Ворог у домі

01.04.2015

Шпигунська діяльність Росії у Литві минулого року стала більш агресивною, переважно з огляду на рішучу позицію Вільнюса щодо російської агресії в Україні. Відповідні висновки опубліковано у звіті литовського Департаменту безпеки держави (ДБД). Згідно з цим аналізом, третина російських дипломатів, що працюють у Литві, пов’язана з російською розвідкою.

Минулого року з Литви вислали трьох російських шпигунів. Серед них — генерального консула Росії у Клайпеді Володимира Малигіна, який, використовуючи свою посаду, підтримував контакти з міською владою, російськими громадськими організаціями та керівництвом стратегічних литовських підприємств для здобуття державних таємниць Литви.

За даними ДБД, росіян особливо цікавлять енергетичні проекти, а також намагання литовської влади створити незалежний газовий ринок країн Балтії. У звіті наголошується, що екстремістські проросійські організації в Литві не є численними чи впливовими, але за відповідної військової підтримки можуть стати небезпечними. Також зазначається, що Росія намагається посилити свої впливи в країні, використовуючи для цього російськомовне населення та лідерів російських організацій.

У сфері посиленої уваги Москви також перебувають школи Литви з російською мовою викладання. У звіті ДБД наголошується, що учнів таких шкіл заохочують до виїздів на безкоштовні курси в Росію. На думку литовських спецслужб, такі учні чи студенти у майбутньому можуть стати потенційними працівниками російської розвідки в Литві і впливати на внутрішні процеси у цій країні.

Окрему увагу у звіті приділено російськомовним ЗМІ, які діють у Литві, вказуючи, що вони є безпосередніми провідниками російської інформаційної політики.

Буквально через кілька годин після публікації звіту російські хакери атакували литовський інтернет-портал, який висвітлює операції КДБ. І розмістили там фальшивий матеріал про те, що президент Литви Даля Грібаускайте нібито була агентом цієї радянської спецслужби під псевдо «Магнолія». А завербували її під час навчання у Ленінграді. Ця провокація також розглядається як підлий удар по політику, що займає чітку проукраїнську позицію.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>