Коли диктатор — союзник

23.12.2014
Коли диктатор — союзник

З Олександром Лукашенком у Петра Порошенка останнім часом відносини помітно тепліші, ніж у них обох — із Володимиром Путіним. (з сайту svoboda.org.)

Росія, зусиллями свого єдиного й беззаперечного лідера Володимира Путіна, втрачає навіть найближчих союзників. Що вже там казати про якусь Кубу, яка минулого тижня підклала Москві свиню, вперше за понад півстоліття примирившись зі США, якщо навіть соратники по Митному союзу — Білорусь і Казахстан — відкрито заявляють про підтримку України. У якій лідери обох держав запевнили нашого Президента Петра Порошенка особисто, один за одним завітавши до Києва.

Хоча, знову-таки, винуватити кремлівському лідеру нема кого, окрім самого себе.

Першим до української столиці наприкінці минулого тижня заїхав білоруський «бацька» Олександр Лукашенко. «Останній диктатор Європи» вочевидь зацікавлений у тому, щоб Київ «замовив за нього слівце» перед Брюсселем. Це в жодному разі не означає, що у ставленні до демократичних цінностей Лукашенко змінився — опозицію в Білорусі гноблять, як і раніше, й навіть більше — днями в країні заблокували всі опозиційні та навіть просто нейтральні до влади сайти.

Але з Москвою «бацька» таки розсварився — після минулорічних проблем із постачанням енергоносіїв Росія спробувала поставити Мінськ «на місце», заблокувавши торгівлю продовольчими товарами. Хоча після запровадження санкцій з боку Заходу саме Білорусь була єдиною надією російських гурманів, реекспортуючи на територію РФ норвезькі креветки, польські яблука, французькі сири та інші заборонені розпорядженням Путіна іноземні делікатеси з етикетками «зроблено в Білорусі».

Як заявив під час переговорів делегацій України та Білорусі в розширеному складі (у рамках візиту Лукашенка) Петро Порошенко, Україна може й навіть зацікавлена сприяти розвитку відносин Білорусі з країнами ЄС у рамках «Східного партнерства».

За його словами, йдеться «про механізми взаємовигідного використання технологій, законодавства, фінансових ресурсів у різних рівнях партнерства, починаючи від інтегрованого управління і завершуючи енергоефективністю».

Також Президент зазначив, що Україна «не допускає падіння товарообігу з Білоруссю і навіть забезпечила його зростання».

У свою чергу Лукашенко наголосив, що Білорусь «буде надійним, чесним партнером України як у політичних, так і в економічних питаннях». «Ми абсолютно прозорі. Ви на нас повністю можете розраховувати», — запевнив «бацька».

Загалом лідери держав підсумували, що мають широкий спектр питань розвитку співробітництва, координації дій у міжнародних організаціях, безпековій сфері тощо. І в протистоянні з Росією?

Так чи інак, Лукашенко, який забезпечив посередництво з російським агресором у «Мінських переговорах», судячи зі слів Порошенка, вкотре підтвердив «чітку позицію» Білорусі щодо суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України.

Президент Білорусі, зі свого боку, відзначив зростання товарообігу з Україною, незважаючи на складну ситуацію на Донбасі. «У нас сьогодні стовідсотково оплачені всі наші контракти — більше із жодною країною такого в нас немає!» — наголосив Лукашенко. І запевнив, що «Білорусь завжди була на стороні миру в Україні й готова і надалі сприяти проведенню мирних перемовин, в яких Мінськ виступатиме нейтральним майданчиком». «Я щиро хочу, щоб в Україні був мир і все було добре», — заявив глава Білоруської держави.

А ТИМ ЧАСОМ...

Білорусь домовилася з Росією фіксувати ціни на експортовані продовольчі продукти до цієї країни в доларах. Про це в суботу, напередодні візиту Олександра Лукашенка до Києва, повідомив журналістам у Раді міністрів РБ заступник прем’єр-міністра Михайло Русий. «Ми домовилися, щоб ціни на продукцію, яку ми плануємо на експорт до Росії, були фіксовані в доларах за фактом передоплати за курсом Центробанку РФ. Російська сторона згодна — так зручно працювати, не треба щодня розглядати контракти і не треба піддавати один одного якимось сумнівам», — зазначив віце-прем’єр.

Раніше Олександр Лукашенко зажадав від уряду Білорусі вести розрахунки з Росією в доларах або євро. Адже Москва вже давно бере з Мінська плату за свої енергоносії у твердій валюті, тоді як сама раніше платила за білоруську продукцію рублями. Тепер уже — зовсім «дерев’яними»...

Окрім того, митні органи Білорусі перекрили транзит до Росії електроніки з Калінінградської області.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>