Ні спокою, ні сну...

20.05.2014
Ні спокою, ні сну...

Своєчасний візит до лікаря — найкраща профілактика чоловічих недуг. (з сайту chudopredki.ru.)

Аденома простати не просто дошкуляє здоров’ю чоловіка — вона здатна перетворити життя на муку. Які причини провокують це поширене чоловіче захворювання, чому його нереально вилікувати докорінно, але можливо приборкати на початковій стадії, і як убезпечити себе від розвитку недуги? Спробуємо з’ясувати основні моменти у фахівців.

Секс тут ні до чого?

— Головний симптом доброякісної гіперплазії передміхурової залози (саме так медичною мовою називають аденому простати) — часті, іноді до десяти разів, позиви до сечовипускання за ніч, — пояснює доктор медичних наук, професор, керівник клініки сексопатології і андрології Інституту урології АМН України Ігор Горпинченко. — Переривчастий, в’ялий, тонкий струмінь сечі, відчуття неповного випорожнення сечового міхура — також промовисто вказують на можливий діагноз. Однак підтвердити чи спростувати його зможе лише фахівець, провівши УЗД простати, дослідивши відхилення в сечовипусканні. Обов’язково слід здати аналіз крові на онкологічний маркер — на жаль, аденома нерідко поєднується з раком простати. Тому чоловікам, старшим 45 років, не раджу ігнорувати таке обстеження.

Коли чоловік помічає в себе всі названі симптоми, а також домішки крові в сечі (вони з’являються не завжди, але найчастіше свідчать про запальні процеси в сечовому міхурі), йому потрібно звернутися до лікаря-уролога чи андролога. Також консультації фахівця не уникнути, якщо є зміни в аналізах сечі, коли вона втратила прозорість, змінила колір, а в аналізах крові є відхилення в показниках еритроцитів і лейкоцитів.

Ніктурія (нічні сечовипускання) завдає багато прикрощів і чоловіку, і його близьким. Після численних нічних прокидань чоловік не може добре відпочити, відтак погано почувається, стає дратівливим, йому важче сконцентруватися на прийнятні важливих рішень. Звісно, це може позначитися на стосунках із родичами, друзями, колегами

Фахівці пов’язують розвиток аденоми простати з віковими змінами в організмі чоловіка. Як правило, йдеться про гормональні порушення, які дуже часто запускають механізм захворювання. Інша причина недуги — спадковість. Частіше аденома простати виникає в тих чоловіків, чиї батьки чи родичі мали таку ж проблему. До групи ризику належать також ті, хто хворів чи хворіє на запалення передміхурової залози (простатит).

Аденома простати, як і багато інших недуг, оповита міфами. Один із них свідчить, що розвиток недуги пов’язаний із сексуальною активністю, зловживанням алкоголем і тютюнопалінням.

— Сексуальна активність тут мало причетна, — пояснює лікар-уролог вищої категорії Володимир Задорожний. — Спосіб життя, очевидно, може впливати на розвиток захворювання, проте конкретними дослідженнями цей факт не підтверджено. Хоча загальновідомо, що куріння, вживання алкоголю та переохолодження можуть запускати механізм запальних процесів, пухлинних захворювань — як доброякісних, так і злоякісних. Адже і алкоголь, і тютюн за своєю суттю — канцерогенні. І коли їхній вплив на організм постійний, це спричиняє розвиток небезпечних клітин, які здатні перероджуватися у злоякісні.

Малорухливість на розвиток аденоми простати безпосередньо не впливає. Однак заняття спортом, рух поліпшують кровообіг у малому тазу. А це — один із способів попередити аденому.

Від 16 і старші?

Лікарі-урологи наголошують: важливо не плутати аденому з іншими недугами — запаленням передміхурової залози та раком простати.

«Аденома простати, запалення (простатит) та рак простати — це різні захворювання. Але вони можуть одночасно розвиватися в організмі чоловіка. Проте аденома — суто доброякісне утворення, воно не може переродитися у злоякісне», — пояснює пан Задорожний.

Як свідчать сучасні наукові дослідження, і аденома, і рак простати частіше бувають у чоловіків, які хворіли на запалення передміхурової залози.

