«Спокуса» з присмаком небезпеки: як уникнути гострих кишкових розладів

26.01.2021
«Спокуса» з присмаком небезпеки: як уникнути гострих кишкових розладів

Ретельно мийте овочі, фрукти, зелень у проточній воді. Це одне із «золотих правил». (Фото з сайта 4mp.ck.ua.)

Біль у животі, нудота, блювота, що повторюється, діарея. Так проявляє себе харчове отруєння, і трапляється воно вже через дві-чотири години після того, як людина спожила неякісні продукти.

Усмоктуючись із кишечнику в кров, токсини впливають на всі органи і системи організму, в результаті чого підвищується температура тіла, з’являється лихоманка, тахікардія (прискорене серцебиття), знижується артеріальний тиск, людина навіть може знепритомніти.


Неприємності з травленням можуть спричинити також дизентерія, сальмонельоз, ботулізм...

 

Ці недуги виникають найчастіше тоді, коли людина вживає інфіковані харчові продукти або воду, коли нехтує правилами гігієни — не миє руки перед тим, як сісти до столу, не надто сумлінно дотримується чистоти на кухні.

Закінчився термін — не їжте!

— Уникнути кишкових розладів допоможуть п’ять основних правил, — пояснює лікар-інфекціоніст Лариса Радченко. — Це особиста гігієна, дотримання санітарних правил приготування і зберігання їжі, вживання чистої води, «ізолювання» харчових продуктів від впливу комах, які є переносником інфекцій, а також обережність у закладах громадського харчування.


Загальновідомо, що купувати продукти, термін реалізації яких завершився або добігає кінця, — небезпечно. Але торговельні мережі часто пропонують на такий товар привабливі знижки. І дехто не втримується від «спокуси». Результат може бути невтішний. Особливо якщо споживати молочні продукти, що вичерпали свій термін придатності.

 

«Якщо вживаєте молоко з магазину, то можете пити його відразу з пакета — така продукція піддається пастеризації, — зазначає лікар. — А ось молоко, куплене на базарі, пити сирим небезпечно: його обов’язково треба кип’ятити».


Вода, забруднена виділеннями носія інфекції, — поширене джерело кишкових отруєнь. Фахівці стверджують, що найбезпечнішою є вода з централізованого водогону, оскільки її постійно очищають і знезаражують спеціальними засобами. В інших випадках, наголошує медик, пити сиру воду небезпечно. Особливу небезпеку може таїти вода з відкритих водойм — річок, озер, ставків.

 

Туди можуть потрапляти нечистоти, які змивають з поверхні ґрунту атмосферні опади. Чи безпечно пити воду без кип’ятіння із сільської криниці? Якщо криниця розташована далеко від можливого джерела забруднення, тоді можна спробувати. Але краще все ж попередньо зробити аналіз води у санепідемстанції.

Сире і варене — окремо

— Перше золоте правило для запобігання харчовим отруєнням — продукти, які вживаєте, мають бути безпечними. Ретельно мийте овочі, фрукти, зелень у проточній воді, — наголошує Лариса Світлична.

 

— Друге правило — правильне зберігання продуктів та готових страв. Продукти, які швидко псуються, необхідно зберігати в холодильниках при температурі не вище +6. Існує певний термін їх вживання, якого необхідно чітко дотримуватися. Наприклад, м’ясний фарш можна тримати в холодильнику не більш як шість годин, торти, тістечка, м’ясні напівфабрикати — 36 годин, смажені котлети — 24 години, варені ковбаси — 48 годин.


А сире м’ясо, рибу та м’ясні напівфабрикати необхідно зберігати окремо від готових страв у холодильнику. Пам’ятайте, що салати зі свіжих овочів можуть «чекати» не більше кількох годин. Загалом лікарі радять вживати свіжоприготовлену їжу.


— Більшість харчових отруєнь стаються внаслідок елементарних лінощів і недбальства, — наголошує лікар. — Господині часом забувають, що кухонне приладдя і посуд треба мити гарячою водою після кожного приготування їжі, а м’ясорубку після миття ошпарити окропом. Посуд важливо зберігати в закритому місці.


На кухні під рукою завжди повинні бути окремі дошки для обробки сирого м’яса та риби, для хліба, овочів.

 

«Адже навіть правильно приготовлена їжа може забруднитися через контакт із сирими продуктами, — зауважує інфекціоніст. — Не можна, наприклад, використовувати одну і ту саму дошку та ніж для приготування сирої і вареної (смаженої) птиці. Таким чином ви спрощуєте шлях для мікробів, які з сирих продуктів швидко перекинуться на готову страву і спровокують отруєння».