Гарячі Балкани

14.05.2015

Поліцейська спецоперація, що відбулася 9 травня в македонському місті Куманово і завершилася загибеллю 22 людей (восьми поліцейських і 14 албанських бойовиків), переростає в урядову кризу. Як повідомляє «Євроньюз», у відставку були змушені піти міністр внутрішніх справ Македонії Гордана Янкуловська, голова розвідки Сашо Міялков та міністр транспорту Міле Янакієвський.

Тим часом опозиція вимагає відставки і прем’єр-міністра Ніколи Груєвського. Від опозиціонерів дедалі частіше лунають звинувачення, що перестрілка в Куманові була підлаштована самою владою, щоб відвернути увагу від гучних корупційних скандалів та звинувачень уряду у прослуховуванні політичних опонентів, які лихоманять Македонію кілька останніх місяців.

Натомість уряд наполягає, що спецоперація нейтралізувала терористів із колишньої Армії звільнення Косова. Серед загиблих албанців є також іноземці — бойовики з цієї частково визнаної світом держави. У перестрілці, яка тривала більше 30 годин, принаймні 37 людей було поранено. При цьому 30 членів озброєної групи силовикам вдалося заарештувати.

«Поліція перешкодила скоординованим терористичним атакам у різних частинах країни, що могли викликати серйозну дестабілізацію, хаос і страх», — сказав після надзвичайного засідання Ради національної безпеки Македонії президент країни Георге Іванов.

Куманово, друге за кількістю населення місто країни, надалі нагадує зону бойових дій. Сотні мешканців були змушені покинути свої будинки, так само як і під час громадянської війни між македонськими силами безпеки та албанськими бойовиками в 2001 році. Тоді все завершилося мирною угодою, що надала албанській громаді більше прав. Але міжетнічним відносинам між македонцями та албанською меншиною, яка становить близько чверті від 2 мільйонів населення балканської країни, було завдано непоправної шкоди.

Лідер опозиційного Соціал-демократичного союзу Зорян Заєв оголосив про початок бойкоту парламенту і закликав своїх прихильників виходити з протестами на вулиці. У македонській столиці Скоп’є вже відбулася перша антиурядова акція. Найбільшу загальнонаціональну маніфестацю заплановано на найближчу неділю. Головна вимога її учасників — відставка уряду.

Посли США, Європейського Союзу, ОБСЄ та НАТО у спільній заяві закликали лідерів Македонії «зібратися й розпочати діалог з усіх питань, які стоять перед країною, у тому числі тривалої політичної кризи». А лідери країн регіону застерігають, що македонська криза може перекинутися на всі Балкани.

У МЗС Росії, з іншого боку, заявили про свою підтримку уряду Груєвського та звинуватили опозицію і громадські організації в спробі дестабілізувати ситуацію. Груєвський є пропутінським політиком і також звинувачує соціал-демократів у співпраці з неназваними «іноземними спецслужбами», щоб дестабілізувати ситуацію в Македонії. Правляча партія неодноразово звинувачувала деякі недержавні організації та окремих активістів у роботі на іноземні інтереси. «Обурення» Москви може свідчити, що вона сама причетна до розпалювання вогню на Балканах, щоб відвернути увагу Заходу від її дій в Україні.

У зв’язку з останніми подіями прем’єр-міністр Албанії Еді Рама відклав свій запланований на 14 травня візит до Македонії.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>