Сушені фрукти зберігають у собі дуже багато вітамінів та мікроелементів, які вони містять у свіжому вигляді, а навесні, коли авітаміноз підступно починає нагадувати про себе і втомою, і ослабленим імунітетом, є просто необхідними для організму. І це дуже смачна необхідність — так можна сказати у цьому випадку.
Сушені яблука, груші, вишні, курага, чорнослив, родзинки, фініки, інжир та інші сушені фрукти та ягоди поряд зi щоденним раціоном можуть забезпечити вам добре самопочуття та здоровий вигляд. Їх потрібно усього по 3-7 штук, а результат не змусить себе довго чекати. Приміром, курага покращить роботу серцево-судинної системи. Фініки підвищують працездатність та містять речовини, які прирівнюються до дії аспірину, тому їх корисно споживати при частому головному болю та застуді, для розрідження крові. Чорнослив сприяє роботі шлунково-кишкового тракту, а також є корисним для тих, хто страждає на серцеві захворювання, високий тиск, допомагає при авітамінозі та малокрів’ї. Вживання родзинок — хороша профілактика парадонтозу, допомога організму при важкій інтелектуальній праці. Їх достатньо добре помити під проточною водою — і можна вже вживати з чаєм, кавою, какао чи іншими напоями. Але страв iз ними також є дуже багато — від соусів для основних страв до головних складників у запіканках, кашах, пловах, супах, напоях і, звісно, випічці. Було б натхнення готувати!
Хоча після «послужного списку» всієї користі засушених фруктів натхнення готувати має з’явитися автоматично. Для каш і салатів із сухофруктами не потрібно вишукувати хитромудрих рецептів, бо такі страви залежать більше від власної фантазії, а не від чужої. Додавайте все, що вам подобається із сухофруктів (розмочених, по кілька штук, бо калорійні і також містять багато природного цукру), до улюбленої вами чи вашими рідними каші, можна трішки меду, якщо сухофрукти кислі, кілька горіхів чи трішки насіння — і каша перетвориться на витвір кулінарного мистецтва. Усе просто.
Так само і салати з сухофруктами. До потертого яблука і морквини додати подрібнені курагу чи чорнослив, трішки меду, скропити соком лимона і присипати горіхами — і це вже насолода смаку. Якщо трохи пофантазувати — буде насолода в квадраті чи в кубі.
Можна, приміром, пофантазувати з чорносливом і курагою і приготувати однойменний салат. Знадобиться: капуста (300 г), курага, чорнослив (по 5 штук), чорний хліб (50 г), горіхи, сік лимона. Капусту дрібно нашаткувати, посолити, перетерти і залишити, щоб пустила сік. Курагу і чорнослив залити окропом і дати 10 хвилин настоятися, потім подрібнити. Чорний хліб порізати дрібними кубиками. До капусти додати хліб, чорнослив, курагу. Скропити лимонним соком і додати трохи води, в якій настоювалися сухофрукти, а зверху присипати подрібненими горіхами.
Моє печиво «нашвидкуруч» — вівсяне з сухофруктами — те, що просто не може не подобатися, я, приміром, таких не знаю. А треба лише склянка вівсяних пластівців, по яблуку і банану та сухофрукти (усього по кілька штук, які бажаєте, мені смакує з фініками, курагою, родзинками). Яблуко і банан почистити і потерти на великiй терці, з’єднати з пластівцями, помитими і подрібненими сухофруктами (ще треба жменьку будь-яких горіхів чи суміші горіхів, насіння — соняшнику, гарбуза або льону (чи суміші), змішати, зліпити печивка, викласти на деко, встелене пекарським папером, і поставити в духовку на 15-20 хвилин. Вітається в такому тісті й какао, кориця, ванілін, кокосова стружка, сезам — не печиво, а смачний констуктор!
Так само швидко печеться пісний бісквіт із сухофруктами. Те, що він пісний, будете знати лише ви, бо він пишний, поживний і на смак — неначе кремовий.
Потрібно 200 г борошна, 200 г цукру, пакетик розпушувача, 200 мл теплої води, 2 столові ложки лимонного соку, 100 мл соняшникової олії. Окремо змішати сухі й рідкі компоненти для бісквіта. Форму змастити маслом і вистелити пекарським папером. Суху суміш (борошно, цукор, сода) висипати в рідину, швидко розмішати. На дно форми викласти помиті й посушені сухофрукти (якщо це фініки — видалити кісточки), а наверх влити тісто. Бісквіт випікати в розігрітій до 180 градусів духовцi приблизно 25 хвилин.
Відома нам за смачними порадами хмельничанка Любов Марущак, медик, волонтер, вважає сухофрукти одними з найголовніших продуктів, які мають бути у раціоні наших захисників. Напевне, немає воїна, який би не покуштував чогось із вітамінного набору, який готує пані Люба з пожертвувань небайдужих людей.
Вона каже, що сухофрукти — то як енергетичні сухпайки для воїнів, їм видають, коли вони йдуть на завдання (в наплічники-рюкзаки), це допомагає їм деякий час протриматися, ну і, звісно, це вітаміни.
А в піст пропонує спекти гарбузові кексики з корицею та сухофруктами. Ось її рецепт: «Гарбузове пюре — 200 г (я шматочки гарбуза проварила в мікрохвильовці), можна також і з яблуками готувати, 200 г цукру, яйце (у піст не потрібно), 100 мл олії, 250-300 г борошна, трішки солі, розпушувач — десь 0,5 чайної ложки соди, погашеної оцтом, столова ложка розтопленого меду, кориця, гвоздика, мускатний горіх, родзинки, ванільна есенція.
У рецепті пропонували також замість сухофруктів додати якісь ягоди, смородину, журавлину. Отже, змішати в одній мисці всі сухі складники, окрім цукру. У другій збити міксером пюре (якщо додаєте), олію та цукор. Усе з’єднати, неінтенсивно перемішати, щоб залишились грудочки (запорука успішних мафінів!) Покласти тісто в формочки і випікати при 180 градусах 20-25 хвилин. Замість цукру додавала фруктозу».
Про желе також не забувайте, а особливо про желе з сухофруктами. Їх потрібно буде 400 різних, а ще 3 г агар-агару, лимон, цукор — за бажанням.
Сухофрукти помити, залити окропом і дати настоятися (приблизно годину, або проварити 5 хвилин на повільному вогні). Якщо бажаєте, додайте трішки цукру. Потім процідити, зливши компот окремо. Агар-агар залити 1,5 склянки цього фруктового компоту і поставити на плиту, почекати, поки він розчиниться, але не кип’ятити. Додати сік лимона.
Покладіть у компот фрукти, вийде желе зi шматочками фруктів! Розлийте в гарний посуд і поставте охолодитися до повного застигання.
Доброго здоров’я і гарного самопочуття!