— Запалення (простатит) може спіткати і 16-річного юнака, і 50-літнього чоловіка, — зауважує Володимир Задорожний. — Захворювання розпізнають за тими ж ознаками, що й аденому простати, але до симптомів долучається ще й біль унизу живота, пахових ділянках, біль часом віддає в яєчка. Запалення простати може спровокувати інфекція (стафілокок, гонорея, мікоплазма, уреплазма, хламідії), різні віруси, гормональні зміни в організмі, нечасті сексуальні контакти, малорухливий спосіб життя, переохолодження, затримування сечовипускання.

Аденома простати може спричинити дуже неприємні ускладнення: запалення нирок і сечового міхура, розвиток сечокам’яної хвороби. Тому лікарі застерігають чоловіків від легковажного ставлення до власного здоров’я.

Більше руху, менше спецій

Лікування недуги передбачає три методи — медикаментозний, фітотерапію і хірургічне втручання. Вибір залежить від стадії хвороби.

«Першу стадію лікуємо консервативно, але під наглядом лікаря, — пояснює Володимир Павлович. — Пацієнт приймає препарати, які зупиняють ріст пухлини. Однак ліки не можуть перетворити аденому на здорову тканину. Консервативна терапія лише дозволяє попередити перехід хвороби в другу і третю стадії, коли хірургічного втручання уникнути важко».

Але, як стверджують лікарі, можна без проблем до кінця життя жити з першою стадією недуги. Адже в різних чоловіків різні темпи розвитку аденоми. У когось вона розвивається повільно і роками не турбує, бо організм тримає недугу в рамках. Але якщо аденома переходить в наступну стадію, слід розглядати варіанти хірургічного лікування. Їх є кілька, а підібрати найоптимальніший допоможе досвідчений фахівець.

Зазвичай після такої операції хворому рекомендують обмежити фізичні навантаження, на три місяці або й півроку виключити з раціону гострі, солоні страви, спеції. Оптимально — відмовитися від шкідливих звичок, збільшити рухову активність, дотримуватися здорового харчування.

Лікарі застерігають хворих від самолікування. «Терапія без контролю лікаря може вкрай ускладнити розвиток недуги, спровокувати проблеми в роботі нирок та сечового міхура, — каже пан Володимир. — Адже хворий не здатен об’єктивно оцінити свій стан. Великий об’єм залишкової сечі, що виникає внаслідок аденоми простати, розтягує сечовий міхур. Відтак його м’язова система атрофується. І в такому разі, після видалення аденоми, хворий не зможе нормально мочитися. Людина житиме, але довічно ходитиме з трубочкою із сечового міхура, яка забезпечуватиме відтік сечі.

Найкраща профілактика — своєчасний огляд у лікаря

Серед методів профілактики аденоми простати лікарі насамперед акцентують на здоровому й активному способі життя, кажуть про важливість вчасно попереджувати запальні процеси, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та куріння.

На жаль, жодні ліки, навіть дуже ефективні, не можуть «прибрати» аденому — вони лише призупиняють або зменшують симптоми захворювання. Від цієї проблеми нікуди не подінешся, якщо вона вже вас спіткала. Лікар не має змоги втручатися в гормональний фон людини. Практика лікування аденоми за допомогою гормональних препаратів, яка існувала раніше, показала, що така терапія провокує наслідки, серйозніші за саме захворювання.

Тож найкраща профілактика недуги — своєчасний візит до лікаря.

ДОВІДКА «УМ»

Аденома простати — доброякісне пухлиноподібне утворення передміхурової залози — найпоширеніше урологічне захворювання чоловіків. Простата (передміхурова залоза) — внутрішній орган розміром із волоський горіх, розташований під сечовим міхуром, який з усіх боків оточує сечовипускний канал. При розвитку аденоми в простаті утворюється маленький вузлик (або кілька вузликів), що росте і поступово стискає сечовипускний канал. Це провокує вкрай неприємні симптоми. Аденома простати в молодому віці зустрічається рідко. Після 50 років 10% чоловіків мають це захворювання. Після 60 років на недугу страждає більша частина чоловічого населення, а після 90 — фактично кожен чоловік.