Навiщо нам фiкцiя

24.02.2016
Питання українсько-російської газової співпраці сьогодні обговорюють не тільки мільйони українських споживачів, а також можновладці з уряду та адміністрації Президента. І питання в тому, чи потрібен нам російський газ: бути великою частиною російського газового ринку чи обійти його?

БУТИ...

...Оскільки Україна може втратити технологічну придатність та економічну ефективність своєї газотранспортної системи, а також наповнення бюджету коштами. Маю на увазі зниження технічної й виробничої потужності та продуктивності системи, а також місячне недоотримання до бюджету близько 100 мільйонів доларів доходів від транзиту газу.

...Оскiльки українські газові сховища можуть бути повністю заповнені дешевим російським газом, і це буде економічно вигідно Україні.

...Тому що «Газпром» тоді надасть Україні шипер-коди — інформацію про партії газу, які транспортуються газотранспортною системою України у країни Європи. Це, в свою чергу, допоможе Україні завершити укладання договорів про інтерконектори з сусідніми країнами ЄС.

...Це допоможе уникнути потенційних труднощів у відносинах з енергетичним ринком Європи, оскільки «Газпром» є мажоритарним (міноритарним) власником багатьох європейських енергетичних компаній. Понад те — потрібно взяти до уваги «газпромівських» лобістів.

...Оскільки російський газ є дешевшим, логістика, виходячи з географічної близькості, буває зручнішою. Україна не має достатньо коштів, аби купувати весь газ у Європи. Також українська газотранспортна система перебуває на етапі вдосконалення — відповідно до європейських вимог щодо реверсу газу. Тут маю на увазі й налагоджену систему інтерконекторів між Україною та країнами ЄС.

Зазначені пункти наводжу для того, щоб показати читачу, якими інформаційними шаблонами користуються всі проросійські лобісти...

Так, економічне обґрунтування чинної ситуації логічне — повне розірвання газових відносин із сусідом-окупантом потребує ще деякого часу. Це економічно. Стратегічно, і навіть вже, бути частиною їхнього газового ринку, це — фікція. Беручи до уваги національну гідність та геополітику — ми не будемо фінансувати державу, яка фінансує проти нас війну.

Виходячи з цього, чинні та майбутні політичні й урядові менеджери зобов’язані розробити економічну стратегію, щоб...

ОБІЙТИ російський газовий ринок...

...Оскільки в Україні система енергозбереження та енергоефективності постійно вдосконалюється. Міністерство енергетики та вугільної промисловості повинне ініціювати урядову програму для відкриття можливостей та скерування українських підприємств, які використовують енергетику (вугілля, газ) для свого виробництва, втілювати нові технології енергозбереження. І водночас стимулювати енергоефективність у домашніх господарствах.

...Тому що завершення запланованого проекту термінала скрапленого газу «LNG Україна» дасть можливість отримувати 10 мільярдів кубометрів газу щорічно. Президент Литви Даля Грибаускайте та литовський міністр енергетики Рокас Масюліс підкреслили, що «Литва давно готова поділитися досвідом будівництва LNG-термінала з Україною». Понад те — Литва вже надала перекладену з литовської мови на англійську технічну та юридичну документацію щодо будівництва LNG-термінала. Взірцевими є такі приклади переорієнтації газового ринку від Литви та Польщі: діяльність литовського LNG-термінала «Klaipeda LNG FSRU» стартувала 3 грудня 2014 року; польський LNG-термінал «LNG terminal in Swinoujscie» буде введений в дію в середині 2016 року, наразі проходить його тестування.

...Враховуючи перспективи національного виробництва газу, цікавим є факт, що національне виробництво у 1975 році сягнуло позначки у 68,1 мільярда кубічних метрів — це достойний аргумент на захист того, що Україна має можливості — і ресурсні, і технологічні — для збільшення національного виробництва. Середнє споживання газу в Україні є таким: домашні господарства плюс теплокомуненерго — близько 20 мільярдів кубометрів, промисловість — 20-25 млрд. куб.м. Сьогодні національне видобування газу є в середньому на позначці 18-20 мільярдів кубічних метрів. Як зазначається у проекті «Енергетичної стратегії України-2035», до 2035 року національне добування газу повинне сягнути позначки 42,1 мільярда кубічних метрів.

...Оскільки, використовуючи українські газові сховища ємністю понад 30 мільярдів кубічних метрів газу, можливість створення Східноєвропейського газового хабу в середньому може приносити дохід у бюджет розміром US $ 300-500 млн. на рік.

...Оскільки створення в Україні «Європейської регіональної енергетичної біржі» газу, нафти, електроенергії, зелених сертифікатів, квот на викиди CO2, відкриє перспективу залучення на український енергетичний ринок іноземних трейдерів, а також зробить його прозорим. Відповідно до чинної бізнесситуації, енергетична біржа повинна стартувати із торгівлі контрактами на газ.

...Тому що добування сланцевого газу є ще однією великою альтернативою, незважаючи на те, що проект було відкладено на деякий час, виходячи з політичних умов та екологічних пересторог.

Реалізація перспектив, про які я кажу, є викликом провести повну переорієнтацію українського енергетичного ринку, що вже відбувається завдяки діям нового менеджменту Міністерства енергетики.

Україна — могутня незалежна держава. І енергетично незалежною вона повинна бути також.

Микола ВОЙТІВ, стипендіат Erasmus-Mundus, засновник та голова ГО «Управління нової генерації», випускник Дипломатичної академії України