Оптимізм, якісне харчування і спорт: як жити довго і здорово

14.11.2017
Оптимізм, якісне харчування і спорт: як жити довго і здорово

Фізична активність і оптимізм продовжують людині життя. (Фото з сайта VistaNews.ru.)

Нікотин, алкоголь — це отрута! Уникайте їх повсякчас

 

Жити довго і не хворіти — «універсальна» мрія людини. А також якомога надовше відтермінувати старість.
 
 
Як допомогти організму якомога довше перебувати в тонусі й обійти підступні «рифи», які прискорюють старіння?
 
 
Лікарі вважають, що стан здоров’я людини лише на 10 відсотків залежить від медицини, на 20 — від генетики (спадковості), ще на 20 — від навколишнього середовища, а на 50 відсотків — від нас самих. 
 
Столичний лікар сімейної медицини Марія Світловська переконана: здоров’я і молодість людини — результат того, як вона живе.
 
«Дуже велике значення має те, як людина харчується, чи займається фізичними вправами і спортом, чи має шкідливі звички, чи достатньо часу перебуває на свіжому повітрі, як проводить дозвілля», — наголошує фахівець.
 
Алкоголь, тютюн, іонізуюче опромінення, а також нераціональне харчування, психічні і фізичні навантаження, малорухливість (гіподинамія) позначаються на процесі відновлення клітин людського організму.
 
Усі ці фактори, на думку медиків і вчених, підштовхують «вікові» зміни, призводять до порушення функцій органів і систем, запускають механізм тієї чи іншої недуги.
 
«Важливо, аби людина задумувалася над тим, що вона їсть, чи достатньо рухається, чи виконує бодай якісь оздоровчі процедури, чи дотримується режиму праці та відпочинку, — каже Марія Світловська. — А також замислилася, для чого отруює організм нікотином і алкоголем».

Заплющте очі і пригадайте приємні моменти...

З віком у людини зменшується еластичність судинних стінок, може підвищуватися артеріальний тиск, погіршується увага, пам’ять, зір, слух, збільшується ламкість кісток, погіршується робота опорно-рухового апарату.
 
Так, літнім людям докучають проблеми з опорно-руховим апаратом: великої прикрості завдають такі недуги, як остеопороз, остеоартроз, остеохондроз.
 
Попередити або відтермінувати ці неприємності можна завдяки раціональному харчуванню та достатній руховій активності. Достатнє надходження в організм природного кальцію робить кістки міцними.
 
«Джерело кальцію — молочні, кисломолочні продукти, твердий сир, творог, — нагадує Марія Світловська. — Раджу частіше споживати пшоняну кашу, яка багата на вітаміни, амінокислоти, мікроелементи. Але не забувайте: є продукти, які перешкоджають засвоєнню кальцію в організмі. Зокрема, це смородина, аґрус, щавель».
 
Лікар також просить не забувати про важливість занять спортом. «Бажано — простою гімнастикою без перевантажень, — пояснює Марія Володимирівна. — Найкорисніший і найбезпечніший спорт — це ходьба. На Заході практикують ходьбу з лижними палицями, адже важливо, щоб руки під час руху також працювали. Взагалі, рух — це життя. Вправи і прогулянки на свіжому повітрі мають тривати щонайменше годину-півтори щодня. Дуже корисні плавання та масажі — вони поліпшують кровопостачання, живлення кісток і м’язів, сприяють збереженню їх функцій». 
 
Важливо також зберегти зір. З віком прогресує атрофія слизових залоз, зменшується виділення сльози, погіршується зволоження очного яблука.
 
Це може викликати відчуття стороннього тіла, дискомфорт при погляді на світло.
 
Аби уникнути таких прикрощів, лікарі радять змазувати краї повік вазеліном для очей, користуватися вітамінними очними краплями.
 
Медики також вважають, що для загального зміцнення здоров’я і збереження зору варто обмежити вживання чаю і кави.
 
Часто літні люди нарікають на погіршення пам’яті. Але в будь-якому віці людина може тренувати свій мозок, покращувати запам’ятовування, кажуть медики.
 
Цьому сприяє регулярне прослуховування радіопередач, музичних творів, віршів, обговорення і переказ сюжетів фільмів у колі друзів. До речі, спілкування теж позитивно впливає на роботу мозку.
 
«Тренуйте пам’ять. Під вечір, заплющивши очі, пригадайте найприємніші моменти, які сталися з вами цього дня, внутрішнім зором «переберіть» деталі цих подій», — радить пані Марія.

Відчуття, що ти потрібен, продовжує життя

Ще одна вкрай важлива умова функціонування організму — раціональне харчування. Воно важливе в будь-якому віці, але для літніх людей — особливо.
 
Для збереження ясного мислення дієтологи радять вживати продукти, багаті на амінокислоту лізин. А також звернути увагу на бобові, горіхи, кукурудзу, какао, пророслі зерна пшениці, вівса, соняшнику.
 
Дуже корисний вівсяний відвар. Для здорового холестеринового обміну бажано вживати капусту, моркву, зелений горошок, кавуни, дині.
 
«Віддавайте перевагу рослинній і екологічно чистій їжі, пийте більше рідини, — зауважує лікар Світловська. — Обмежуйте кількість солоної їжі — вона затримує рідину в організмі. Для поліпшення кровообігу мозку вживайте настоянки суниці, смородини, відвари липового цвіту, материнки, звіробою».
 
Ще одна незамінна кислота, що гальмує процеси старіння, — триптофан. Цього мікроелементу багато в рибі, горіхах, м’ясі птиці, фініках, інжирі, куразі, бананах, винограді. Бажано, щоб ці продукти якомога частіше були на вашому столі.
 
«І створюйте собі гарний настрій, обмежуйте потік негативної інформації, що йде з телевізора чи від знайомих, — нагадує лікар. — Більше спілкуйтеся з тими, хто дивиться на життя з оптимізмом, знайдіть заняття для душі — вирощуйте квіти, вишивайте, спробуйте себе добровольцем-волонтером. Якщо людина відчуває себе по­трібною — вона менше піддається депресії і хворобам. 
 

ВАЖЛИВО

Лікарі наголошують, що недостатність м’язової діяльності — одна з причин передчасного старіння організму. Тому ефективним засобом боротьби за довге і активне життя є заняття фізичними вправами.
 
Науковці довели: фізкультура для літніх людей, навіть якщо розпочати заняття в похилому віці, допомагає істотно знизити загрозу серцево-судинних захворювань, покращує стан імунної системи, зміцнює опорно-руховий апарат.
 
Найкращий варіант спорту для літніх людей — ранкова гімнастика. Це може бути простий, доступний кожному комплекс вправ — повороти, нахиляння, присідання. Вправи краще виконувати в повільному темпі, хвилин 10-15. Головне — робити це систематично.