Поліпшите собі настрій, самопочуття і зміцните здоров’я: як правильно дихати

27.10.2020
Поліпшите собі настрій, самопочуття і зміцните здоров’я: як правильно дихати

Сильні емоції, стрес ускладнюють дихання. Навчіться правильно розподіляти повітря в легенях. (Фото з сайта blog.pokupon.ua.)

Якщо людина не застуджена і не страждає на алергію, то не звертає уваги на те, як дихає: глибоко або поверхово, тільки носом або іноді вдихає повітря ротом.
 
Однак, як наголошують лікарі, можна стати здоровішими і позбутися багатьох проблем, якщо навчитися дихати правильно!
 
Легені складаються з п’яти частин, але зазвичай при поверхневому диханні працюють тільки дві верхні. І саме вони «заохочують» так звані стресові рецептори.
 
Таким чином збільшується частота серцевих скорочень, підвищується тиск, загалом організм веде себе так, ніби його струснули сильні емоції — гнів, страх.
 
Колись, у ході еволюції, страх відігравав велику роль — він запускав інстинкт самозбереження. При будь-якій небезпеці людина інстинктивно заковтує ротом невеликі порції повітря, аби бути готовою у разі потреби швидко втекти з місця небезпеки. 
 
Однак у сучасному світі набагато небезпечніший хронічний стрес. Щоб заспокоїти організм, треба навчитися глибоко дихати носом, залучаючи «до справи» діафрагму. Цей спосіб дихання лікарі вважають оптимальним, але до нього треба звикнути.
 
Дискомфорт при диханні животом відчувається лише в перші дні, кажуть фахівці. Зате результат того вартий: загальне оздоровлення організму.
 
Під час діафрагмального дихання всі частки легень наповнюються повітрям, відбувається масаж серця й інших органів, не так активно виробляються гормони стресу, знижується тиск, нормалізується пульс, стимулюється імунітет. Людина стає спокійнішою і здоровішою.
 
— Нижнє дихання — це дихання животом. На вдиху через ніс максимально надувається живіт, а груди і плечі залишаються нерухомими і не піднімаються, — зазначає Наталія Радченко, лікар сімейної медицини. — Спробуйте зробити кілька глибоких вдихів-видихів, використовуючи нижнє дихання. Для зручності покладіть одну руку на живіт, іншу — на груди. Рука, що лежить на животі, буде при вдиху підніматися, а інша рука залишатиметься нерухомою. Прислухайтеся до своїх відчуттів. Швидше за все, ви відчуєте прилив тепла до рук і ніг. Це свідчить про перерозподіл енергії зверху вниз. 
Лікарка каже: діафрагма є своєрідною межею, що розділяє енергетичні та інформаційні центри в організмі. Все, що розташоване нижче діафрагми, — відповідає за енергетичне підживлення організму, усі центри вище діафрагми — за інформаційне підкріплення. 
 
При диханні животом стимулюється відтік надлишку енергії з інформаційної половини, який перерозподіляється вже в нижній частині і служить енергетичним підживленням. Отже, якщо у вас болить голова або ви відчуваєте розумове виснаження, перемикайтеся на нижнє дихання. Досить зробити 5-7 глибоких вдихів-видихів — і до вас повернуться легкість та спокій, стверджує лікар.