Оновлений ГЕРБарій

07.10.2014

У Болгарії позавчора вже вдруге за останні 16 місяців відбулися дострокові парламентські вибори. За результатами підрахунку 99,96 бюлетенів, які вчора оприлюднив болгарський Центрвиборчком, лідирує консервативна партія «Громадяни за європейський розвиток Болгарії» (ГЕРБ) на чолі з екс-прем’єр-міністром Бойком Борисовим. Цю політичну силу підтримали 32,6% виборців.

На другому місці — правляча дотепер Болгарська соціалістична партія, яка відстала від лідера більш ніж удвічі й набирає 15,4% голосів.

Загалом у парламент потрапили вісім партій, які розподілять між собою 240 депутатських мандатів. 6,8 мільйона мешканців Болгарії з правом голосу могли обирати з-поміж 18 партій та семи коаліцій і трьох незалежних кандидатів. Серед 6047 кандидатів налічувалося 98 агентів колишніх комуністичних спецслужб, адже законодавство Болгарії не забороняє виконувати публічні функції після добровільного зізнання у співпраці з комуністичним режимом.

Незважаючи на переможний результат, у ГЕРБ не приховують розчарування тим, що партії не вдалося здобути самостійну більшість у парламенті, і для створення коаліції доведеться з кимось домовлятися. Борисов уже заявив, що готовий створити коаліцію з будь-якими політичними партнерами, хоча й можливості формування уряду меншості винятково на базі своєї партії поки не відкидає.

У часи перебування Борисова главою уряду в 2009—2013 роках ГЕРБ утворив коаліцію з Рухом за права і свободи, політичною силою турецької меншини. Але саме члени уряду від цієї політичної сили зарекомендували себе як найбільш корумповані, що стало одним із вирішальних чинників у відстороненні їхньої коаліції від влади.

На нинішніх виборах Рух за права і свободи набирає 14,8% голосів і видається природним коаліційним партнером «Громадян за європейський розвиток». Та чи вибачить Борисов туркам їхні попередні провини? Багато оглядачів схильні поставити на правоцентристський «Реформаторський блок», який фінішував на виборах із результатом 8,9% голосів і також цілком може скласти ГЕРБ компанію в коаліційному уряді.

Хай там як, уже зараз очевидно, що коаліційні переговори будуть дуже тяжкими. Якщо нову більшість та уряд сформувати не вдасться, доведеться провести ще одні позачергові вибори. Для й без того нестабільної економіки Болгарії це буде новим ударом, тому Борисов закликав інші партії сісти за стіл переговорів та знайти спільне рішення.

За останні 26 місяців у результаті масових протестів у Болгарії пішли у відставку два уряди. Однією з причин розбрату в болгарському політикумі стала підтримка соціалістичним кабінетом Пламена Орешарського будівництва Росією газопроводу в обхід України «Південний потік», який заборонив Євросоюз. До речі, Борисов уже заявив, що його уряд продовжить реалізацію цього проекту винятково в тому разі, якщо ЄС «дасть добро».

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>