Ноги, як камінь: чому виникає тромбофлебіт?

07.06.2016
Ноги, як камінь: чому виникає тромбофлебіт?

Зручне взуття — важлива умова для здоров’я ніг... (Фото з сайта liveinternet.ru)

Цією проблемою легковажити небезпечно. Тромбофлебіт — закупорка вени згустком крові з розвитком запалення — серйозне захворювання, що може мати прикрі наслідки для здоров’я організму в цілому. Чому виникає ця недуга і як зарадити лихові?

Набряк і сильний біль — тривожний дзвінок

 
Найчастіше, за словами лікарів, зустрічається тромбофлебіт нижніх кінцівок. Він виникає[U2] як ускладнення інфекційних захворювань або результат переходу на стінку вени запального процесу з рани. Може розвинутися і як ускладнення після пологів. Для розвитку недуги велике значення мають підвищене згортання крові, уповільнення швидкості плину крові та зміни у стінках судини. 
 
«Тромбофлебіт — серйозне захворювання, яке може призвести до тяжких ускладнень, — застерігає судинний хірург Олексій Сахненко. — Особливо небезпечними є тромбофлебіт обличчя, коли запальний процес може поширитися на вени головного мозку, і тромбофлебіт тазових вен, який часто провокує ураження печінки. Зазвичай поділяємо недугу на гострий і хронічний тромбофлебіт, а залежно від розташування вени — глибокий і поверхневий».
 
Гострий тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок — найбільш небезпечне захворювання, каже лікар. Найчастіше розвивається раптово, протягом декількох годин. З’являються гострі болі в м’язах по ходу вени, набряк кінцівки, погіршується загальний стан. Хворобу супроводжує висока температура (до 39°С і вище), лихоманка. Після лікування гострих проявів захворювання може перейти в хронічну стадію. У деяких випадках зберігається закупорка вени, що ускладнює відтік крові з кінцівки, провокує розвиток стійких набряків і часом — виникнення варикозного розширення поверхневих вен нижньої кінцівки, як компенсацію порушеного відтоку крові глибокими венами.
 
«Гострий тромбофлебіт поверхневих вен починається з появи сильного болю по ходу підшкірної вени; набряк кінцівки менш виражений, ніж при ураженні глибоких вен, — каже фахівець. — На шкірі по ходу запаленої вени утворюються червоні смуги, при торканні до них можна визначити уражені місця у вигляді щільного хворобливого згустку. Збільшуються пахові лімфатичні вузли, температура зазвичай підвищується до 38°С. При правильному лікуванні через кілька днів гострі явища зменшуються. А ось коли людина пізно звертається до лікаря, не отримує належного лікування, можливе нагноєння з утворенням абсцесу, флегмони або захворювання може перейти в хронічну форму».

Компресійні панчохи як щит

Серед причин, які сприяють розвитку гострого тромбофлебіту, лікарі називають інфекційні захворювання, травми, оперативні втручання, злоякісні новоутворення, алергійні хвороби. Тромбофлебіт часто розвивається на тлі варикозного розширення вен нижніх кінцівок. Результати дуплексного ультразвукового дослідження показали, що в 20% випадків і більше тромбофлебіт поверхневих вен поєднується із тромбозом глибоких вен.
 
Натомість гострий тромбофлебіт поверхневих вен верхніх кінцівок (рук) зустрічається відносно рідко і зазвичай стає наслідком внутрішньовенних ін’єкцій, користування катетером, тривалих інфузій (введення) лікарських засобів, поверхневих гнійних вогнищ, травм, дрібних тріщинок у міжпальцевих проміжках стопи. Причинами тромбоутворення можуть бути порушення структури венозної стінки, уповільнення кровотоку і підвищення згортання крові.
 
Як лікуватися від недуги? Якщо тромбофлебіт вражає поверхневу вену, лікар може порекомендувати терапію в домашніх умовах. Зазвичай вона включає прикладання холодного компресу до болючого місця, підтримку хворої ноги в піднятому положенні й використання нестероїдних протизапальних препаратів. Такий стан зазвичай не вимагає госпіталізації, відновлення відбувається протягом 1-2 тижнів.
 
Лікар також може призначити такі процедури і препарати для лікування тромбофлебіту та тромбозу глибоких вен:
 
• Компресійні панчохи. Вони запобігають рецидивам набряклості і зменшують ризик ускладнень при поверхневому тромбофлебіті і тромбофлебіті глибоких вен. У разі потреби лікар підбере для вас компресійні панчохи з необхідним ступенем компресії.
 
• Препарати, що розріджують кров (антикоагулянти). При лікуванні тромбофлебіту глибоких вен призначають ін’єкції антикоагулянту, наприклад гепарину, який зупиняє зростання тромбу. Після лікування гепарином зазвичай призначають прийом пероральних антикоагулянтів протягом кількох місяців. Вони також запобiгають подальшому зростанню тромбу.
 
У разі призначення антикоагулянтів будьте обережні під час прийому. Дотримуйтеся дозування і способів вживання. Це сильнодіючі препарати, які можуть викликати серйозні побічні ефекти, наприклад сильну кровотечу.
 
