Кінець «вуличної демократії»

08.07.2015

Вірменська поліція у понеділок таки розібрала барикади на проспекті Баграмяна в Єревані. Як повідомляє вірменська служба Радіо «Свобода», це сталося за кілька годин до закінчення терміну ультиматуму, висунутого владі учасниками цілодобової акції протесту проти підвищення тарифів на електроенергію.

Нагадаємо, з 1 серпня тарифи мають зрости на 16 відсотків. Акція на проспекті Баграмяна тривала з 19 червня, а минулими вихідними її учасники висунули владі вимогу: до 21:00 понеділка, 6 липня, виконати бодай одну з їхніх основних умов. Загалом їх три: скасувати рішення Комісії з регулювання громдських послуг про підвищення тарифів на електроенергію; покарати тих, хто віддав наказ застосувати силу при розгоні демонстрації 23 червня; переглянути чинні тарифи на електроенергію в бік їх зниження.

У разі відмови президента Сержа Саргсяна виконати цей ультиматум мітингувальники обіцяли розпочати акцію «Крок уперед» і щодня просувати свої барикади на кілька метрів далі, в бік президентської адміністрації.

У відповідь уранці 6 липня поліція висунула свій ультиматум: або учасники акції протесту звільняють проспект самі, або їм «допоможуть» це зробити люди у формі. На те, щоб добровільно розібрати барикади, силовики дали кільком десяткам демонстрантів, які на той час залишалися в містечку протесту, 40 хвилин. І при цьому виставили поліцейський кордон між сміттєвими баками, з яких були побудовані барикади, й учасниками протесту.

Один із координаторів акції Давид Санасарян закликав поліцію дати протестувальникам час до 21:00, аби вони на вечірньому мітингу вирішили, що робити далі. Він наголосив, що вважає дії поліції провокацією і що відповідальність за наслідки цих дій нестиме влада країни.

Заступник керівника поліції Вірменії Унан Погсояні закликав учасників акції перенести її на прилеглу площу Свободи або залишитися протестувати на проспекті Баграмяна, але не на його проїжджій частині. Натомість кілька десятків протестувальників сіли на асфальт, співаючи патріотичні пісні та скандуючи «Ми — господарі своєї країни!» й інші гасла.

Після того як поліцейські розібрали барикади, демонстранти залишалися на проїжджій частині проспекту, незважаючи на заклики силовиків. Вірменська поліція спецзасобів для розгону акції не застосовувала. Спершу 46 учасників мітингу затримали, але невдовзі відпустили.

Учора активісти вирішували, чи продовжувати протест. На площі Свободи мітингувальники провели ніч після розгону, розстеливши ковдри на сходах Театру опери і балету, залишалося кілька десятків осіб. У малому центрі Єревана сконцентрувалися сили поліції та спецтехніка. Зокрема, на прилеглих до площі Свободи проспектах Маштоца та Баграмяна і площі Франції стояли водомет, автозаки й автомобіль із колючим дротом.

А ТИМ ЧАСОМ...

Комісія Південного військового округу розпочала раптову перевірку бойової готовності російської військової бази, що дислокується в Республіці Вірменія, повідомляє «Новоє врємя» з посиланням на міністерство оборони РФ. Протягом раптової перевірки комісія вивчить готовність чергових сил авіаційної частини в Еребуні і військової бази в Гюмрійському гарнізоні до виконання завдань із приведення в бойову готовність. «Особливу увагу буде приділено питанням практичних дій із підйомом по тривозі й виходом підрозділів бази в зазначені райони, з подальшим виконанням навчально-бойових завдань на високогірних полігонах Камхуд і Алагяз», — зазначається в повідомленні прес-служби МО РФ. За діями піднятих по тривозі підрозділів буде вестися відеоспостереження за допомогою безпілотників комплексу «Наводчик-2».

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>