Старі образи — хронічний стрес…

14.10.2014
Старі образи — хронічний стрес…

Не дозволяйте скиглію порушувати вашу душевну рівновагу. (з сайта img.lady.ru.)

Фізичне здоров’я залежить від психічної рівноваги: від здатності людини адекватно реагувати на різні життєві ситуації, абстрагуватися від дрібниць, які псують настрій і негативно впливають на психологічний стан. Американський психолог Тревіс Бредбері тривалий час аналізував, що допомагає людині зберігати спокій, а відтак — досягти успіху в житті. І зрештою дійшов висновку: секрет — у правильному керуванні власними емоціями. Своїми висновками і міркуваннями він поділився в книзі «Емоційний інтелект», яка набуває дедалі більшої популярності. Що ж повинна розуміти, до чого прагнути людина, яка хоче залишатися спокійною, стриманою, зберігати контроль над собою? Бредбері розклав своє бачення психологічної гармонії на дев’ять «сходинок». Отже…

1. Нікому не дозволяйте обмежувати свою радість

Якщо ви порівнюєте своє життя, свої досягнення зі здобутками інших людей, ви не є господарем власного щастя, — переконаний американський психолог. А коли почуваєтеся задоволеними власними досягненнями, то жодні оцінки недоброзичливців не стануть на заваді вашій радості. Звісно, важко залишатися емоційно байдужим до того, як інші люди реагують на вас, що думають про ваші звершення. Однак до думок тих, хто вас оточує, слід ставитися з певною недовірою, переконаний Бредбері. Таким чином ваша самооцінка завжди йтиме від вас, вам її не нав’язуватимуть люди, якi заздрять і не здатні порадіти за інших. «Незалежно від того, що інші думають про вас, одне залишається безперечним: ви ніколи не буваєте настільки чудовим або таким недолугим, як вам про це говорять», — стверджує автор книги.

2. Вас образили? Це не ваші проблеми

Для психологічної рівноваги важливо навчитися швидко пробачати образи. Це зовсім не означає — забути. Простити — це відпустити те, що вже відбулося, аби мати змогу рухатися далі. Ніхто не каже, що кривднику варто дати другий шанс. Важливіше зрозуміти: людина, яка завдала вам прикрощів, помиляється. Але аналізувати її помилки, риторично запитуючи себе «Чому він зі мною так?», — марна витрата часу. Це — не ваші проблеми. Краще подумайте над тим, як у майбутньому вбезпечити себе від подібних ситуацій.

3. Не «тупіть» аргументи
в конфлікті

Миттєва перемога в ситуації — доволі сумнівний привід для тріумфу. Конфлікт часто породжує безконтрольну хвилю емоцій, як наслідок — можете більше втратити, ніж здобути. Розберіться зі своїми емоціями в спокійній обстановці. І якщо вирішите, що ваші аргументи справді варті того, аби стояти на своєму, — доводьте свою правоту, але без надмірної нервової напруги.

4. Досконалість — міф

Як часто помиляються ті, хто прагне досягти досконалості будь-якою ціною! Насправді досконалість — недосяжна, і якщо ви знехтуєте цією істиною, то марнуватимете свої емоції, стикаючись із розчаруванням, оплакуючи нереалізовані шанси, тероризуючи себе думками про те, що ви могли б зробити краще, але не зробили. Чи не краще просто насолоджуватися тим, чого таки вдалося досягти?

5. Не живіть минулим

Навчіться сприймати поразки по-філософськи, радять психологи. Не треба кожну невдачу сприймати як пересторогу, що досягти кращого результату ви просто не в змозі. Успіх залежить від здатності працювати в умовах невдач. Аби чогось досягти, необхідно зважитися на певний ризик. Бо коли ви живете минулим — минуле стає вашим теперішнім. І заважає рухатися вперед.

6. Не зациклюйтеся на проблемах

Те, на чому ви концентруєте свою увагу, визначає ваш емоційний стан. Якщо надмірно зосереджуєтесь на проблемах, з якими зіткнулися, то підтримуєте в собі негативні емоції. Відтак стрес знижує вашу активність. А варто зосереджуватися на діях, які допоможуть вам змінити на краще і себе, і обставини. Не зациклюйтеся на проблемах, значно ефективніше сконцентруватися на вирішенні цих проблем.

7. Скажіть скигліям «ні»

Є люди, які постійно нарікають на життя, загрузли у власних проблемах. Вони ніби «смакують» прикрощі, і не в змозі розібратися у причинах своїх невдач. Але якби ж то все цим тільки й обмежувалося. Скиглії прагнуть, аби й інші приєдналися до їхнього ниття, адже у компанії «вічно засмучені» почуваються значно краще. Проте для чого це вам? Ви не хочете, аби вас вважали черствим, байдужим, і тому витрачаєте свій час, вислуховуючи скигліїв? Навіть якщо це так, не забувайте: існує тонка межа між вислуховуванням вдячного скиглія і участю в його негативних емоціях. Встановіть для себе цю межу, і віддаляйте від себе скиглія тоді, коли це потрібно. Міркуйте тверезо: якщо людина поруч із вами курить, ви ж не будете сидіти поряд увесь день, терпляче вдихаючи дим? Ви зробите все, аби дистанціюватися від курця. Зі скигліями слід робити так само. Є чудовий спосіб зупинити потік чужого ниття. Просто запитайте у скиглія, як він збирається вирішити свою проблему. У відповідь ваш співрозмовник або заспокоїться, або поверне розмову в інше — продуктивніше — русло.

8. Не тримайте зла

Негативні емоції, які приходять разом з образою, насправді є реакцією на стрес. Психологи кажуть, що людина в такій ситуації перемикається в режим «бий або біжи». Коли загроза справді серйозна, така реакція має важливе значення для того, аби вижити. Однак коли ви так реагуєте на якусь давню образу, це може мати руйнівні наслідки для вашого здоров’я. Дослідники з Університету Еморі (США) встановили, що постійний стрес завжди супроводжують високий тиск і хвороби серця. Якщо ви затамували якусь образу — ви тримаєте в собі стрес. Уникайте таких ситуацій за будь-яку ціну. Уміння прощати старі образи дозволить відчути себе краще — прямо тут і зараз. Це — надійний підмурівок здоров’я.

9. Не кажіть «так», доки насправді цього не захочете

Учені Каліфорнійського університету в Сан-Франциско провели дослідження, результати якого підводять до думки: чим важче вам сказати комусь «ні», тим сильніше ви потерпатимете від стресу і депресії. Нездатність сказати «ні» — справді серйозна проблема багатьох. «Ні» — це сильне слово, не бійтеся його вживати. Не намагайтеся заховатися за фразами «я не думаю, що можу», або «я не впевнений». Якщо ви кажете «ні» новим проханням, то маєте змогу дотримати слова, успішно виконати взяті зобов’язання і почуватися впевнено.