Міг би стати великою людиною...

27.05.2014
Міг би стати великою людиною...

Через хворобу очей Ярузельський завжди ходив у темних окулярах.

Минулої неділі пішов із життя екс-президент Польщі Войцех Ярузельський. На початку травня 90-річний генерал (6 липня йому виповнився б 91) переніс операцію після інсульту, після чого не приходив до тями.

Найбільшу увагу світової спільноти Ярузельський привернув 13 грудня 1981 року, коли оголосив про запровадження у Польщі воєнного стану. Наслідки цього рішення переслідували його все життя. На початку 1980-х років комуністичний режим у Польщі постав перед необхідністю рахуватися з потужним робітничим рухом, ядро якого сформувалося на Гданській судноверфі. Ядром цього руху стала перша некомуністична профспілка у Польській Народній Республіці — «Солідарність» на чолі з електриком Лехом Валенсою, досвідченим профспілковим діячем і організатором численних робітничих страйків. Ярузельський опинився перед дилемою — або самому «залізною рукою» вирішити проблему, або очікувати на інтервенцію радянських військ. Він обрав перше.

У грудні 1980 року генерал Ярузельський, який суміщав посади командувача Війська польського, прем’єр-міністра Польщі й генсека Польської об’єднаної робітничої партії, оголосив «Солідарність» та інші незалежні профспілки поза законом, а їхніх лідерів було заарештовано. Армія взяла ситуацію в країні під свій повний контроль.

Під час воєнного стану загинуло понад 50 людей, близько 10 тисяч зазнали репресій. Та попри те, що Ярузельський розпочав терор у власній країні, саме він після початку горбачовської «Перебудови» пішов на діалог з опозицією. У грудні 1990 року «Солідарність» знову легалізували, а в Польщі вперше відбулися вільні президентські вибори. Ярузельський був змушений передати владу своєму політичному опонентові Валенсі.

У посткомуністичний період генерал робив спроби відстояти своє добре ім’я. У мемуарах та інтерв’ю він запевняв, що саме запровадження воєнного стану дало Польщі змогу уникнути прямого військового втручання з боку СРСР, наслідки якого могли бути катастрофічними. На початку Другої світової війни родина Ярузельських зазнала радянських репресій — 1941-го року її було депортовано до південно-західного Сибіру, де батько Войцеха помер у трудовому таборі. Сам майбутній генерал був змушений працювати у вугільних шахтах Караганди в Казахстані, звідки «виніс» невиліковну хворобу спини та очей. Незважаючи на це, 1943 року він вступив до польського підрозділу в складі Червоної армії, брав участь у битві за Берлін у травні 1945-го й закінчив війну у званні лейтенанта.

У 2007 року Ярузельському було пред’явлено офіційне обвинувачення у зв’язку з рішенням про запровадження воєнного стану. Також він мав відповісти за те, що наказав стріляти у маніфестантів 1971 року, коли був міністром оборони. Втім оголошення вироку так і не відбулося. У березні 2011 року в Ярузельського діагностували онкологічне захворювання. 1943 році він вступив до польського підрозділу в складі Червоної армії, брав участь у битві за Берлін у травні 1945-го і закінчив війну в званні лейтенанта. Завжди намагався зробити все для своєї країни. Перший демократично обраний президент Польщі Лех Валенса сказав про свого попередника: «В іншу епоху Ярузельський міг би стати великою людиною, але він належав до нещасливого покоління. Я можу визнати, що під час наших особистих зустрічей він був зовсім іншою людиною: розслабленою, симпатичною і дуже інтелігентною. Він не пасував до образу комуністичного функціонера».

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>