоніну збільшується до кінця осені і взимку, коли ночі стають довшими.


Отож жінкам, які прагнуть зачати дитину, необхідно проводити в темряві не менше 8 годин на добу. Вчені з’ясували, що мелатонін оберігає яєчники від окисного процесу, особливо це важливо в період овуляції. Але щоразу, коли ви вночі включаєте світло, рівень мелатоніну падає.


Вчені рекомендують подбати про те, аби у нічний час ви перебували без джерел світла хоча б 8 годин поспіль.

 

Потрібно повністю обмежити світло від моніторів, гаджетів, із вулиці. В крайньому разі світло може бути червоним, але не білим або блакитним. Для цього існують спеціальні лампи, які не порушують цикл світло-темрява.


Тієї ж умови вчені рекомендують дотримуватися і вагітним жінкам, оскільки мелатонін також регулює біологічний годинник майбутньої дитини. А нічні вмикання світла можуть привести до гіперактивності в малюка або синдрому дефіциту уваги.