Самі собі — санкції...

08.08.2014

«Володимир Путін подумав, подумав... і вирішив теж запровадити санкції проти Росії». У цьому анекдоті, який у соціальних мережах назвали «жартом дня», насправді не така й велика частка жарту. Образившись на світ, який не оцінив його «миротворчих» намірів щодо України, президент Росії підписав указ про заборону ввезення в країну продуктів харчування з тих держав, які застосували санкції проти РФ.

А й справді — навіщо вигадувати якихось плодожерок, що нібито причаїлися в польських яблуках, небезпеку сказу від новозеландської яловичини чи ще якусь заразу в молокопродуктах з країн Балтії. Адже й так усім було зрозуміло, що насправді заборона імпорту відповідних товарів була пов’язана винятково зі «страшною помстою» у відповідь на санкції. Тепер маски скинуто: своїм указом від 6 серпня Путін чітко заборонив або обмежив «здійснення зовнішньоекономічних операцій, що передбачають ввезення на територію Російської Федерації окремих видів сільськогосподарської продукції, сировини і продовольства, країною походження яких є держава, яка прийняла рішення про введення економічних санкцій відносно російських юридичних та (або) фізичних осіб чи приєдналася до такого рішення».

Нагадаємо, санкції проти Росії запровадили всі держави Євросоюзу, Швейцарія, Норвегія, США, Канада, Японія, Австралія тощо.

Іще раніше Москва заборонила ввезення багатьох продуктів з України — плодоовочевої продукції, рибних консервів, соняшнику, сої тощо. І це, очевидно, ще не кінець.

Звісно, до того, що росіянам доведеться харчуватися самою лише ріпою та своїм дорогоцінним газом, справа навряд чи дійде. Попри занепад сільськогосподарської галузі, на величезних просторах РФ іще вирощують корисні культури. Та й держави, які Путіна не надто засуджують чи навіть підтримують, залюбки заповнять нішу заборонених товарів. Так, свій захват від перспективи завалити російський ринок «молочкою», картоплею та іншою провізією вже висловила Білорусь. «Для нас це клондайк!» — констатував заступник міністра сільського господарства і продовольства республіки Леонід Маринич.

Мабуть, шанувальникам італійської оливкової олії, грецьких маслин, норвезьких креветок чи французьких сирів буде тяжко відмовитися від улюблених продуктів. Але, зрештою, мільйони російських громадян таких делікатесів ніколи й не куштували. А ті, хто може собі їх дозволити, і з-за кордону привезуть. Звісно, якщо ще мають можливість туди потрапити, на відміну від олігархів із «чорного» списку санкцій.

Зате з улюбленим шотландським віскі чи італійським «К’янті» прощатися поки не доведеться: у списку забороненого імпортного продовольства, який, за інформацією газети «Коммєрсант», уже розробив російський уряд, алкогольні напої наразі не значаться. Виняток можуть зробити також для дитячого харчування та деяких інших товарів.

Як запевняють джерела в уряді, Росія готова до позовів у рамках Світової організації торгівлі. У Кремлі розраховують на те, що низька швидкість ухвалення рішень у СОТ дасть російським аграріям кілька років «запасу», протягом яких вони підготуються й після скасування окремих рішень уряду в судовому порядку будуть готові конкурувати з постачальниками з ЄС.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>