Усе як у тумані: як попередити катаракту і коли треба йти до лікаря

10.11.2020
Усе як у тумані: як попередити катаракту і коли треба йти до лікаря

Вчасна діагностика — запорука здоров’я очей. (Фото з сайта odrex.ua.)

Кожен чоловік і жінка зрілого віку мають регулярно навідуватись у кабінет окуліста для профілактичного огляду.

На цьо­му наголошують лікарі-офтальмологи, зауважуючи, що одна з найпоширеніших і найскладніших «вікових» хвороб очей — катаракта — здатна повністю «забрати» зір.

Аби не поринути в цілковиту темряву, зазвичай достатньо кількох зважених кроків. Насамперед — уваги до себе.

Адже хвороби очей тривалий час можуть ніяк себе не проявляти. І в цьому їх підступність.

Коли кришталик мутніє

«Кришталик — «природна лінза», розташована всередині ока між райдужкою та скловидним тілом», — розповідає хірург–офтальмолог Віктор Красуцький. — У молодої людини він прозорий і може змінювати свою форму, «наводячи фокус».

При катаракті відбувається часткове або повне помутніння кришталика, відтак знижується зір, і людина бачить нечітко. З роками захворювання прогресує. Якщо вчасно не провести лікування, катаракта може спровокувати сліпоту».

Катаракта — переважно вікове захворювання, яке розвивається у літніх людей. Однак це не означає, що молоді люди застраховані від цього лиха. Пускові механізми недуги залежать від обмінних процесів в організмі, від порушення злагодженої роботи внутрішніх органів, наявності будь-яких зовнішніх агресивних факторів.

Віктор Красуцький каже, що хвороба часто виникає на тлі цукрового діабету, атеросклерозу, гіпертонії. Хоча є випадки, коли причини розвитку катаракти встановити неможливо.

«Недуга розвивається самостійно і за різний час, — застерігає лікар.

— У когось катаракта залишається на одній стадії роками. В інших повне помутніння кришталика прогресує за лічені місяці. Усе залежить від індивідуальних особливостей організму. На жаль, у багатьох випадках попередити помутніння кришталика неможливо. Насамперед тому, що це віковий процес. До того ж, позначається недбале ставлення людини до власного здоров’я — незбалансоване харчування, нехтування відпочинком, байдужість до спортивних занять».

Окислення кришталика відбувається найчастіше після 50-60 років. Винятками можуть бути травматичні чи вроджені катаракти. Майте на увазі, що недугу може спровокувати також стрес, тому намагайтеся оминати гострі емоційні піки.

Вітамінні краплі не гальмують процес

Дуже тривожна тенденція — катаракта значно «молодшає». І навіть у пацієнтів середнього віку виявляють проблему. Що є причиною? Вплив цивілізації? Екологія? Все це, безумовно, має вплив.

Основні симптоми недуги — затуманення, яке не минає впродовж доби, погіршення зору, поява ореолів навколо джерел світа, двоїння, підвищена чутливість до яскравого світла. Ознаками хвороби може бути зниження зору, розпливчастість букв при читанні. Поступово ці явища посилюються, аж до зниження зору до рівня світловідчуття. Тобто людина фактично сліпне.

Віктор Красуцький зауважує, що недуга розвивається індивідуально на кожному оці. «При класичному варіанті розвитку захворювання внаслідок процесів старіння катаракта може розвиватися симетрично на обох очах, при цьому на одному з них вона, як правило, більш виражена», — додає фахівець.

Як лікувати катаракту? Найефективніше вирішення проблеми — операція. Вона дозволяє практично повністю відновити зір. За допомогою сучасних методик, розповідає лікар, в око імплантують штучний кришталик.

Але операцію із сучасними технологіями краще робити при незрілій катаракті, застерігають фахівці. Адже при запущеній стадії недуги людині вже неможливо «вживити» м’який кришталик, відтак доведеться ставити жорсткий, старої моделі.

«На жаль, зміни в кришталику мають незворотний характер, — констатує лікар-офтальмолог. — Жодні краплі, спеціальні окуляри, вправи та дієта не можуть «змусити» його знову стати прозорим. Існує думка, що вітамінні краплі гальмують процес розвитку катаракти. Однак жодне серйозне дослідження цього не підтверджує».

Після операції пацієнт повинен провести самостійне лікування, від якого багато в чому залежить позитивний результат.

Зокрема, як наголошує медик, протягом 4-6 тижнів необхідно прокапати спеціальні краплі, які допоможуть подолати запальний процес, запобігти потраплянню інфекції в око. Аби післяопераційний період пройшов без ускладнень і якомога швидше, пацієнт має дотримуватися загальних лікарських рекомендацій.

Зокрема, не робити різких рухів, не піднімати важких предметів, не терти оперовані очі й не натискати на них. Перші два місяці після операції необхідно утримуватися від відвідування лазні, басейну, сауни, обмежити заняття спортом. Застосовувати косметику для очей можна не раніше, ніж через місяць після операції.

Уникайте стресів і готуйте... борщ

І найважливіше: як зберегти очі здоровими, а зір гострим на довгі роки? Офтальмолог радить дотримуватися простих правил.

«Наше тіло любить відпочивати, і очі — також. Тіло потребує зарядки, а зір — спеціального тренування. Тому корисно раз чи двічі на тиждень грати в теніс, бадмінтон, волейбол, — рекомендує пан Красуцький. — Це — тренування тіла і гімнастика для очей, оскільки гравець уважно стежить за рухомим предметом. Надзвичайно корисне плавання. У плавця активно рухається шия, посилено працюють судини головного мозку, тому поліпшується робота очних м’язів».

Аби урівноважити проблеми із зором, лікарі-офтальмологи рекомендують зелені салати з капустою, цибулею, кропом, шпинатом, петрушкою. А також будь-які страви, багаті на вітаміни А, Е, бета–каротин, антиоксиданти.

Бета-каротин найкраще засвоюється з жиром, тому овочевий салат корисно приправляти олією, а до свіжого соку додавати ложечку сметани або вершків. Чудовий засіб для лікування і профілактики хвороб очей — улюблена страва українців: борщ! Адже в ньому є все — і жиророзчинні компоненти, і необхідні вітаміни та мікроелементи.

Підвищити гостроту зору, на думку Віктора Красуцького, допоможуть чорниця і морква — вони мають цілий комплекс корисних вітамінів і мікроелементів. Чорницю можна вживати в різному вигляді — і свіжою, і у складі вітамінних препаратів.

Також надзвичайно важливо відмовитися від шкідливих звичок — алкоголю, тютюну. Лікар радить зменшити кількість часу, проведеного перед телевізором та комп’ютером, особливо шкодять зору смартфони з маленьким екраном. Майте це на увазі і старайтеся менше «втикати в телефон». А також уникайте стресів і перевтоми.