• Препарати, що розчиняють тромби (фібринолітики). Такий тип лікування тромбофлебіту відомий як тромболізис. Фібринолітики розчиняють тромби, і їх застосовую при лікуванні тромбофлебіту глибоких вен, а в деяких випадках — тромбоемболії легеневої артерії.

Хірургічний порятунок: коли доречний?

Лікар може порадити хірургічний метод лікування недуги.
 
Розширені вени, які можуть бути причиною болю або рецидиву тромбофлебіту, видаляють хірургічним шляхом. Зазвичай операцію проводять амбулаторно через невеликі розрізи.
 
Видалення вен, стверджують лікарі, не впливає на кровообіг в ногах, оскільки транспортування додаткового об’єму крові беруть на себе більш глибокі вени. Ця процедура може проводитися і з косметичною метою. Після видалення хворих вен хворому рекомендують носіння компресійних панчіх.
 
Іноді застосовують такий метод лікування, як кава-фільтр. Він доречний у тих випадках, коли вживання антикоагулянтів неможливе. Метод полягає в тому, що в головну вену черевної порожнини (нижня порожниста вена) імплантується фільтр, що запобігає виходу тромбів iз вен ніг та їх переміщенняюдо легень. Зазвичай фільтр вводиться назавжди.
 
Іноді вирішенню проблеми сприяє видалення тромбів або шунтування. Хірургічне втручання необхідне для усунення тромбу, що блокує вени в області тазу або черевної порожнини. Для відновлення закупореної вени лікар може порекомендувати хірургічну операцію для шунтування вени або процедуру, яка називається ангіопластика, яка покликана відкрити просвіт вени. В ході процедури лікар вводить спеціальні трубки (стенти), завдяки яким вена залишатиметься прохідною. Після хірургічного втручання може знадобитися прийом препаратів, які розріджують кров.

Ходіть босоніж і не економте на... взутті

«Судинами нижніх кінцівок займаюся давно і щоразу, розмовляючи з черговим пацієнтом, переконуюся: люди не знають елементарних медичних істин і в переважній більшості байдуже ставляться до свого здоров’я, — розповідає хірург-флеболог Василь Капралов. — Ноги болять і в бідних, і в багатих. Адже рiч не в грошах, а в тому, що бракує елементарної культури. Тому нам потрібна не просто профілактика, а «диктатура профілактики». 
 
Лікар виробив п’ять порад для тих, хто хоче зберегти здоров’я ніг і уникнути важких діагнозів. 
 
Перше. Поцікавтеся, яка у вас спадковість. Якщо навіть у когось із дідусів чи бабусь в роду був варикоз, імовірність його повторення дуже велика. Не чекайте наближення цунамі, скоригуйте свій спосіб життя, виберіть професію, при якій не потрібно занадто перевантажувати ноги.
 
Друге. Якби ви знали, що серйозний провокатор варикозу — неякісне, неправильно підібране, а також старе, зношене взуття, то ніколи б не шкодували на нього грошей. Для постійного використання вибирайте неодмінно шкіряне взуття. М’яке, але з пружною підошвою і підбором, що не перевищує п’яти сантиметрів. П’ята повинна сидіти щільно, а пальці просторо. Уникайте пласкої підошви, яка не гнеться, «платформи».
 
Пам’ятайте: найбільше спотворює ноги постійне носіння тісного модельного взуття і кросівок, вони годяться тільки на нетривалий час. Інакше не помітите, як отримаєте плоскостопість. А це вже початок хвороби: всі, хто має плоскостопість, рано чи пізно отримують проблеми з венами. Не варто ходити в тонких чобітках у холодну пору року. Уникайте переохолодження ніг — воно фатально позначається на судинах. Улітку ж потрібне максимально відкрите взуття.
 
Третє. За ногами потрібно доглядати, як за обличчям. Мити вранці та ввечері теплою водою і обполіскувати холодною. Стежити, чи не вростає ніготь, чи немає «кісточок», а також характерного венозного візерунка, набряків. Важкість у ногах — перший тривожний дзвіночок. Адже набряк здавлює артеріальні судини, по яких у тканини потрапляє розчинений у крові кисень. Порушується живлення, і тканини починають відмирати. А це гангрена. Отож щойно помітили набряки — поспішайте зняти їх. Для цього добре підійдуть теплі (37 градусів!) ванночки з морською сіллю або содою.
 
Четверте. Використовуйте найменшу можливість для ходьби. Це — тренування для серця і судин. Сприймайте будь-які сходи як тренажер. Взагалі протягом дня бажано мати не менше години пішої ходи. Чергуйте сидіння і стояння. Якщо у вас сидяча робота, то хоча б раз на годину встаньте і пройдіться. А сидячи, давайте навантаження стопі, піднімаючи й опускаючи носок без відриву п’яти від підлоги.
 
Якщо ж робота стояча, то періодично сідайте хоча б на кілька хвилин. Навіть якщо у вас немає варикозу, прийшовши ввечері додому, ляжте ненадовго на ліжко з піднятими ногами. Таким чином ви неабияк допоможете не тільки нижнім кінцівкам, а й серцю.
 
П’яте. Полюбіть ходити босоніж. Використовуйте будь-яку можливість, аби зняти черевики і пройтися по піску, гальці, лісовій хвої. За літо підошви через нервові закінчення рецепторів можуть набиратися здоров’я на цілий рік. Не змарнуйте цього шансу.