Поганий приклад

13.06.2014
Поганий приклад

Це фото з Майдану розміщене на обкладинці звіту «Фрідом хаус». (Олега МАЦЕХА.)

Росія відіграє ключову роль у занепаді демократії на пострадянському просторі. Як повідомляє «Німецька хвиля», такого висновку дійшли автори щорічного звіту «Держави перехідного періоду-2014», який учора оприлюднила міжнародна правозахисна організація «Фрідом хаус».

«Нинішня криза в Україні привернула світову увагу до гострої ідеологічної та політичної роздільності між Європою, яка діє згідно з демократичними принципами, та Євразією, де близько чотирьох із п’яти людей живуть при авторитарному режимі», — йдеться у звіті.

Правозахисники проаналізували ситуацію з демократією у 29 країнах пострадянського простору, Балкан, Східної та Центральної Європи. «Події 2013 року демонструють, що режим у Росії слугував прикладом для наслідування іншим авторитарним лідерам — навіть у тих країнах, де влада була жорстокішою й нетерпимішою, ніж російська», — констатує директор проекту Сильвана Хабданк-Колачковська. За її словами, велику роль у негативному впливі Росії на сусідні з нею країни відіграло ухвалення закону про заборону «гей-пропаганди» та про реєстрацію неурядових організацій як «іноземних агентів». Нагадаємо, йдеться ще про 2013 рік.

Загальний рівень демократії експерти «Фрідом хаус» оцінюють за семибальною шкалою, де 1 бал означає найкращий показник, а 7 — найгірший. Згідно з цими оцінками, 13 із охоплених рейтингом країн є повністю або частково демократичними (Словенія, Естонія, Латвія, Польща, Чехія, Литва, Словаччина, Угорщина, Болгарія, Румунія, Сербія, Хорватія та Чорногорія).

Шість наразі віднесено до «перехідних режимів»: Македонію, Албанію, Боснію і Герцеговину, Грузію, Молдову та Україну, яка з 4,93 бала посідає в цій підгрупі останнє місце.

Решта десять пострадянських держав — частково або повністю авторитарні. До перших належать Косово, Вірменія та Киргизстан, а безсумнівно авторитарними режимами укладачі рейтингу назвали Росію, Таджикистан, Казахстан, Азербайджан, Білорусь, Туркменістан та Узбекистан.

На думку експертів організації, певний прогрес продемонстрували Косово, Албанія та Грузія, які отримали вищі оцінки порівняно з попереднім роком. Це пов’язано з покращенням виборчих процесів та мирною передачею влади. Але проілюстровано звіт фотографіями з українського Майдану.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>