Оминути тенета «грудної жаби»: як зберегти здоров'я своєму серцю

28.03.2017
Оминути тенета «грудної жаби»: як зберегти здоров'я своєму серцю

Регулярні візити до кардіолога з профілактичною метою допоможуть запобігти важкій недузі. (Фото з сайта epilogic7.net.)

Регулярні огляди у кардіолога допоможуть запобігти проблемі

Ідеш чи працюєш — і раптом відчуваєш нагальну потребу зупинитися: болить серце.
 
Після перепочинку біль вгамовується, а якщо не докучає — то й забуваєш про таку тимчасову прикрість.
 
Однак такі «напливи» болю в грудях можуть свідчити про стенокардію — недугу дуже підступну, недаремно ж у народі її охрестили «грудною жабою».
 
І якщо ви завважили в себе подібні симптоми — краще не відкладати візит до кардіолога.
 
Зазвичай стенокардія не окремий діагноз, а прояв іншого захворювання серця, кажуть лікарі. Її називають ішемічною хворобою серця.
 
«Спричинює її дисбаланс між киснем і поживними речовинами, що їх споживає міокард, та їх доставкою по коронарних артеріях, —розповідає столичний кардіолог Олег Веретенников.
 
— Тобто, коли серце потребує більше енергії, а надходить її недостатньо, серцевий м’яз зазнає кисневого голодування і виснажується».
 
Основний фактор ризику, який провокує ішемію, — шкідливі звички.
 
Паління, зловживання жирною їжею з великим вмістом холестерину, надмірне захоплення алкоголем, гіподинамія (малорухливий спосіб життя) — це ті краплі, які точать здоров’я серця.
 
Пусковим механізмом недуги часто стають стреси. Атеросклероз, цукровий діабет, ожиріння і зайва вага — це ті міни сповільненої дії, які впевнено стискають серце в лещата ішемічної недуги.
 
Небезпека розвитку стенокардії зростає з віком, тому регулярні профілактичні огляди у кардіолога не завадять, навіть якщо здається, що ви «абсолютно здорові». 
 
Статистично «грудна жаба» більше полює на чоловіків — жінки рідше потрапляють у сіті недуги.

Прямий шлях до інфаркту?

Стенокардія, наголошує лікар, небезпечна тим, що відкриває прямий шлях до інфаркту. Саме «грудна жаба» найчастіше є першим тривожним дзвіночком про те, що є ризик інфаркту. Змінюйте спосіб життя, доки шкідливі звички не змінили вашого життя.
 
— Найчастіше стенокардія пов’язана з рухом і фізичними навантаженнями, —зауважує фахівець. — Скажімо, коли ви піднімаєтесь сходами, несете якийсь вантаж.
 
Є кілька типів стенокардії, найчастіше лікарі мають справу із так званою стабільною стенокардією. Фахівці розділяють її на чотири класи — залежно від складності проявів і перебігу.
 
Перший: звичайний рівень фізичного навантаження не викликає приступу стенокардії. Наприклад, серце не тисне при ходьбі, коли ви піднімаєтесь сходами, однак проблема починається при прискореному та особливо довгому напруженні. 
 
Другий клас — стенокардія виникає при швидкій ході, підйомі сходами, після їди, при емоційному напруженні, у перші години після пробудження. Якщо ви маєте швидко здолати стометрівку і у вас «прихопило» серце — це і є сигнал про другий клас недуги. 
 
При третьому класі хвороби «грудна жаба» значно обмежує фізичну активність. Скажімо, біль за грудниною докучає, щойно ви здолаєте один поверх сходами, у нормальному темпі, без навантаження. 
 
При четвертому класі недуга взагалі не дозволяє швидко рухатися без дискомфорту. Біль може виникати і в стані спокою.
 
Біль у стані спокою — дуже тривожний «дзвінок»
 
Якщо ж людина перебуває у стані спокою — читає, дивиться телевізор, і раптом серце заходиться болем — найімовірніше, ідеться про нестабільну стенокардію.
 
«Це може бути попередженням про перед­інфарктний стан, —зауважує Олег Веретенников. — У такому разі необхідна негайна госпіталізація, адже якщо хворому вчасно не надати необхідної медикаментозної підтримки, все може завершитися інфарктом.
 
Є ще один підступний тип стенокардії — варіантна. Вона може виникати у людини, яка ніколи не мала схильності до серцевих недуг.
 
Проявляє себе різким болем в ділянці серця, переважно вночі. Це біль нестерпний, колючий, ріжучий, кардіограф завважить ознаки гострої фази інфаркту міокарда.
 
Однак через кілька хвилин біль мине і кардіограма не покаже жодних перебоїв у роботі серця. 
 
Але якщо така стенокардія триватиме понад 15 хвилин, вона може перерости в інфаркт. Тому все-таки краще відразу при небезпечних симптомах проконсультуватися у лікаря.

...І таблетка під язик

Напад стенокардії проявляє себе пекучими, колючими болями в серці. Таке враження, що в грудях вам тисне лещатами. Біль може віддавати в ліве плече, лопатку.
 
Біль, який виникає під час фізичного навантаження чи руху, змушує зупинитися. Може тривати 3-5 хвилин, і стихає, коли людина не рухається.
 
Якщо ж лещата не відпускають 15-20 хвилин, це свідчить про імовірну загрозу інфаркту. Він може статися і тоді, коли попри різкий біль у серці людина не зупиниться і рухається далі.
 
Що робити при раптових нападах «грудної жаби»? Щойно відчули різкий біль —покладіть під язик таблетку гліцерину. Ці ліки розширяють вінцеві судини, відтак до серця надходить більше крові і кисню, біль минає.
 
Якщо цей біль виникає не вперше — обговоріть iз лікарем дозу ліків, необхідних у вашому випадку. 
 
Залежно від класу стенокардії лікар призначить препарати, що розріджують кров, знижують рівень холестерину, усувають приступи стенокардії. Якщо медикаментозне лікування не допомагає, фахівець може порадити хірургічний метод вирішення проблеми.
 

ВАЖЛИВО!

Краще попередити, ніж лікувати
 
Профілактика ішемічної хвороби серця полягає в усуненнi факторів ризику. Якщо маєте справу з гіподинамією — більше рухайтесь, якщо шкідливі звички — намагайтеся від них відмовитися.
 
Регулярно перевіряйте рівень холестерину — у разі необхідності регулюйте вміст ліпідів у крові за допомогою спеціальних препаратів, які порекомендує лікар.