«Містраль» відпливає в туманну даль

15.10.2014
«Містраль» відпливає в туманну даль

Поки що обидва «Містралі» залишаються у Франції.

Франція не віддасть Росії замовлені нею гелікоптероносці «Містраль» доти, доки на Донбасі триватиме війна. Відповідну заяву позавчора на брифінгу в Парижі зробив офіційний представник французького МЗС Ромен Надаль, відповідаючи на ультиматум, який наприкінці минулого тижня висунуло зовнішньополітичне відомство Росії. Там зажадали негайного виконання контракту або сплати «неустойки».

«Щодо «Містралів», то президент (Франції Франсуа Олланд) визначив нашу позицію. Контракт був укладений 2011 року, під час президентства Ніколя Саркозі. Це правило: якщо контракт підписаний, треба його виконувати. Але очевидно, що він не може бути виконаний, оскільки з одного боку припинення вогню не дотримується, а з іншого — політичне рішення заперечується», — наголосив Надаль.

Нагадаємо, згідно зі згаданим контрактом, Франція мала передати Росії перший із двох гелікоптероносців класу «Містраль», який клієнт уже встиг назвати «Владивостоком», 1 листопада цього року (це дата запланованої раніше урочистої церемонії передачі в Санкт-Петербурзі, а прибути до Росії корабель мав іще в жовтні). Другий корабель — «Севастополь» — мав прийти замовнику у 2015-му. Загарбавши Крим, росіяни нібито навіть почали готувати для нього великий причал у порту однойменного «города русскіх моряков».

Коли після анексії українського півострова й розгортання бойових дій на сході України від Москви відвернувся увесь цивілізований світ, Париж довго пручався і заявляв, що контракт на постачання «Містралів» не підпадає під санкції ЄС щодо Росії. Адже, мовляв, був підписаний іще до їх запровадження. Насправді ж, були переконані аналітики, французи просто не хотіли втрачати ласий шматок — 1,2 мільярда євро, які замовник мав заплатити за збудовані кораблі.

Цю позицію Єлисейського палацу жорстко критикували всі партнери по НАТО, а конгресмени США навіть виступили з пропозицією до Північноатлантичного Альянсу викупити «Містралі» у Франції, аби ті не дісталися агресивному Кремлю. А з Варшави неоднозначно натякнули на те, що, не відмовившись від постачання надсучасних військових кораблів агресору, французи можуть втратити надзвичайно вигідний контракт на модернізацію польської армії — аж на 6 мільярдів євро.

І зрештою французи здалися, заявивши, що відкладають виконання контракту. Спершу — на місяць (очевидно, в наївному сподіванні, що за цей час Путін схаменеться і на Донбасі справді настане мир). Потім стало очевидно, що до реального перемир’я далеко, і в Парижі знехотя почали заводити розмову про чергову відстрочку. Тепер же, судячи з усього, відстрочка стала безстроковою: «доки ситуція на Донбасі не заспокоїться» — це може бути дуже надовго…

Росія, яка активно намагається продемонструвати світові, як великій ядерній державі «начхати» на «оці ваші» санкції, після перших заяв Парижа про відтермінування вдала, що «сто років нам снилися ваші «Містралі». Віце-прем’єр-міністр РФ Дмитро Рогозін в ефірі програми «Недільний вечір із Володимиром Соловйовим» навіть заявив, що французькі гелікоптероносці взагалі не підходять для використання в російському кліматі. «Ми чудово могли б узагалі обійтися без цього контракту, оскільки тепер маємо можливість крупноблочної збірки таких кораблів. Наші корабели авіаносці збирають, а десантний корабель — це набагато простіша конструкція», — похвалився Рогозін. І додав, що оскільки кормові частини кораблів зібрані на Балтійському заводі в Петербурзі, то «якщо вони хочуть залишити кораблі собі, ми будемо змушені відідрати корму».

Але днями МЗС Росії в ультимативній формі закликав Францію все ж визначитися з угодою щодо «Владивостока». Й або надати корабель, який стоїть у французькому порту Сен-Назер повністю готовий і вже навіть «випробуваний» російськими військовослужбовцями в умовах тренування, в обумовлений контрактом термін, або повернути гроші.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>